Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Psychologie > Deprese - vážná nemoc

Deprese - vážná nemoc

9.10.2005 / Rubrika: Psychologie

Deprese - Proč se duševní poruchy posunují na pomyslném řebříčku nahoru? Jak vysvětluje psychiatr Filip Španiel z Psychiatrického centra Praha, vzestup na žebříčku není dán tím, že by se zhoršovaly životní podmínky, respektive zvyšovala míra stresu, která je jednou z příčin deprese. Je to prostě jen tím, že s některými nemocemi si medicína lépe ví rady.
"Mozek je složitý hardware a zatímco jiné nemoci, například infekční nebo i nemoci srdce a cév, umíme lépe léčit, u deprese to navzdory velkým pokrokům tak jednoduché není," vysvětluje lékař. V Evropě kupříkladu někdy depresí onemocnělo 34 miliónů lidí, zhruba 58 z tisíce, a to není málo.
Mnozí z nás mají tendenci o depresi hovořit vždy, když nás něco rozčílí nebo zklame. Tak to ale samozřejmě není. Deprese je stav mnohem obtížnější, který nelze ovládnout, zahnat tabulkou čokolády, s ním se postižený sám nevyrovná. Ono pověstné "to musím zvládnout sám", "to přemůžeš" tady prostě neplatí.
Potvrzují to i slova Filipa Španiela: "Deprese je patologický stav, není jen o pokleslé náladě, ale také o dalších příznacích, které s ní souvisejí - čili o určitých somatických obtížích a třeba i dočasném poklesu kognitivních schopností, tedy schopností souvisejících s myšlením," popisuje.

Trpět jako zvíře - deprese

Co to znamená? Zejména to, že deprese pacienta doslova pohltí. Samozřejmě vždy závisí na jejím stupni, ale i ty lehčí formy se projevují například sníženým sebehodnocením, uvažováním o sebevraždě, snížením schopností těšit se z něčeho. Člověk, který má deprese, mívá také kolísavou náladu, po ránu mu bývá hůře, velmi často nemůže spát a budí se zhruba o dvě hodiny dříve, než by chtěl. Častým příznakem je také pokles hmotnosti, bolesti hlavy, ale třeba i žaludku, a různé formy nespavosti.
Deprese opravdu způsobuje nemocnému nesmírnou duševní trýzeň, která - jak říkají lékaři a také pacienti, kteří o ní dokážou hovořit - doslova bolí. To, co člověk v depresi prožívá, ve své knize vzpomínek velmi dobře popsal například herec Miloš Kopecký, stejně jako spisovatel Ota Pavel ve svých dopisech bratrovi Hugovi: "Nemohu tvrdit, že jsem zkoušel jako zvíře, protože nevím, jak strašně trpí zvíře. Ale zkoušel jsem strašně..."

Deprese - změny v mozku

Depresívní člověk ztrácí sebedůvěru, má pocity beznaděje, pesimistické výhledy do budoucna, bezdůvodné obavy a úzkosti, pocity méněcennosti, pocity domnělého provinění, nedokáže se radovat, nemá zájem o rodinu, přátele, záliby, koníčky. "Deprese není slabostí charakteru, ale duševní poruchou, která není vůlí ovlivnitelná, naštěstí ale je léčitelná," píše psychiatr Jaromír Švestka v příručce pro pacienty a jejich blízké.
O tom, jaké jsou příčiny deprese, se dlouho jen spekulovalo. Hovořilo se o takzvaných endogenních a exogenních depresích, přičemž jedněm se přisuzovala porucha v mozku, druhým jen vliv okolí. Co se ale v mozkové tkáni opravdu děje, dlouho nikdo netušil. Pomohly až nejnovější zobrazovací metody. Ty dnes dokážou nejen popsat změny, ale zjednodušeně řečeno také to, jaké látky a v jakém množství se v dané chvíli tvoří a přenášejí v jednotlivých částech mozku. A to je velmi důležité. Protože právě nedostatek některých látek v mozku, které přenášejí informace mezi buňkami, je znakem toho, že nemocný trpí depresí. Dřívější rozdělování bylo tedy mylné.
Jiří Horáček z Psychiatrického centra Praha přirovnává nové neurobiologické zobrazovací metody k Hubbleově teleskopu. Ten nám umožnil pohled daleko za hranici viditelného vesmíru, ovšem nikoli bezprostředně, ale pomocí řady dat. Záleží na jejich interpretaci. S mozkem je to podobné. Navzdory všem údajům totiž dovnitř nevidíme, ani dnes nedokážeme tuto hranici překročit. Vidíme však, která oblast mozku je aktivní při určité emoci. Neumíme ale dešifrovat obsah konkrétního prožitku. Nevíme přesně, co všechno se v mozku odehrává, jaké asociace se mu vybavují, a proč tedy reaguje přesně tímto způsobem. Víme ale, kde je chyba. A tu lze pomocí léků opravit.
zdroj: ihned.cz

Další články z rubriky
Strach je nejčastější emocí

Strach je nejčastější emocí

1.9.2013 / Rubrika: Psychologie
Strach - Lidé se určitě více bojí než radují, milují nebo jsou smutní. Strach proniká všude a snad není dne, abychom se alespoň chvíli o něco nebáli. Strach dokáže člověka úplně paralyzovat a ovlivňuje i jeho kognitivní schopnosti.
Odložte své ego v šatně

Odložte své ego v šatně

27.7.2007 / Rubrika: Psychologie
"Konflikt je odvětví na vzestupu," napsali dva harvardští profesoři Roger Fisher a William Ury před 26 lety. Začali tím svou knihu Getting to Yes, ze které se na amerických univerzitách dodnes učí. "Každý je vyjednávač, ať se vám to líbí, nebo ne. Vyjednávání patří k životu," píší profesoři.
Další články z rubriky Psychologie...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Psychologie
22.4.21:04
4 reakcí

Jednostranná láska

Nevím jestli tohle bude vůbec někdo číst, ale chtěla bych se s Vámi podělit i o můj příběh. Jezdím na závody silničních motorek. v červnu 2016 jsem... (zkráceno)

Zničená
22.4.19:34
1 reakcí

Okamžité 100% financování:

Nabízíme půjčku s nízkou úrokovou sazbou ve výši 3%. (abdullatifjameel120@gmail.com ) Požádejte o rychlou a pohodlnou půjčku na zaplacení účtů a... (zkráceno)

Abdul-Latif Jameel
22.4.7:22
11 594 reakcí

Panická porucha

Anonym
21.4.16:33
1 reakcí

BUY HIGH QUALITY FAKE PASSPORT, ID CARD, DRIVERS LICENSE COUNTERFEIT MONEY watsap +4915212052977

BUY HIGH QUALITY COUNTERFEIT CURRENCIES MONEY AT (WHATSAPP +4915212052977)AND PASSPROT,ID,DL AND VISA EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY DOCUMENTS... (zkráceno)

drhajaramusaibrahim
21.4.16:28
1 reakcí

BUY HIGH QUALITY FAKE PASSPORT, ID CARD, DRIVERS LICENSE COUNTERFEIT MONEY watsap +4915212052977

BUY HIGH QUALITY COUNTERFEIT CURRENCIES MONEY AT (WHATSAPP +4915212052977)AND PASSPROT,ID,DL AND VISA EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY DOCUMENTS... (zkráceno)

drhajaramusaibrahim
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení