Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Zdravá výživa > Vánoční radosti

Vánoční radosti

3.12.2008 / Rubrika: Zdravá výživa

Vánoce jsou bezesporu největší svátky roku. Je s nimi spojena celá řada národních tradic i rodinných zvyků, ale každý je vnímá a prožívá trochu jinak. Obecně můžeme z hlediska vánočních rituálů rozdělit naši populaci na dva tábory. Členové prvního z nich berou Vánoce jako nutné zlo – dárky kupují pouze proto, že musí, a obdarovaný je tak trochu na druhém místě. Pečení cukroví chápou jako povinnost a otravu, z důkladného vánočního úklidu jsou unavení a naštvaní a rodinné oslavy jim jsou spíše na obtíž. Příslušníci druhé skupiny, snad té větší, si Vánoce naopak užívají. Dárky se snaží koupit s předstihem a i když se jedná o drobnosti, důležité je, aby obdarovaného potěšily. Pečou jen několik málo druhů cukroví, protože milují sladkou vůni linoucí se celým domem. Na vánoční úklid klidně zapomenou a raději stráví čas se svými blízkými.
Je pouze na nás, jaké Vánoce budeme mít – zda plné stresu z toho, že musíme vše připravit a vykouzlit vánoční atmosféru, nebo  zda v klidu a pohodě necháme atmosféru Vánoc, aby přišla sama třeba pouze k zapálené svíčce a smrkové větvičce. Z průzkumu „Co ještě zvládne Vaše srdce?“, který probíhal od května do listopadu tohoto roku  a který vyplnilo 4 714 návštěvníků, vyplynulo, že se mnoho z nás cítí po celý rok ve stresu, nemá dostatek času na pravidelné stravování ani odpočinek. Vánoce jsou nejen symbolem blížícího se konce roku, ale také nového začátku. Právě o Vánocích můžeme udělat něco pro sebe a své srdce a začít žít zdravěji.

Shon nebo odpočinek?
Průzkum „Co ještě zvládne Vaše srdce?“ ukázal, že ve stresu se alespoň občas cítí 75 %  respondentů. Pětina z nich je přitom ve velkém napětí a dlouhodobě má obavu, aby zvládla všechny úkoly. S mírou stresu souvisí samozřejmě i chybějící čas na odpočinek – průzkum ukázal, že na ten nemá vůbec čas 6 % dotázaných. Pokud dotázaní odpočívají, většinou nemají sílu vyvíjet jakoukoli aktivitu. Přes 60 % z nich uvedlo, že odpočívají při knížce, televizi či poslechu hudby.
Stres je jedním z významných rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, proto bychom se mu měli dlouhodobě vystavovat co nejméně. Nezapomeňte, že Vánoce nejsou svátkem stresu a shonu, ale klidu a míru. Jsou časem, kdy si vezmeme pár dní volna a při návštěvách u svých blízkých zapomeneme alespoň na chvilku na to, co nás v práci trápí.
TIP: Pokud patříte k těm, kteří nemají na odpočinek čas nebo dáváte přednost odpočinku pasivnímu, právě o Vánocích máte skvělou příležitost to změnit.

Pohyb

Z průzkumu vyplynulo, že aktivně alespoň 2x týdně sportuje více než pětina respondentů. Na druhou stranu pohyb vůbec neřeší 12 % z nich. Jen málokdo odolá, aby neochutnal cukroví, které během vánočního období číhá snad úplně všude. Pokud ale po kávě s cukrovím bude následovat procházka, bruslení nebo sáňkování, můžete udělat něco pro své zdraví, že jste udělali něco pro své zdraví. Chůze je nejpřirozenější formou pohybu a je nejjednodušším způsobem, jak podpořit své hubnutí. Na procházku si proto najděte čas i po svátcích. Pravidelná svižná chůze Vám umožňuje relaxovat na čerstvém vzduchu a po určité době vyplavuje hormony dobré nálady.  Posiluje srdce, čímž ho pomáhá udržovat déle zdravé, svaly a kosti, zlepšuje koordinaci pohybu a okysličuje a prokrvuje mozek. Dlouhodobý pozitivní vliv pravidelné chůze je vhodná pro zdravý živozní styl se projevuje již po třech měsících, kdy se snižují hodnoty nebezpečných tuků  v krvi, klesá krevní tlak a cukr a zvyšuje se celková tělesná zdatnost.
TIP: Podívejte se na www.flora.cz v sekci Zdravý životní styl, kolik energie spálíte běžnou každodenní činností, a jak dlouho budete muset provozovat Váš oblíbený sport, abyste vyrovnali vánoční energetický příjem a výdej.

Vánoční talíř

Vánoce jsou svátkem, který mnoho lidí spojuje s povolováním opasků. Je ale pouze na nás, zda se budeme přejídat a sedět u televize s táckem cukroví, nebo zda tradiční vánoční jídla i náš denní rozvrh upravíme tak, abychom neporušovali zásady zdravé životosprávy. Není totiž pravda, že je vánoční jídelníček buď chutný, nebo zdravý. Bez větších problémů může splňovat obojí!
Z průzkumu „Co ještě zvládne Vaše srdce?“ vyplynulo, že v jídle se přes rok odbývá čtvrtina z nás. Zatímco 17 % dotázaných se stravuje nepravidelně, dalším 8 % si na jídlo najde čas maximálně 2x denně. Odborníci ale doporučují začít den snídaní a příjem energie rozdělit do pěti menších dávek, tak jak jak jej sestavuji tolik polulární firmy pod názvem krabičková dieta.
O Vánocích si najdeme dostatek času na to, abychom si jídlo užili a nezapomínali na něj. Mezi hlavními jídly si můžete dát např. ovoce (zkusit můžete i některý z exotických druhů) nebo jogurt. Díky nim nebudete mít před obědem či večeří tak velký hlad a porce, kterou si na talíř naložíte, bude menší. Není přece třeba se přejídat – alespoň budete moci strávit odpoledne s rodinou např. sáňkováním nebo návštěvou betlému.
Navíc k ozdravění není potřeba žádná výrazná úprava jídelníčku – stačí jen použít správné technologie přípravy a ingredience. Domácí vánočka na štědrý den je pochoutkou, kterou si ráno jistě můžeme dopřát, protože budeme mít dost času energii spálit – ať již vánočními přípravami nebo procházkou. K obědu mnoho rodin připravuje kubu – kroupy, které jsou základem, patří do obilovin a našemu tělu dodávají dostatek vlákniny. Jenom pozor, abychom tento přínos pro naše zdraví nezničili např. úpravou na sádle či jiném živočišném tuku. Vrcholem Štědrého dne je ryba s bramborovým salátem, ke které usedáme v podvečerních hodinách – i zde tedy můžeme říci, že nevědomky dodržujeme doporučení dietologa jíst čtyři hodiny před spánkem. Pokud do bramborového salátu přidáme trošku odlehčené majonézy či tatarky, nemusíme se bát přebytečných kalorií. Ryby jsou velmi doporučované, protože obsahují pro tělo prospěšné omega 3 vícenenasycené mastné kyseliny. V našem jídelníčku by nejen proto měly být 2x týdně, přičemž vhodné jsou zejména tučnější mořské ryby. Z průzkumu ale vyplynulo, že rybu si dá maximálně 1x do měsíce více než 50 % z nás! Při úpravě odborníci doporučují zvolit místo tradičního smažení např. rybu pečenou, která je z výživového hlediska vhodnější, a při přípravě používat kvalitní rostlinné tuky, které obsahují pro tělo prospěšné omega 6 a omega 3 vícenenasycené mastné kyseliny. Z průzkumu  vyplynulo, že na vaření používá rostlinné tuky 83 % respondentů (více než polovina z nich používá rostlinné tuky i na kuchyni studenou). Téměř 13 % z nás ale i přes rady nutričních terapeutů stále nezáleží na tom, jaký tuk používá.
I další vánoční sváteční dny spojené s tradičními pokrmy mohou být součástí zdravého jídelníčku. Příkladem je např. svatoštěpánská drůbež. Ta by měla v našem jídelníčku převažovat nad tučným červeným masem (výsledky průzkumu ukázaly, že červené maso má téměř denně 11 % dotázaných), důležité je ale nezapomínat na výběr méně tučných druhů. Odborníci by nás pochválili i za novoroční čočku. Ta patří do skupiny luštěnin dodávajícím nám mnoho vitaminů, minerálních látek a vlákniny.
TIP1: Ideální pomůckou pro zjištění toho, jak na tom jste je BMI kalkulačka 
TIP2: Ozdravte své pokrmy jednoduše tak, že nahradíte živočišné tuky ve studené i teplé kuchyni tuky  rostlinnými. Tuky by měly tvořit 30 % doporučeného denního příjmu energie, 2/3 z nichž by měly být tuky rostlinné.

Alkohol

I když z průzkumu vyplývá, že alkoholické nápoje nepije nebo pije pouze výjimečně 56 % dotázaných, vánočnímu přípitku odolá jen málokdo. Ale pozor! Alkohol obsahuje více kalorií, než byste si mohli myslet. Aperitiv ve formě 1 dl Campari bitter pro nás znamená téměř 1 000 kJ/238 kcal, zatímco 2 dl bílého vína pouze polovinu (doporučený denní příjem je individuální, ale např. pro ženu se sedavým zaměstnáním je přibližně 8 400 kJ/2000 kcal). Vybírejte si proto pečlivě, čím si při vánoční večeři připijete na zdraví.

Rodina
Průzkum ukázal, že se svým partnerským životem je spokojeno téměř 60 % zadaných. Vánoce jsou ideální příležitostí k trávení volného času s rodinou.
TIP: Nezapomeňte se kvůli shonu věnovat sobě a svým blízkým. Vánoce se tak pro Vás stanou radostí, ne starostí.

Další články z rubriky
Mandle - správná volba mlsání

Mandle - správná volba mlsání

29.1.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Mandle představují součást lidské stravy už od nepaměti. Pro svou výživou hodnotu a kulinářské vlastnosti se staly jedinečnou potravinou se širokým uplatněním.
Vanilkové rohlíčky z celozrnné mouky

Vanilkové rohlíčky z celozrnné mouky

11.12.2017 / Rubrika: Zdravá výživa
Celozrnná mouka obsahuje více vlákniny, vitamínů a minerálních látek, než mouka vyrobená pouze z vnitřních částí obilky.
Díky vyššímu obsahu vlákniny a výživných látek je použití celozrnné mouky a výrobků z ní vhodné nejen při racionální stravě, ale i při redukčních dietách, zácpě, či jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Další články z rubriky Zdravá výživa...
Aktuálně v diskusích
17.2.22:21
34 reakcí

Probiotika

Já po antibiotikách nasadila probiotika od Pharma Agency. Moc mi pomohly upravit zažívání a na imunitu taky doporučuji. Objednala jsem si přípravek v... (zkráceno)

Klára Rosice
6.2.21:33
579 reakcí

Mladý ječmen a chlorella

Ano mají i pobočky, stačí se podívat na jejich stránky www.fitness4u.cz/kontakty/

Hanka
29.1.13:18
6 reakcí

Jak jíst zdravě a zároveň přibrat (tuk)?

Ahoj, ano ano, pomáhali mi hubnout. No, teď už jsem zase šťastná :) - 20 kg, takže nová postava, nové myslšní :)

Ema
29.1.13:13
8 reakcí

jak pribrat

Achjo, to přibírání je úplně stejný boj, jako hubnutí... A mnohdy je i horší :(

Milena
29.1.13:12
16 reakcí

dieta

Jitko, mohla bys nám prosím napsat, jak jsi na tom těď? Hlavně teda info o tom, jak si váhu udržuješ? Ještě na tebe dohlížejí poradci?

Erika
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení