Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Čarodějka jménem artroskopie

Čarodějka jménem artroskopie

28.5.2005 / Rubrika: Bolesti

Kdyby se počítalo, jaká zranění trápí sportovce nejčastěji, prvenství by získal utržený meniskus, natržené kolenní vazy, "vyhozené" rameno či "podvrtnutý" kotník - poranění hlezna. "Při sportu ale poměrně často dochází také k závažným poraněním například páteře nebo dokonce k úrazům ohrožujícím život," říká Libor Paša, primář Úrazové nemocnice v Brně, jemuž prošla rukama celá řada vrcholových sportovců.
Doktor Paša je také lékařem ženské basketbalové reprezentace či basketbalistek Gambrinusu Sika Brno. To, že minulý rok získaly basketbalistky historicky první evropské zlato, je do značné míry i jeho zásluha.
"Jedna z opor týmu Iva Večeřová si během zápasu přetrhla přední zkřížený vaz, takže finále bylo opravdu infarktové," popisuje lékař. Ihned po návratu do republiky podstoupila reprezentantka artroskopické vyšetření kolenního kloubu, při kterém byla současně provedena plastika předního zkříženého vazu. "Díky intenzívní rehabilitaci, která následovala, je Iva již nyní v plném tréninkovém procesu," dodává.

Dříve domů
Podobné úrazy úspěšně napravuje metoda zvaná artroskopie. Když totiž lékaři využijí její přednosti a vyhnou se tak otevřené operaci, může pacient odkráčet brzy "po svých". U méně závažných zásahů třeba ještě ten samý den. Pokrok v medicíně se tak nevyhýbá ani ortopedii a traumatologii (úrazové chirurgii). Dříve se artroskopie užívala jen k ošetření kolenního kloubu (menisků a odstranění volných tělísek), postupně se však touto metodou operují i další klouby jako je rameno, loket, zápěstí, hlezno i kyčel.
Při artroskopické operaci se užívají speciální technologie a materiály. Samotný zákrok se provádí dvěma až třemi drobnými vpichy. Do kloubu je zavedena optika, pomocí které lze přes videokameru sledovat celý kloub. Sonda je veliká asi pět milimetrů. Lékaři tak dokážou operovat v kloubech s přesností na milimetry, což je pro funkci kloubu velmi důležité.

Funkce kloubu je zachována
K samotné artroskopické operaci se používají speciální nástroje, kterými lze poškozenou tkáň precizně ošetřit. Při úrazu, kdy dojde ke zpřetrhání vazů v koleni nebo vykloubení ramene, se používají speciální implantáty ve tvaru šroubků nebo speciálních kotviček, pomocí kterých je možné fixovat poraněnou tkáň k sobě, například odtržené kloubní pouzdro nebo vaz ke kosti.
Fixační implantáty jsou vyrobeny buď z titanu, nebo z materiálu, který se v průběhu několika let vstřebá, a je tak zcela odbourán. Operace trvají podle závažnosti od zhruba 30 minut do dvou hodin. Pohyblivost a "funkce" kloubů je pak zcela zachována.
"Díky nejnovějším technologiím lze dnes rozšířit spektrum stavů, která se dají ošetřit artroskopicky. Přínos artroskopie je pro mé svěřence obrovský," říká Petr Nepraš z Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice v Plzni, který léčí mnohé sportovce. Jeho pacientem jsou hokejisté Martin Straka, Jaroslav Modrý či Dušan Salfický, házenkář Alois Mráz nebo tenistka Barbora Strýcová.

Nejen pro profesionály
Jakou šanci má na artroskopickou metodu pacient, který není vrcholový sportovec? V akutních případech je kvalita ošetření stejná pro všechny pacienty bez rozdílu. Nejde-li o akutní případy, může být čekací doba na artroskopickou operaci delší, záleží na situaci. Pacient nemusí připlácet, vše hradí zdravotní pojišťovna.
Artroskopické operace mají, stejně jako všechny operační techniky, své limity. Záleží na konkrétním zranění, k jaké metodě se operující lékař přikloní. Například v případě rozsáhlých nitrokloubních zlomenin je samozřejmě klasická operace nejvhodnější. Pokud je to alespoň trochu možné, volí lékař šetrnější a méně zatěžující artroskopii.
[*]
Výhody artroskopické metody
Pro pacienta znamená artroskopie na rozdíl od klasické otevřené operace minimální zatížení organismu, které se projeví menšími bolestmi po operaci. Dalším příznivým faktem je, že pacient může být velmi brzy po operaci propuštěn domů. Do práce, případně ke sportu se vrací podstatně dříve, než po klasickém otevřeném zákroku. V současné době je v každém kraji, někdy i v okresech, specializované centrum, které je schopné artroskopické operace nabídnout. Více informací najdete na stránkách
www.artroskopickaoperace.cz.

Co vše se dá artroskopicky ošetřit

Díky nejnovějším technologiím je možné používat artroskopickou techniku kromě ošetření kolenního kloubu (menisků a odstranění volných tělísek) i na kloub ramenní, loketní, hlezno, kyčel i zápěstí. Artroskopicky je dnes možné provést například náhradu zkřížených vazů kolena, ošetření menisků i chrupavky, stabilizaci ramenního kloubu nebo odstranit volná tělíska z kloubu kyčelního. Operační technologie s užitím radiofrekvenční sondy umožňují omezení krvácení v kloubu a zahlazení nerovností na kloubním povrchu - nerovnosti se působením impulsů "vypaří". (zdroj: ihned.cz)

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes15:14
8 reakcí

Klystýr darovanou urinou

Jsem mladá holka a prodávám svoji urinu. Za své zdraví ručím. Osobně nebo poštou. Jižní Morava. Cena dohodou. stepanka.judasova@seznam.cz

Štěpánka
dnes13:25
19 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

Hello all, I am a private lender, i offer loan at 2% this is a legitimate company with honor and difference we are ready to help you out in any... (zkráceno)

Angga
dnes5:24
944 reakcí

Interupce

Dear Sir/Madam, We are direct providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN which are specifically for lease, our bank instrument can be engage in PPP... (zkráceno)

kahlid mandy
včera20:05
4 reakcí

Opakující rýma

buďte ráda, že v době chřipky máte jenom rýmu. Já to štěstí neměla.Zkuste nasivin sprej do nosu, ten určitě pomuže.

Martinka
včera20:03
28 reakcí

nasodren

osobně jsem věrná obyčejnému spreji do nosu, pak se pořádně vysmrkat, vždy se mi pak uleví a po třech dnech je ucpaný nos fuč.

Martinka
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení