Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Rodina a děti > Děti v zimě lenoší a tloustnou

Děti v zimě lenoší a tloustnou

26.5.2005 / Rubrika: Rodina a děti

Nenechte děti přes zimu lenošit. S tímto doporučením se na rodiče obracejí kanadští odborníci. Letní měsíce roku k nějaké sportovní aktivitě zpravidla vybídnou, ale v zimě, zejména pak ve chvíli, kdy se obloha zatáhne a mrzne, je situace podstatně horší. Děti pak raději tráví volný čas hraním her na počítači či sledováním televize a takto chtějí "přezimovat". Rodiče by však měli proti tomuto "zimnímu spánku" svých dětí zasáhnout, informuje internetové zpravodajství stanice CNN.
Podle odhadů odborníků spaluje dětský organismus během zimních měsíců pouze polovinu kalorií ve srovnání s letním obdobím. "Děti sice během zimy více jedí, ale zásadní problém je právě nedostatek pohybu," říká Peter Rehor z kanadského střediska Camosun College.
Tím jsou znepokojeni i někteří pediatři, do jejichž ordinací přichází v tomto období mnohem více dětí s nadbytečnými kilogramy. Nad tímto problémem nelze jen mávnout rukou. Obézních dětí v posledních letech na celém světě přibývá. Za uplynulých třicet let se počet obézních dětí a dospívajících zdvojnásobil, upozorňují odborníci.

Klouby bolí, hůře se dýchá
Problém s obézními dětmi nevynechává ani Českou republiku. Přibližně devět procent českých dětí trpí nadváhou, počet obézních dosahuje v současné době šesti procent. Nadbytečné kilogramy nabírají již děti v mateřských školách. Výjimkou nejsou čtyřleté až pětileté děti s 50 kilogramy, sto kilogramů dosáhnou některé už ve 14 letech.
Problém s nadváhou a obezitou se celkově týká každého druhého dítěte z deseti. Situace se bude podle odhadů lékařů ještě zhoršovat. Pokud se obezita neřeší již u dětí, osmi z deseti dětem zůstane i v dospělosti. Není totiž pravda, že dítě ze své otylosti vyroste.
Nadváha zatěžuje pohybový aparát, který je v době růstu ve vývoji. Děti si často stěžují na bolesti kloubů, mají ortopedické problémy, ale také kožní a dýchací potíže. Dívky mívají rovněž problémy gynekologické a poruchy menstruace. U obézních dětí se také zvyšuje krevní tlak a přejídání živočišnými tuky má za následek jejich zvýšenou hladinu v krvi.

Po schodech pěšky
Lékaři se shodují, že by děti měly být aktivní během celého roku. Pediatrička Maddy Weiserová, která působí v Youth Movement Fitness Club v Bryn Mawr v Pensylvánii, doporučuje dětem pohyb, který povzbudí srdeční činnost, 45 až 60 minut v celku několikrát do týdne. Lékaři doporučují donutit děti k pohybové aktivitě i určitou lstí. Rodiče by totiž měli pohybovou aktivitu "navléci" na zábavu, třeba jako je koulování.
Doktorka Susan Adamsová, pediatrička ze St. Louis Children's Hospital, dodává, že není od věci stanovit si i limity na dobu hraní počítačových her či sledování televize. Tato doba by neměla překročit hranici hodinu denně.
A co dělat, když je venku nesnesitelná zima? Doktorka Susan Adamsová doporučuje jít si zaplavat do krytého bazénu či se zúčastnit cvičení. "Můžete také nechat děti chodit pěšky do schodů. Výtahů i eskalátorů se mohou klidně vzdát," dodává.
Odborníci nevynechávají ani rodiče. Ti by totiž měli sami k pohybu přistupovat pozitivně, jít dětem příkladem a nejlépe pobývat venku s nimi. Těžko totiž děti přimějete, aby se šly proběhnout ven dobře míněnou radou z kanape.

Další články z rubriky
Zkusme to sami - aneb jak si poradit s problémy

Zkusme to sami - aneb jak si poradit s problémy

23.3.2016 / Rubrika: Rodina a děti
Život nás dokáže někdy pěkně potrápit. Stres bývá na denním pořádku. Všichni víme, že to není dobré, ale málokdo z nás si s ním dokáže poradit. Pojďme si společně projít pár bodů, které nám pomohou vyhrát nad stresem.
Školáci potřebují dostatek energie především dopoledne

Školáci potřebují dostatek energie především dopoledne

12.8.2008 / Rubrika: Rodina a děti
Každý člověk, dítě i dospělý, má svůj specifický biorytmus. To znamená, že každé dítě je zcela jedinečné a má jiné potřeby příjmu energie. Přesto však bylo zjištěno, že maximální aktivity dosahují děti dopoledne mezi 10. a 12. hodinou.
Další články z rubriky Rodina a děti...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Rodina a děti
včera22:54
2 reakcí

batoh thebag

Neznám ho ,ale koukla jsem na jejich www.thebag.cz a vše si o thebagu zjistila. Nejvíce se mě líbí, že batoh má nastavitelné popruhy, tak,aby batoh... (zkráceno)

Bella
včera14:42
6 reakcí

Opruzený zadek

je dobré konzistence, vuně a mužou ho používat i dosplělí

Jana
včera14:28
9 reakcí

krém na opruzeniny miminka

taky si myslím, že ho mužou používat i dospělí. Pokud jim to pomuže tak proč ne. Není to nic proti ničemu

Jana
včera14:22
2 468 reakcí

Potrebujete naliehavú pôžičku?

Potrebujete úver na zaplatenie účtov alebo podnikania? Hľadali ste legitímnu spoločnosť, ktorá vám poskytne podnikateľskú alebo osobnú pôžičku?... (zkráceno)

Mr Barry Mike
včera13:33
7 reakcí

jak na opruzený zadeček

je to zenhle krém? www.zitenax.cz/o-pripravku. Ve více diskuzích ho maminky chvály, takže si ho taky koupime a uvidíme za jak dlouho pomuže

Olina
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.