Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Lázně pro zdravé i nemocné

Lázně pro zdravé i nemocné

28.1.2006 / Rubrika: Pohyb a sport

V Lázních Jáchymov se léčí onemocnění pohybového aparátu, zánětlivé a degenerativní změny, stavy po úrazech a ortopedických operacích, metabolických onemocněních, osteoporóza nebo Bechtěrevova nemoc. Radonová voda působí na organismus bez vedlejších účinků - nepije se, pacienti se v ní koupou. S další doplňující léčbou, jako jsou fyzikální terapie, rehabilitace a vodoléčba, pomáhají koupele především pacientům s chronickými nemocemi pohybového ústrojí, periferního nervového systému, diabetikům nebo nemocným s dnou. "Koupele mají vynikající účinky především na kondici starších lidí. Pacienti cítí po zdejších procedurách výraznou úlevu od bolesti a zároveň se zlepšuje hybnost jejich páteře a kloubů. Tyto účinky, které umožňují omezit užívání léků, přetrvávají několik měsíců," tvrdí generální ředitel Lázní Jáchymov MUDr. Eduard Bláha.

Radon a zase radon

Kúry léčebných lázní Jáchymov jsou založeny na unikátní metodě radonových koupelí. Radon je radioaktivní plyn, který vyzařuje alfa záření, a radonová koupel je tedy působením velmi nízké dávky záření alfa na lidský organismus.
"Lázeňský host absolvuje během kúry tyto koupele prakticky každý den," vysvětluje primář jáchymovského sanatoria Akademika Běhounka MUDr. Josef Šimek. "Teplota těchto koupelí je obvykle 36 stupňů a působí po dobu 20 minut s následným 10minutovým suchým zábalem. Dávka záření je tak nízká, že ji u třítýdenního pobytu lze srovnat s nejjednodušším rentgenovým snímkem krční páteře. V této dávce není záření pro lidský organismus nebezpečné a je naopak řadou klinických studií dokázáno, že má několikerý pozitivní vliv na zdraví."
Tím nejdůležitějším je účinek proti bolestem v pohybovém aparátu. "Jsou zde dva zajímavé momenty," upozorňuje MUDr. Šimek. "Především skutečnost, že radonové koupele účinkují pouze tehdy, jsou-li podávány v sériích, za minimální počet je považováno deset koupelí. Druhou zajímavostí je, že tato léčba účinkuje s určitým zpožděním, a proto její hlavní účinky přicházejí velmi často až po jejím absolvování."

Léčba s dlouhodobým efektem

Předností radonových koupelí je podle MUDr. Šimka také jejich působení proti zánětům v pohybovém aparátu. To oceňují zejména lidé s revmatismem a s Bechtěrevovou nemocí (ankylozující spondylartritidou). "Tento účinek je i laboratorními testy objektivně prokazatelný. V Jáchymově byla nedávno dokončena výzkumná práce, která nejen účinky potvrzuje, ale dokazuje i jejich přetrvávání po lázeňské léčbě. Statisticky jsou prokázány efekty trvající po lázních v průměru 8 až 10 měsíců."
Radonové koupele mají i podle MUDr. Eduarda Bláhy řadu dalších pozitivních efektů. Působí příznivě na krevní oběh, celkově aktivují organismus nemocných, zvyšují imunitu, působí na žlázy s vnitřní sekrecí včetně žláz pohlavních a radonová léčba přináší také zlepšení pohyblivosti u seniorů.
Případů, kdy klient nemůže radonové koupele absolvovat, je podle MUDr. Šimka velmi málo. "Kromě obecných kontraindikací lázeňské léčby, jako je nemocný s akutním infekčním onemocněním, těhotné ženy, děti do 18 let, jde zejména o stavy po operacích zhoubných nádorů. Zde je doporučována alespoň dvouletá doba bez těchto koupelí."

Jáchymovské krabičky

Zcela ojedinělou procedurou, kterou mohou dostat klienti pouze v Jáchymově, jsou takzvané "jáchymovské krabičky".
Procedura se jmenuje brachyradiumterapie a využívá skutečnosti, že nízké dávky gama záření pomáhají mírnit bolest a potlačovat zánětlivé reakce v pohybovém aparátu. Proceduru po zvážení indikací a kontraindikací předepisuje lékař a léčí s ní zejména bolesti páteře a velkých kloubů.
Procedury jsou doplňovány dalšími kúrami, které jsou v lázních víceméně obvyklé. Klient pak absolvuje po vyšetření odborným lékařem v podstatě na míru sestavený léčebný proces, skládající se nejen z radonových koupelí, doplněných eventuálně brachyradiumterapií, ale i z rehabilitace, různých druhů masáží a dalších fyzikálních procedur.

Novinky pro zdravý životní styl

Lázně přežily dvě světové války, šest forem československého a českého státu, své vzestupy i pády. Na začátku dalšího století své existence připravují novinky, které by je měly přiblížit době jejich největší slávy a prestiže za první republiky. "Budoucí změny zaručí komplexní služby pod jednou střechou v oblasti relaxace a zábavy nejen lázeňským hostům, ale také místním obyvatelům, návštěvníkům města a okolí i těm, kteří vyjíždějí za turistikou do okolních Krušných hor," tvrdí MUDr. Bláha.Hlavním místem lázeňských procedur a zdravého životního stylu by se mělo stát lázeňské centrum Agricola. Mělo by se stát příjemným místem pro procházku, relaxaci, posezení v restauraci, návštěvu bazénu či whirlpoolu nebo aplikaci některé z procedur. "Nabízíme takzvané procedury po práci a slibujeme si od nich, že osloví hlavně obyvatele okolních obcí," říká MUDr. Bláha. "Spolupráci pro tento záměr chceme navázat s místními praktickými lékaři, ale i s hoteliéry."
Proměny lázeňské budovy budou probíhat ve třech etapách, letos se rekonstrukce za 1,7 milionu korun bude týkat vstupní haly a pravého křídla v přízemí, kde vznikne víceúčelová recepce s infokoutem. Zajišťovat bude kromě běžných služeb i provoz solné jeskyně. Kromě kúr v solné jeskyni budou v lázních zavedeny i koupele v soli z Mrtvého moře a bylinné koupele, zájemci budou mít možnost podstoupit thajské i klasické masáže, lymfodrenáž, multimasáž nebo biolampu.

Na které nemoci je Jáchymov?

Nemoci pohybového aparátu, jejichž lázeňská léčba v Jáchymově přináší prokazatelné efekty, lze rozdělit zhruba do tří skupin:

  1. Degenerativní onemocnění páteře a kloubů - artrózy, vertebrogenní syndromy.
  2. Zánětlivá onemocnění pohybového aparátu - sem kromě výše zmiňovaného kloubního i svalového revmatismu a Bechtěrevovy choroby patří i řada chorob podobných, například psoriatická artropatie.
  3. Některé poúrazové a pooperační stavy - zejména klienti po operacích s náhradami kloubů, přibývá i klientů po operacích páteře.
    Řada dalších chorob a stavů není v oficiálních indikacích, ale jejich léčba v Jáchymově přináší rovněž pozitivní efekty. Lze dobře ovlivnit potíže u některých metabolických chorob (dna, diabetes) a lepší se zde některé kožní choroby (lupénka). Svou roli hraje i podhorské tonizující klima s příznivými vlivy na dýchací cesty.
Další články z rubriky
Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

21.4.2008 / Rubrika: Pohyb a sport
Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde?
Další články z rubriky Pohyb a sport...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Pohyb a sport
19.4.13:03
12 reakcí

Jak rychle zhubnout?

zdravá strava, sport, pitní režim a třeba tohle https://bodywraps.cz/slim/

Anonym
13.4.9:37
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

Thomas
4.4.5:45
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

Thomas
4.4.1:59
1 reakcí

Buy passports id cards driver license visas websites http://www.globalducments.online

BUY PASSPORTS ID CARDS DRIVER LICENSE VISAS DIPLOMATES AND OTHER DOCUMENTS.... WE ARE BASED IN ENGLAND AND WE CAN ALSO MEET FACE TO FACE TO... (zkráceno)

globaldocs
3.4.10:29
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

Thomas
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení