Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Hubnutí > Nezapomeňte se před zahájením diety detoxikovat

Nezapomeňte se před zahájením diety detoxikovat

17.10.2000 / Rubrika: Hubnutí

Honba za hubenou postavou je dnes zkrátka v módě. Hubnutí je ale věda, a ne každá dieta vás přivede k vytouženému cíli. Mnoho lidí ignoruje zdravotní doporučení a zajímají je jen úbytky na váze. Jak hubnout efektivně a jak se na dietu připravit?

Na začátku cesty za hubenější postavou je dobré položit si zdánlivě banální otázku, a sice – potřebujete opravdu hubnout? Čím dál více lidí totiž dodržuje nějakou tu dietu, ale nadváha jejich problém často vůbec nepředstavuje.

Je vaše tělesná váha v normě?

Nejrozšířenějším způsobem měření nadváhy nebo podváhy je vzorec známý jako BMI (index tělesné hmotnosti, z anglického body mass index). BMI kalkulačka počítá pomocí jednoduchého vzorce, který zohledňuje váš věk, výšku, váhu a samozřejmě i pohlaví. Obecně můžeme říci, že normu měření pokrývá rozmezí hodnot od 18,5 do 24,9. Pokud jste na stupnici níže, pravděpodobně se jedná o podváhu, pokud výše, tak možná trpíte nad váhou. Jedním dechem je ale třeba dodat, že index BMI je třeba brát s rezervou a měl by sloužit pouze jako přibližný ukazatel. Každý člověk je totiž jedinečný a ze zadání několika hodnot není možné vyvodit přesné výsledky. Tento způsob se například nehodí pro nadmíru svalnaté jedince, protože právě podíl svaloviny nebere v potaz.

Účinnější alternativy měření představují postupy, které zohledňují podíl svalové tkáně a tuku v těle – například bioimpedanční metoda nebo kaliperace. Tyto služby provádějí odborníci na výživu i v lépe vybavených fitcentrech.

Detoxikace vám dodá náskok do začátku diety

Našemu organismu dáváme každý den pořádně zabrat – některé neduhy jako nevhodnou stravu můžeme ovlivnit, vyhýbat se znečištěnému prostředí je už ale obtížnější. Odpadní látky se v těle bohužel hromadí a jakmile jednou překročí únosnou hranici, tělo se začne bránit. Dochází k onemocněním a dalším nežádoucím komplikacím. Právě od toho je potřeba občasná detoxikace organismu.

Krom toho, že tělo zbavíte množství jedovatých a škodlivých látek, posílíte i důležité orgány jako játra, střeva, ledviny nebo plíce. A uvědomte si, že takové pročištění začne redukovat i tukové zásoby těla – po nasazení diety se vám pravděpodobně bude hubnout snáze. V přípravném období na hubnutí tedy detoxikaci silně doporučujeme.

Jak vybrat tu správnou dietu?

Nejrůznějších více či méně účinných diet najdete nespočet. Některé jsou radikálnější, jiné spíše udržovací. V České republice se v posledních letech rozšířila například tzv. Cambridge dieta, která se zaměřuje na spojení vyváženého jídelníčku s dostatkem pohybových aktivit, a především na prevenci nežádoucího jojo efektu. Toto označení je běžně používáno pro stav, kdy se člověk po počátečním zhubnutí vrátí k původnímu způsobu stravování a přibere ještě více, než shodil.

Právě správný jídelníček a pohyb jsou samozřejmě klíčem k hubené postavě. Nebojte se ale trochu experimentovat. Existuje řada potravin a zdraví prospěšných látek, které vám při hubnutí budou nápomocné. Oblíbená je třeba kustovnice čínská, jejíž plody mají blahodárné účinky na organismus člověka. Východní medicína ji využívá při léčbě astmatu, pomáhá také snižovat krevní tlak a zlepšuje funkci krevního oběhu.

Při dietách je využívána pro svůj vysoký obsah vlákniny. Rychleji se tak zasytíte a nebude vás trápit hlad. Dodáme také, že pomáhá snižovat stres. Proč si tedy jídelníček trochu neozvláštnit?

Před nasazením jakékoli diety je vhodné navštívit obvodního lékaře a poradit se s ním. Pokud vás bude dietou navíc provázet vyškolený odborník, tím samozřejmě lépe.

Další články z rubriky
Chcete zhubnout? Začněte jíst

Chcete zhubnout? Začněte jíst

27.3.2013 / Rubrika: Hubnutí
S jarem přibývá těch, kteří chtějí zhubnout. Pokud je trápí jen několik kilogramů, které nabrali během dlouhé zimy plné nicnedělání, bude stačit, když udělají několik malých, ale důležitých změn. Do hubnutí se pouští kdejaký nepoučený laik. A efekt? Většinou nulový. Statistiky například udávají, že nejméně jednou v životě drželo dietu zhruba devadesát procent žen.
Jak zhubnout - radí Dr. Petr Fořt - abc Dieta

Jak zhubnout - radí Dr. Petr Fořt - abc Dieta

11.11.2010 / Rubrika: Hubnutí
To záleží na tom, jak velkou má nadváhu – objektivně vzato. Nejprve by stačilo spočítat si BMI…ale o tom už myslím byla řeč. Poté odhadnout typ nadváhy – hruška nebo jablko.
Další články z rubriky Hubnutí...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Hubnutí
22.11.20:33
22 reakcí

Výživoví poradci - jsou k něčemu?

Já jsem obecně k nějakým placeným hubnoucím službám skeptická. Důvodem je asi také to, že jsem podobných služeb nikdy nepotřebovala. Mohu poděkovat... (zkráceno)

Anonym
20.11.13:49
803 reakcí

Jak zhubnout o 5 až 8 kilo?

Nic, jen jsem tě zkoušela z tuposti.

Ahoj
20.11.10:00
363 reakcí

Hubnutí s hypofunkcí štítné žlázy

Do you need Finance? Are you looking for Finance? Are you looking for finance to enlarge your business? We help individuals... (zkráceno)

osman ibrahim
19.11.14:05
678 reakcí

jak zhubnout

Jestlil ti mohu doporučit tak si uprav stravu,začni cvičit a pořid si Chia shake.Já s kilama zatočila jednou pro vždy.

Mirka
18.11.12:05
51 reakcí

Jak nabrat váhu?

Bereniko, ty se Světem zdraví máš zkušenosti?

Jarda
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení