Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Zachraňte své zdraví, začněte se hýbat

Zachraňte své zdraví, začněte se hýbat

9.10.2005 / Rubrika: Pohyb a sport

Každý týden si minimálně jednou uvědomíte, že takhle to dál nepůjde? Že byste měli něco dělat, ale že se vám opravdu nechce, že vlastně ale ani nemáte čas? Pokud jste ještě nezačali, opravdu si velmi škodíte. Fyzická aktivita je pro tělo nezbytná. Lenost je příčinou mnoha chorob.
Lidský organismus není nastaven na to, aby seděl na židli či v autě, ležel na pohovce a měl nadbytek potravy. Naopak máme v sobě zakódováno, že potravu je třeba sklidit, zpracovat, ulovit. Muži i ženy se při tom dříve hýbali stále. Ještě před padesáti lety se mnohdy musela nanosit voda, dříví, dnes stačí zmáčknout knoflík či zapnout robota. Přirozeného pohybu ubývá a s počtem automobilů se zcela minimalizuje. To všechno spolu s nadbytkem snadno dostupné potravy vede k tomu, že stále více lidí trpí obezitou, ale i dalšími chorobami, zejména srdce a cév.
Pohyb je totiž důležitý nejen pro to, aby člověk vydal energii. Lidé ve vyspělých zemích přijímají mnohem více energie, než je třeba. To vede například k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku či vysoké hladině cholesterolu. Jde o nemoci, na které se nejčastěji umírá. Poškozují totiž srdce a cévy. Kupříkladu cukrovkou dnes na světě trpí 120 miliónů lidí a počet se stále zvyšuje, v roce 2015 jich podle odhadů bude již 360 miliónů.
To všechno jsou argumenty pro to, abyste začali teď hned a nečekali na to, až bude lepší počasí, menší vedro, až si koupíte nové sportovní oblečení a podobně. Opakuje se to stále a opravdu to tak je: ze začátku stačí málo. Ono pověstné chození do schodů do těchto rad patří. Pokud jste se totiž opravdu třeba deset let nehýbali, nic jiného stejně nezvládnete.
Zdaleka nejlepší je začít chodit, nejezdit autem, ale městskou dopravou a ještě třeba vystoupit o pár stanic dříve, chodit na procházky a na dlouhé víkendové pochody. Studie z posledních let totiž stále potvrzují, že k udržení zdraví a dobré fyzické kondice není nutné mučit tělo ve fitness centrech, posilovnách či třeba na squashových kurtech.
Mnohem efektivnější je pro člověka běžná fyzická aktivita zařazená do denního programu. Tvrdí to například experti z výzkumného střediska zdraví v Birminghamu. Kromě pravidelné chůze je podle nich vhodné třeba hrát si aktivně s dětmi, chodit tancovat, pracovat na zahradě a v neposlední řadě i být aktivní v ložnici.
"Mnoho lidí plýtvá energií na sebeobviňování, že nechodí do tělocvičny, místo aby přemýšleli o tom, jaké aktivitě by se mohli snadno věnovat a pak ji skutečně dělali. Klíčové je vybrat si tu správnou činnost, která člověku vyhovuje, a to s ohledem na věk a schopnosti," říká šéf výzkumného střediska zdraví Paul Streets. Radí cvičit nejméně třicet minut, a to pět dní v týdnu.
Lidé by si podle něj měli uvědomit, že ke zvýšení fyzické kondice není nutné chodit do fitness centra zvedat činky. Tuto teorii podporuje i profesor David Jones z Birminghamské univerzity. "Když chcete být schopni běhat 1500 metrů nebo maratón, musíte velmi tvrdě trénovat. Když ovšem chcete být fit pro normální život, stačí k tomu mnohem snazší aktivity."
Změřte si tep, aktivita bude efektivnější
Je dobré sportovat v aerobním režimu, kdy intenzita pohybu činí 40 až 70 procent z maximální tepové frekvence (TF max.). V něm se po určité době spalují tuky a navíc posiluje srdce a cévy. Při takové tepové frekvenci také déle vydržíte, protože si zjednodušeně řečeno "nesáhnete na dno". Při anaerobním režimu, který - zjednodušeně řečeno - probíhá bez přítomnosti kyslíku (zvýšení tepů o TF 70 a více procent), se produkuje kyselina mléčná, která způsobuje únavu a bolest ve svalech. To, zda se pohybujete v anaerobním či aerobním režimu, pomůže určit tepová frekvence. Ta se u většiny populace pohybuje okolo 70 tepů za minutu, u vrcholově trénujících jen 30 tepů za minutu. To je důkaz toho, že díky pravidelným tréninkům srdce pracuje efektivněji. Hodnota maximální tepové frekvence se mění s věkem. Jednoduchý vzorec na odhad hodnoty TF max. se vypočítá tak, že od hodnoty 220 odečtete váš věk (TF max. = 220 - věk).
do 130 tepů za minutu regenerační zátěž (asi do 40 procent z TF max.),
do 150 tepů za minutu zátěž v aerobní zóně (40 až 60 procent z TF max.),
do 180 tepů za minutu smíšená zóna (pro většinu již s převahou anaerobní, 40 až 80 TF max.),
nad 180 tepů za minutu anaerobní zóna (nad 80 procent z TF max.).
Obecně lze říci, že sportování bude příjemné a zdraví prospěšné, pokud tep nestoupne nad 150 za minutu, což představuje hranici 60 procent z maximální TF (pro pokročilé, trénovanější to bude vyšší hodnota). Tep lze měřit pomocí speciálního měřiče pulsu přímo během zátěže. Jiná možnost - méně přesná - je měřit pohmatem na některé pulsující tepně bezprostředně po zátěži. Jen velmi orientační je odhadování tepové frekvence podle dechu - pokud již nemůžete mluvit, jste už v anaerobním režimu.

Další články z rubriky
Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

21.4.2008 / Rubrika: Pohyb a sport
Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde?
Další články z rubriky Pohyb a sport...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Pohyb a sport
16.3.14:04
5 reakcí

Lymfodrenážní zábaly

něříkám že je to špatný zábal, ale taky mi moc nepomohl. Mám raději něco jiného. Ted jsem ve stadiu detoxikace organizmu.

Renata
16.3.14:02
5 reakcí

regenerace svalu

chodítě někdo na tu regeneraci svalu? Pokud ano, kam a kolik to stojí?

Anonym
12.3.15:56
4 reakcí

Sacharidy v jaké formě?

Super tak díky moc, dívala jsem se i na ty jejich legíny vypadají opravdu famózně

Sandra
6.3.22:28
4 reakcí

Která kloubní výživa je pro klouby nejlepší?

Já ji kupuji online z eshopu https://www.fitness4u.cz/evris-flex-blend-450g/

Petr
3.3.10:20
1 reakcí

Buy real passport id cards drivers license .. Whatsap : +1 6137065293

Buy real passport id cards drivers license .. Whatsap : +1 6137065293 skype..... james moore Buy IELTS, IDP TOEFL, GMAT, ESOL,... (zkráceno)

migrationexperts
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení