Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > 5 důvodů, proč vás bolí záda a jak to řešit

5 důvodů, proč vás bolí záda a jak to řešit

8.1.2005 / Rubrika: Bolesti

Bolest zad se řadí k nejčastějším zdravotním obtížím, s nimiž se Češi v produktivním věku potýkají. Příčin může být hned několik. Pojďme se podívat na ty nejčastější a na způsoby, jak je řešit.

1. Nedostatek pohybu a hektický životní styl

Příčinou vzniku bolestí zad číslo jedna je životní styl. Pakliže trávíte většinu svého života vsedě, nedbáte na dostatek pohybu ani na důležitost duševní hygieny či vlivu stresu na své zdraví, někde se to projevit musí. Záda jsou v tomto případě snadným terčem. Místo polykání prášků a vysedávání začněte pravidelně cvičit. Stačí jen pár minut denně, během nichž se dostatečně protáhnete. Ideálním lékem na bolest zad je jóga či Pilates.

2. Onemocnění vnitřních orgánů

Bolesti zad nemusí představovat hlavní problém, mohou rovněž signalizovat obtíže daleko rozsáhlejší a vážnější. Často doprovází onemocnění vnitřních orgánů, a to především ledvin nebo ženských orgánů. V případě ledvin byste se měli mít obzvlášť na pozoru. Bolest zad je totiž sekundárním příznakem zánětu ledvin, jenž se může stát chronickým onemocněním a vést k trvalému poškození ledvin.

3. Špatná matrace

Vliv na kondici vašich beder i páteře má kvalita spánku. Pokud spíte na opotřebované či nevhodné matraci, pravděpodobně se často potýkáte nejen s bolestmi, nýbrž i s nespavosti, nekonečným vyčerpáním, roztržitostí. V takovém případě je čas vyrazit na lov kvalitní matrace. Soustřeďte se na vlastnosti jako výška matrace, její tvrdost a přizpůsobivost vašemu tělu. Správně by se měla vracet do původní polohy, umožnit vám změnu polohy bez větší námahy. Jak vybrat matraci vám poradí ve specializovaných prodejnách a vyplatí se obrátit přímo na odborníky. Ti vám pomohou určit, jestli se pro vás hodí spíše vysoká matrace či nižší, jaký materiál odpovídá vašim potřebám atp.

4. Kouření

Studie, která byla uveřejněna periodikem Human Brain Mapping, prokázala, že kouření může rovněž způsobovat bolesti zad. Jak je to možné? Vlivem nikotinu se omezuje průtok krve v oběhu. To znamená, že se tělo adekvátně neprokrvuje (mimo jiné) v oblasti obratlů a meziobratlové ploténky. Následkem je vznik zánětů. Řešení je tedy jednoduché – Zahoďte krabičku i zapalovač!

5. Nošení těžkých zavazadel

Takovým evergreenem mezi příčinami bolesti zad je jejich přehnané namáhání. Toho se můžete dopouštět prostřednictvím nošení těžkých předmětů, ale také tím, že například nosíte tašku jen na jednom rameni. Namáháte tak páteř jen z jedné strany, čímž pokládáte základy problémům s pohyblivostí a omezujete funkci stabilizačních svalů. Páteř se proto stává náchylnější ke zranění.

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
včera22:52
941 reakcí

Interupce

Finding a genuine provider of financial instrument is very challenging but we are certified Financial Instrument providers in Ireland. Presently,... (zkráceno)

Leon Tourish
včera10:37
164 reakcí

atopický ekzém

Radku, mažu mlékem protopan. Mrkni na jejich stránky protopan.cz a pročti si všechno info. Já to vyzkoušel naplno a moc mi to pomohlo.

Fana
včera0:59
17 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

Hi everyone. I saw comments from people who already got their loan from ANGGA DIMAN and then I decided to apply under their recommendations and just... (zkráceno)

Janet
20.2.16:26
20 reakcí

lečení bylinkovými čaji

Třeba tyhle bylinky www.zdravi-hubnuti.cz/petice-bylinek-ktere-vam-zlepsi-zdravi/ zlepšují zdraví. Já třeba pěstuju hlavně mátu.

Marilenka
20.2.11:43
173 reakcí

Praskající žíly

Haben Sie nach Finanzierungsmöglichkeiten für Ihr Geschäft, Wohnungsneubau, Bau, Immobilienkredit, Refinanzierung, Schuldenkonsolidierung,... (zkráceno)

James Lewandowski
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení