Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Jóga pomáhá více než klasické cvičení

Jóga pomáhá více než klasické cvičení

11.1.2006 / Rubrika: Pohyb a sport

Cvičení jógy prospívá tělu i duši. V novém výzkumu se lékaři zaměřili na její působení u bolestí zad.

Jóga pomáhá

Lidem, které trápí bolesti v dolní části zad, může podle nového výzkumu pomoci cvičení jógy. Lékaři zjistili, že se cvičení jógy, ovšem v mírné intenzitě, ukázalo jako dobrá cesta ke zmírnění bolestí a zlepšení zdraví. Odborníci dokonce hovoří o tom, že takovýto druh jógy je účinnější než klasické cvičení či cvičení podle návodu z knih. Jóga totiž podle lékařů přináší úlevu od bolesti rychleji než klasické cvičení.
Výsledky studie byly zveřejněny v odborném lékařském časopise Annals of Internal Medicine a informuje o ní zpravodajství stanice CNN.
Podle odhadů cvičí jógu asi 14 miliónů Američanů, nejčastěji právě kvůli potížím se zády. Doktorka Karen J. Shermanová z Group Health Cooperative v Seattlu upozorňuje, že účinky jógy na bolesti v dolních částech zad nebyly dosud ve vědecké literatuře příliš popsány. Z tohoto důvodu ve spolupráci s týmem lékařů rozhodla provést následující výzkum.
Skupinu 101 dobrovolníků rozdělili na tři skupiny. První cvičila po dobu 12 týdnů jógu, druhá skupina klasické terapeutické cvičení, zbytek se řídil radami z příslušných příruček.

Jóga - Přizpůsobit si cvičení

Skupina cvičící jógu se zaměřila na takzvanou vinijógu. Ta totiž zastává názor, že si může každý přizpůsobit polohy při cvičení svým individuálním potřebám. Cvičení první skupiny vedl zkušený instruktor jógy a dohlížel na to, aby lidé cvičili v mírné intenzitě a příliš nezatěžovali své tělo.
Po 12 týdnech se ukázalo, že se lidé ze skupiny cvičící jógu cíti-li mnohem lépe než ti, kteří se zúčastnili kursu klasického cvičení či postupovali podle návodu z knih.
Dobrovolníky lékaři sledovali i nadále. Po uplynutí třech měsíců se zdravotní stav lidí cvičících jógu a těch praktikujících klasické cvičení vyrovnaly.
Autoři studie nehodnotí, jaký druh cvičení - zda jóga či klasické terapeutické cvičení - je jako pomoc od bolestí dolních částí zad lepší. "Kdybych si však mohla vybrat, rozhodla bych se pro jógu," dodává Karen J. Shermanová.

Jóga - Méně léků

Lidé praktikující jógu také užívali podle výsledků studie méně léků na tišení bolesti v porovnání se skupinou, která cvičí klasickými metodami. Není však stále dosud jasné, proč cvičení jógy přináší úlevu od bolesti rychleji. Doktorka Hermanová však připomíná spojení duše a těla, které je pro jógu typické.
Vinijóga, stejně tak jako jiné druhy jógy, klade důraz na spojení pohybů těla, správného dýchání a také duševní aktivity. Podle slov doktorky Karen J. Shermanové je možné, že jóga umožňuje lidem s bolestí zad lépe si uvědomit své pohybové návyky a držení těla. Zejména pak ty, které mohou jejich bolesti zhoršovat.
Některé bolesti, zvláště ty způsobené zraněním či problémy s ploténkami, nemusí vždy jóga zmírňovat. Na typické bolesti zad s nejasnou příčinou, které ovlivňují svalstvo, měkké tkáně a podobně, však prý určitě stojí za to jógu vyzkoušet. (pas)

zdroj: ihned.cz

Další články z rubriky
Chůze -  "nejpřirozenější aktivita"

Chůze - "nejpřirozenější aktivita"

28.5.2018 / Rubrika: Pohyb a sport
Chůze je nejstarším „dopravním prostředkem“ lidstva a je pro nás nejpřirozenější pohybovou aktivitou. Při chůzi hubneme, utužujeme si zdraví a celkově prospíváme své kráse. I při průměrné zátěži lze při chůzi vydat relativně velké množství energie a tedy zhubnout.

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
Další články z rubriky Pohyb a sport...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Pohyb a sport
dnes20:11
18 reakcí

Klouby sportovce

Da se to normal sehnat v lekarne? Co jsem koukala na stranky alavis.cz, je to vazne pro zvirata :D :)

Eliška
dnes0:27
1 reakcí

ICQ :::::: (( 726638298 ))Buy Valid Clone ATM Cards Dumps with the Pin SMR

Best Shop Dumps Online 2018 - Sell Dumps Good Fresh 99% Email :gourki731@gmail.com ICQ > 726638298

jdon6690
včera13:51
283 reakcí

Klouby, kosti

Je to relaxační gel s aloe vera, který působí protizánětlivě. Mým nohám se vždy po něm uleví, je to docela velké balení, takže i chvíli vydrží :-) ... (zkráceno)

Karolina
12.8.23:26
1 reakcí

Kaufen Sie echte und gefälschte Führerschein, Reisepass, Personalausweise, WhatsApp +1 4848314806

Kaufen Sie einen registrierten Führerschein, einen gültigen Reisepass, Personalausweise, WhatsApp: +1 4848314806 Kaufen Sie registrierten... (zkráceno)

pamela221
8.8.17:18
21 reakcí

Kloubní výživa

(N)

Anonym
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.