Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Kosmetika > SLUNCE: JAK S NÍM ZACHÁZET

SLUNCE: JAK S NÍM ZACHÁZET

28.5.2005 / Rubrika: Kosmetika

Bez slunce není život, je zdrojem světla a tepla pro celou planetu. Pro lidský organismus je sluneční záření nezbytné k vytváření vitaminu D, bez něhož se neobejde správný vývoj kostí. Na slunečním svitu a množství světla obecně je závislá i funkce některých hormonálních systémů a v neposlední řadě i lidské psychiky. "To, co ze slunečního spektra nejen lidské kůži, ale i očím škodí jsou nadměrné dávky ultrafialového záření," vysvětluje MUDr. Pavel Zloský. "Ultrafialové záření se dělí na méně agresivní UVA s delší vlnovou délkou, které způsobuje v kůži pigmentaci, tedy opálení. Jeho nadměrné a opakované dávky vedou po letech k předčasnému zestárnutí pokožky, jejímu ztenčení, suchosti, vráskám, ke vzniku šupin a dokonce ke vzniku různých kožních nádorků a keratos." Druhou frakcí, tou agresivnější s kratší vlnovou délkou je UVB záření, které je podle MUDr. Pavla Zloského zodpovědné za zánětlivé změny v kůži tedy za zarudnutí a popálení. Jeho nadměrné a opakované dávky zejména pro kůži, která není přivyklá na sluneční ozařování mohou časem vyvolat nejnebezpečnější kožní nádor - melanom. Nejagresivnější UVC záření se na zemský povrch naštěstí nedostává, protože je zadrženo ozónovou vrstvou atmosféry.

Znát svůj fototyp
Na slunci se však nějakým způsobem pohybovat musíme. "Zásadou je pobyt na slunci přizpůsobit typu své kůže a hlavně se nepopálit do ruda a do puchýřů," upozorňuje MUDr. Pavešl Zloský. "Lidé, jejich kůže je světlá, snadno se při prvním pobytu na slunci spálí do červena, mají četné pihy, blond vlasy asi těžko docílí "kakaového zbarvení÷ jako lidé s vyšším fototypem, jimž zhnědnutí kůže žádné potíže nedělá."

Riziková kůže
Při pobytu na slunci by měli lidé se světlou pletí zásadně používat opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem, který zabraňuje právě nebezpečnému popálení. Stejně tak ale i lidé, kteří se opalují dobře a rychle zhnědnou by neměli ochranné faktory podceňovat a pobyt na slunci přehánět. I ti mohou mít s kůží zdravotní potíže. Podle MUDr. Pavla Zloského jsou nejohroženější lidé keltského typu s tzv. rizikovou kůží. "Jejich pleť je bílá s četnými pihami, obvykle mají ryšavé vlasy modré oči a na slunci se vždy popálí. Ti by se slunit neměli vůbec a ochranné prostředky, krémy a oděv by měly být samozřejmostí. Pro nás ostatní je možné dopřát si pobyt na slunci, pokud budeme vždy myslet na ochranu kůže," vysvětluje MUDr. Pavel Zloský. "Ale ani kvůli tvorbě vitaminu D není třeba se sluncem popálit. Na jeho běžnou syntézu stačí bohatě jen denní světlo. Jednoduše řečeno: užívat sluneční záření přiměřeně podle svého fototypu, nedopustit opakované, jednorázové popálení do r uda eventuelně i s puchýři."

U moře opatrně
"Není-li kůže před letní sezónou připravena na vyšší dávky záření,je zejména o dovolené u moře třeba u doužívat ochranné prostředky s vyšším faktorem a pamatovat, že nejlepší ochranný faktor je přiměřený oděv a pokrývka hlavy," upozorňuje MUDr. Pavel Zloský. Při pobytu u moře bychom se neměli vystavovat slunci mezi 11. a 14. hodinou a myslet na to, že i těsně pod hladinou vody je záření téměř stejné jako nad ní. Pro děti to platí dvojnásob: Pozor na polední dobu, ochranné filtry, přiměřený oděv, nutností jsou pokrývka hlavy a sluneční brýle. "Děti do 2 let věku by se přímému slunění neměly vystavovat vůbec," tvrdí MUDr. Pavel Zloský. Později je ideální přiměřený oděv pokrývka hlavy a ochranný krém.
To však platí nejen u moře. "Ve vysokých horách může být intenzita UV záření ještě vyšší než u moře," vysvětluje MUDr. Pavel Zloský. "Opaluje i "odražené " záření od písku,vody , sněhu, asfaltu, stěn budov apod. Ochranný krém bychom měli aplikovat na kůži asi 20 minut, před pobytem na slunci, neboť začíná působit asi po této době, a nevyplatí se na něm šetřit. Vždy je třeba pamatovat na ochranu očí kvalitními slunečními brýlemi ."

Nutrikosmetický přípravek Innéov slunce představuje novou generaci doplňků stravy, které připravují pleť na slunění. Pokožka vystavená slunci vyžaduje určitý čas na aktivaci své ochrany: 3 sekundy potřebujeme, abychom si uvědomili, že svítí slunce, 3 minuty jsou nutné k nanesení ochranného krému na obličej a tělko, 3 dny vyžaduje kůže pro syntézu melaninu, který napomáhá přirozené filtraci Uv záření a 10 dní potřebuje k regeneraci buněčné ochrany, která je narušená již od prvního vystavení slunci. Innéov slunce posiluje buněčnou ochranu v samém centru metabolismu, k čemuž využívá patentovanou přírodní aktivní látku Skin-Probiotic TM. Pět klinických studií potvrdilo, že dobu potřebnou k regeneraci buněčné ochrany zkracuje z 10 na 4 dny, citlivost na UV záření snižuje o 19 %, výrazně chrání pleť proti vysoušení ivzniku pigmentových skvrn, sjednocuje barvu opálení.

(zdroj: ihned.cz)

Další články z rubriky
Jak na vrásky - jen přírodní cestou

Jak na vrásky - jen přírodní cestou

7.9.2016 / Rubrika: Kosmetika
Je nutné se vrásek zbavovat? Máte z nich doslova hrůzu. Vrásky jsou přirozeným projevem věku a mohou být i krásně. Ale pokud toužíte zachovat pleť mladistvou, vyzkoušejte následující rady.
Bradavice

Bradavice

30.4.2007 / Rubrika: Kosmetika
Přibližně každý desátý člověk měl někdy v životě bradavici. I když bradavice většinou nevypadají hezky, jsou obvykle zcela neškodné. Tyto malé výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla v důsledku virové infekce.
Další články z rubriky Kosmetika...
Aktuálně v diskusích
dnes16:39
1 reakcí

SELL CCV / BIN / DOB / FULLZ All country Fresh and Good

ICQ: 681473773 Western Union Money Transfer(show proof) Seller CCV & Fullz : US,Uk,EU,AU,CA,Asia Good-Live 100% Dear all respectable customers , I... (zkráceno)

cardseller141
dnes16:06
892 reakcí

MINERVA

Do you need hackers for hire? Do you need to keep an eye on your spouse by gaining access to their emails? As a parent do you want to know what your... (zkráceno)

Daura
dnes13:21
128 reakcí

Suchá pleť

Děkuji, kouknu se na jejich web.

Alena
včera19:43
55 reakcí

zdravé vlasy

Pokud si nechám prodloužit vlasy, tak keratinem.

Ivuška
21.5.22:52
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

Thomas
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.