Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    

Akné

8.9.2006 / Rubrika: Bolesti

Lidé většinou spojují vznik akné s pubertou, ale může se vyskytnout v každém věku. Ve skutečnosti se akné objevuje až u osmi procent lidí, kteří měli v mládí hladkou pleť. Naštěstí dnes existují různé cesty, jak se s akné vypořádat; nezáleží na tom, kolik je vám let, když vás to potká.

Akné - co to je?

Charakteristickými příznaky akné, chronického onemocnění kůže obličeje, ale i zad, hrudníku, šíje a jiných částí těla, jsou zarudlé pupínky a puchýřky. Nejobvyklejší forma (acne vulgaris) je charakterizována hrbolky s hnisavým vrcholkem; v závažných případech se pod kůží objevují shluky bolestivých tekutinou naplněných dutinek (cystická akné) nebo nebolestivé tuhé infiltráty. Obojí může vést k tvorbě trvalých dolíčků a jizev. Zvláště pro dospívající to může být nesmírně obtížný a traumatizující stav.

Příznaky akné

. tvrdé červené hrbolky nebo hnisem naplněné nežity na kůži
. červená zanícená kůže s hrbolky nebo puchýřky naplněnými tekutinou

Akné a jeho příčiny

Akné vzniká, když se v mazových žlázkách a koříncích chloupků (vousů) tvoří příliš mnoho mazu. Tato hustá olejovitá substance je za normálních okolností vylučována póry k udržení zdravé vláčné kůže. Nahromaděný maz může vytvářet tuhé zátky, komedony, které ucpou póry, a vznikají zarudlé pupínky. Praskne-li taková mazová zátka pod povrchem kůže, může se vyvinout ohraničená bakteriální infekce.
Ke zvýšené tvorbě mazu může vést hormonální nerovnováha, běžný problém v době dospívání, zvláště u chlapců. U žen může menstruace nebo těhotenství rovněž způsobit hormonální poruchy vyvolávající akné. K jiným příčinám patří emocionální stres, povrchní poranění kůže způsobené třením znečistěného oděvu, některé léky (zvláště steroidy), hormonální antikoncepce a léky, které ovlivňují hormonální hladinu. Svou roli zde hraje také dědičnost.
Na rozdíl od všeobecného mínění nepatří k příčinám akné konzumace čokolády, korýšů, tučných zákusků ani pití koly. Někteří lékaři - i pacienti – tvrdí, že akné může být vyvolána nebo zhoršena určitými potravinami nebo alergií na ně.

Jak mohou potravinové doplňky pomáhat?

Většině lidí prospějí všechny doplňky uvedené v tabulce; můžete je bez nebezpečí kombinovat. Obvykle trvá tři až čtyři týdny nebo déle, než začnete pozorovat výsledky. Všechny doplňky můžete užívat dlouhodobě i s běžnou medikamentózní léčbou.
Vitamin B6 může být prospěšný při akné zhoršované menstruačním cyklem nebo v menopauze. Vitamin C, vitamin E a selen podporují zdravý imunitní systém a tím pomáhají udržovat infekci pod kontrolou. Užíváte-li s vitaminy i zinek, zvyšuje imunitní funkci, zmenšuje zánětlivé reakce v kůži a podporuje hormonální rovnováhu. Dlouhodobé užívání zinku potlačuje vstřebávání mědi, takže je nutné je užívat současně. Může pomáhat i podávání zinku s omega-3 esenciálními mastnými kyselinami a omega-6 mastnými kyselinami obsaženými v umělém tuku, rostlinných olejích a mnoha předem průmyslově zpracovaných potravinách, převládajících v současném způsobu stravování. Rovnováha mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami působí protizánětlivě.
Drmek se používá tradičně jako podpůrná léčba při akné ve spojení s menstruací. Mezi ostatní rostlinné léky užívané při akné patří také lopuch, jetel luční, šťovík a echinacea.

vitamín B6  
dávkování: 50 mg každý den ráno.
připomínka: dlouhodobé podávání dávky větší než 200 mg denně při chronické akné může poškodit nervy

vitamin C
dávkování: 500 mg dvakrát denně
doporučení: objeví-Ii se průjem, snižte dávku

vitamin E
dávkování: 400 mg denně
pozor: užíváte-Ii léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem

drmek
dávkování: 40 kapek (1/2 lžičky) tinktury denně ve sklence vody
připomínka: zvláště prospěšné při premenstruační akné

selen
dávkování: 200 mcg denně
připomínka: vysoké denní dávky nad 1000 mcg jsou toxické

zinek
dávkování: 30 mg denně
připomínka: potravinové doplňky s 30 mg zinku a více mají obsahovat i 2 mg mědi.


Co ještě můžete udělat s akné

- Denně se mýt obyčejným mýdlem a vodou.
- Jíst vyváženou stravu; vynechat jídla podezřelá z vyvolávání akné.
- Užívat kosmetiku s označením "nemastná" a "nevyvolávající akné", nemačkat si uhry; zhoršuje to zánět a vede k jizvení.
- Neužívat lokální antibiotika, kortikoidové masti, nepotírat uhry lihem.

Nové poznatky o akné

Podle lékařského vyhodnocení jedné studie pacienti s akné, kteří denně užívali 30 mg zinku po dobu dvou měsíců, měli čistší pleť než pacienti kontrolní skupiny, kteří dostávali pouze placebo. Podle jiné studie mělo podávání zinku stejné účinky jako podávání tetracyklinu. Mnozí lékaři však zinek nepředepisují, protože jiný výzkum u něj neprokázal žádný příznivý vliv na akné.

Víte že…

Držíte-li telefonní sluchátko příliš těsně na kůži, může to vyvolat výsev akné v okolí ucha nebo na bradě.

Fakta a rady o akné

- Boj s akné pomocí doplňků může být přitažlivý zvláště pro ženy, které chtějí otěhotnět, protože většina z nich nemůže užívat velmi účinný lék předepisovaný na akné - izotretinoin (derivát vitaminu A), který může způsobit poškození plodu.
- Podle jedné australské studie je 5procentní roztok melaleukového oleje (oleje tea tree) k místnímu použití stejně účinný a méně dráždivý než 5procentní benzoylperoxid k vysušování mírných projevů akné. Vyšší koncentrace - více než 15procentní olej tea tree - může být užitečný ve zvláště těžkých případech.

Článek o akné: autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes11:27
15 reakcí

Buy Real/Fake Passports,Drivers license,ID cards,Birth certificate,Visa etc.(donmarkos855@gmail.com).

never know if you need a financial loan fast,it is possible to contact this gentleman.he made me a loan financial of 20000 euros that I... (zkráceno)

MARIA
dnes10:57
1 002 reakcí

Interupce

My name is gary there is a good PI that can hack into any form of problem contact him he just finished working for me. my wife had been a big time... (zkráceno)

Gary Bachuss
dnes10:22
410 reakcí

Praskající žíly

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To... (zkráceno)

SuiteCapitals@gmail.com
dnes9:47
7 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your... (zkráceno)

Osman Ibrahim
dnes4:16
44 reakcí

úvěrová nabídka

Vážený pane / paní, Před jakýmikoli dalšími slovy jste nejprve vítáni na Kelvin Luis Loan Domov. Potřebujete finanční pomoc? Potřebujete půjčku k... (zkráceno)

Kelvin luis
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení