Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Psychologie > Proč xenofob nemůže být cestovatelem

Proč xenofob nemůže být cestovatelem

11.9.2006 / Rubrika: Psychologie

Očima psychologa ... Tomáše vašáka

Nebezpečí xenofobie, tedy strachu z lidí jiných národností, poslední dobou roste. Špatné historické zkušenosti, projevy extremismu nebo spojování s kriminalitou jsou vnější důvody. Proč je ale psychika náchylná k tomu, házet lidi určité národnosti do jednoho pytle?

Co získáváme, když se bráníme před jinými národy? Je to do jisté míry dáno tím, že každé naše chování musí mít pro naši psychiku nějaký, byť podivný zisk.
Původní evoluční význam strachu z cizinců je logický. Jakmile se v okolí jeskyně začal potulovat neznámý neandrtálec, tlupa se bála, protože když přišel jeden, mohlo by se jich objevit i víc. A ti by chtěli naše jeskyně, naši zvěř a naše samičky.
Logicky je nejlepší obranou útok, proto bylo potřebné cizince zastrašit a nejlépe zlikvidovat. V dnešní době je tato taktika přinejmenším pochybná, jelikož cizinec může být investor, dobrá pracovní síla nebo turista. Což, ať se nám to líbí nebo ne, ekonomice prospívá.
Nicméně sílu primitivního pudu obrany teritoria není vhodné podceňovat. Pokud vy sami jste spíš domácký typ, který příliš necestuje, a máte rádi svůj klid a své osvědčené známé, existuje větší riziko, že tomuto pudu podlehnete. Cizinec vstupující do vašeho teritoria je prostě rušivým prvkem.

Kolektivní síla

Velmi blízko pudu obrany teritoria je pocit síly pramenící ze skupiny. Jde o dělení na "my" a "oni". Pocit, že jste součástí skupiny, se kterou se můžete identifikovat, je veskrze příjemný. Úžasným podobenstvím je identifikace s hokejovou či fotbalovou reprezentací.
Skvělé výkony a poctivé souboje podle jasných pravidel naplňují nadšením, když se daří, a smutkem při prohrách. Jenže při vymezování se vůči jinému národu jako celku, nejsou jasná pravidla. Proto se mnohdy sklouzává v hodnocení do klišé. Bohužel jsou to často velmi negativní stereotypy. Protože odráží především výrazné negativní zkušenosti.
Vykládáte si třeba se známými, co se vám nelíbí na Němcích či Rusech, a vcelku se shodnete. V podtónu takového vyprávění je samozřejmě pocit, že vy a vaši přátelé tyto charakteristiky nemáte. V tom je skrytá kolektivní síla. Takovou komunikační strategií se dají zblbnout skutečně celé národy, jak dokazují i dnešní nacionalistické války po celém světě. Obrana proti klišé a stereotypům je skryta ve skutečném poznání druhé strany. Čím lépe poznáme ostatní, tím hůře se říká "my" a "oni".

Malé sebevědomí

Občas se můžete dočíst, že Češi jako národ mají pošramocené sebevědomí. Je pravda, že evropské mocnosti si svého času předávaly klíče od Pražského hradu, jenže dnes už se na to nelze vymlouvat.
Sebevědomí národa je tvořeno sebevědomím jednotlivců. Právě malé sebevědomí vás může nutit chovat se k cizincům odtažitě až nepřátelsky. Když neumíte moc dobře anglicky, zřejmě se budete stydět a vůbec neotevřete ústa. Jenže Brit si neřekne, že máte problém se sebejistotou, ale spíš, že jste nafoukanec, který s nikým nemluví.
Když bojujete se svým sebevědomím, je pro vás těžké přijmout nějakou odlišnost, protože se hned cítíte trapně. Vidíte-li někoho, jak se modlí, nevíte, co s rukama a kam s očima. Přitom dotyčný neočekává, že se přidáte. On ví, že máte rozdílné zvyklosti. Sebevědomí vám vlastně říká, že jste v pořádku a že je dobře, jaký jste.

Vyrazte za hranice

Zdá se, že skutečným lékem na xenofobii je cestování. Ve chvíli, kdy se ocitnete vy v roli cizince a okolo vidíte vlídné tváře, uvědomíte si, že obrana teritoria není nutná, jestliže přicházíte s dobrými úmysly. Poznáte-li třeba jen pár lidí dané národnosti, zjistíte, že klišé v hodnocení na ně nějak neplatí. Například Skot za vás klidně zaplatí účet v restauraci.
A konečně, nebojte se a buďte přiměřeně sebevědomí. Uvidíte, že sebejistota vyvolává pocit klidu u vás i u ostatních. n
Autor je psycholog a odborný konzultant firmy T&CC (ihned)

Další články z rubriky
Strach je nejčastější emocí

Strach je nejčastější emocí

1.9.2013 / Rubrika: Psychologie
Strach - Lidé se určitě více bojí než radují, milují nebo jsou smutní. Strach proniká všude a snad není dne, abychom se alespoň chvíli o něco nebáli. Strach dokáže člověka úplně paralyzovat a ovlivňuje i jeho kognitivní schopnosti.
Odložte své ego v šatně

Odložte své ego v šatně

27.7.2007 / Rubrika: Psychologie
"Konflikt je odvětví na vzestupu," napsali dva harvardští profesoři Roger Fisher a William Ury před 26 lety. Začali tím svou knihu Getting to Yes, ze které se na amerických univerzitách dodnes učí. "Každý je vyjednávač, ať se vám to líbí, nebo ne. Vyjednávání patří k životu," píší profesoři.
Další články z rubriky Psychologie...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Psychologie
včera20:27
209 reakcí

Stres a cukání svalů

chlamydie dokáží žít v malých nenápadných koloniích téměř ve všech orgánech, jsou příznaky nemoci velmi nespecifické, často se jedná o velkou... (zkráceno)

Anonym
včera12:40
1 059 reakcí

Latentní tetanie

Potřebujete naléhavé peníze? Pomůžeme vám! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá... (zkráceno)

Pan Walter
20.10.21:54
1 758 reakcí

ANTIDEPRESIVA V TĚHOTENSTVÍ

Ahoj holky je tu mekdo kdo je v ocekavani a bere antidepresiva?ja na zacatku a beru cipralex snad bude vse o.k.rada bych si psala s nejakou mamcou co... (zkráceno)

Lucie
20.10.19:00
103 reakcí

ROZCHOD A DEPRESE

Do you have a low credit score and you are finding it hard to obtain capital loan from local banks and other financial institutes?. Interested... (zkráceno)

PergoCF@gmail.com
17.10.17:34
5 reakcí

Neporadí mi někdo jak spachat sebevraždu aby to nebolelo

Ahoj Jsem poskytovatel úvěrů, který poskytuje úvěry jednotlivcům, institucím, organizacím apod., Jen s 3% bezúročných zástavních půjček. Potřebujete... (zkráceno)

koval irina
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení