Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Parní lázeň

Parní lázeň

19.6.2005 / Rubrika: Pohyb a sport

Parní lázně jsou celosvětovým fenoménem a jejich historie sahá daleko do minulosti. Používali je už Aztékové, Mayové, severoameričtí indiáni, staří Řekové i Římané. Plnily vždy funkci tělesné či duševní očisty, relaxace a společenského vyžití nebo rituálního spojení s nadpřirozenem. Evropa měla k používání parních lázní vždy pragmatický postoj. V antickém Řecku existovala tradice terapeutických parních lázní již od pátého století před naším letopočtem a antičtí lékaři doporučovali pocení v lázni jako prostředek k léčbě nervových či horečnatých onemocnění, kožních problémů, revmatismu i jako rekonvalescenci po úrazu. V této souvislosti je třeba zmínit slavného lékaře Hippokrata (460 až 337 př. n. l.), který ve své době doporučoval parní lázně při léčbě zápalu plic.
Na rozdíl od klimatu v sauně se u parní lázně jedná o vlhkou teplou lázeň. Vysoká vlhkost vzduchu (až 100%) vytváří s teplotou (40 –55°C) jedinečné klima, které velmi příznivě působí na lidský organismus.
V parní lázni, podobně jako v sauně dochází k otevírání pórů a k výraznému pocení, ale vysoká vlhkost vzduchu znemožňuje odpařování potu a potlačuje tak následné ochlazování organismu, přičemž pot z těla stéká. Jinými slovy se naše tělo vlivem příjemné teploty prohřívá.
Každý stupeň tělesné teploty navíc oproti přirozenému stavu, má za následek zvýšení metabolismu tzn. spalování o cca 15 %. To znamená že v parní lázni můžeme zanechat i nějaká ta kila navíc a nebude se jednat pouze o ztrátu tekutin. Pod vlivem parní lázně stoupá spotřeba kyslíku a zvětšuje se vylučování oxidu uhličitého a dochází k celkové stimulaci životních funkcí..
Kromě příjemného pocitu zotavení a radosti ze získání nových sil existují fundované poznatky v lékařské oblasti o úspěších aplikace parní lázně jako podpůrného opatření při léčbě astmatu, zánětu průdušek, revmatismu, chrapotu, přetížení svalů a poruch prokrvení.
Klima lze obměňovat. Nižší teploty do 50°C a vlhkost 80% jsou velmi vhodné pro aplikaci éterických olejů a bylin. Mezi nejčastěji používané éterické oleje patří například:

borovice – vynikající prostředek proti revmatismu a poruchám prokrvení, působí protizánětlivě a usnadňuje odkašlávání
eucalyptus – při katarech horních cest dýchacích, usnadňuje odkašlávání, působí proti horečce a velmi příznivě působí při hnisavých zánětech ucha
levandule – prostředek mírně uklidňující nervy, při nespavosti, předrážděnosti, migrénách ale i při revmatismu a dně
máta – při zánětlivých chorobách horních cest dýchacích, revmatismu a kožních vyrážkách
růže – při artritidě, bolestech kloubů, dýchacích problémech, jako antioxydant působí proti stárnutí

Zde je třeba současně s přínosy spojenými s inhalacemi páry připomenout i kosmetické hledisko. Otvírají se póry, z pokožky se vyplavují nečistoty a působením bylin a olejů na pokožku dochází k jejímu kompletnímu ozdravení a omlazení. Velmi příznivých výsledků bylo také dosaženo při léčbě akné, kožních onemocnění a především celulitidy.
Dnešní uspěchaná doba nám stále méně umožňuje věnovat se péči o své tělesné zdraví a relaxaci. Stres, málo času, nároky dnešní doby spočívající v zajištění rodiny, budoucnosti, financí, úspěchu, to vše nás dnes a denně stojí obrovskou spoustu energie. Energie kterou musíme vydat. Energii na kterou se nás nikdo neptá, kde jí čerpáme. A pokud ji nemáme platíme za to tím nejcenějším. Zdravím.
Díky zanedbatelným požadavkům na prostor, čas, obsluhu a Vaše finance, je ideálním řešením NOVINKA, která nyní zaznamenává obrovský nárůst popularity po celém světě. Domácí skládací parní sauna IDEAL.
Jedná se o výrobek který Vám umožní dopřát si pravidelné dávky odpočinku a relaxace v klidu a soukromí Vašeho domova. Už nemusíte jezdit přes celé město a trávit tyto intimní chvíle mezi cizími lidmi. Během 5-ti minut si parní saunu postavíte kdekoli v bytě. Do vyvíječe páry nalijete 1,5 L vody, přidáte oblíbený vonný olej, zapojíte do zásuvky a dopřáváte si zdravotní a relaxační kůru třeba při sledování televize nebo při četbě oblíbené knížky. Dálkovým ovladačem si můžete měnit intenzitu páry a dobu parní kůry. A to vše při nákladech necelých 3,- Kč na jedno saunování.
Po ukončení stačí vytřít vnitřek parní kabiny suchým ručníkem, nechat vyschnout a poté opět složit a uložit např. pod postel. Velmi malé rozměry v rozloženém stavu cca 900x800x1280 mm umožňuje použití parní sauny i v malometrážních bytech. Ve složeném stavu se bez problémů vejde pod postel, do skříně apod. Celková hmotnost 8 kg a malé rozměry tak dávají možnost převozu na chatu nebo chalupu i v malém osobním voze.
Jak často a jak dlouho parní saunu používat?
Délka ani frekvence parní lázně není přesně určena. Vždy záleží nejen na teplotě a vlhkosti, ale také na fyzických předpokladech jedince. Nejsnazší je řídit se pocitem. A ten musí být vždy příjemný.
Závěrem lze říci že domácí skládací parní sauna IDEAL se stává lékem na tělo i duši a pramenem zdraví opravdu pro každého.

zdroj: Celostnimedicina.cz

Další články z rubriky
Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

21.4.2008 / Rubrika: Pohyb a sport
Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde?
Další články z rubriky Pohyb a sport...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Pohyb a sport
17.10.17:32
2 reakcí

Lymfodrenážní zábaly

Ahoj Jsem poskytovatel úvěrů, který poskytuje úvěry jednotlivcům, institucím, organizacím apod., Jen s 3% bezúročných zástavních půjček. Potřebujete... (zkráceno)

koval irina
16.10.18:18
4 reakcí

Klouby sportovce

Tak díky, vyzkouším to objednat :-) není to ani tak drahé jak jsem čekala

Patricie
15.10.13:20
4 reakcí

Na trampolíny s dětmi v Praze

Tam musím jít, našel jsem to na youtube a je to fakt drsný www.youtube.com/watch?v=_ysKX1e5Zz0

David
12.10.10:23
1 reakcí

loan

Som pán DANIEL JOHN Service Lender, sme legitímna, registrovaná a garantovaná úverová spoločnosť a poskytujeme úvery jednotlivcom, spoločnostiam,... (zkráceno)

daniel john
8.10.21:58
3 reakcí

Dětské kolo

Díval jsem se na tu váhu a to je super pro děti, když to tak vezmu, tak některá dětská kola váží polovinu váhy dítěte, to je jako bych měl já kolo,... (zkráceno)

Honza
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení