Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Zdravá výživa > Zdravá výživa: Žádné extrémy, důležitá je vyváženost

Zdravá výživa: Žádné extrémy, důležitá je vyváženost

9.10.2006 / Rubrika: Zdravá výživa

Alternativní medicína staví do těsné souvislosti kvalitu stravy a stav lidského organismu. Je to pro tělo opravdu tak důležité?
I když nejsem zastáncem alternativní medicíny, s tímto pohledem souhlasím. Strava a její kvalita, výběr potravin, ale i správná pohybová aktivita se zásadním způsobem podepisují na fungování organismu. Nesmíme ale zapomínat ani na vliv genetiky.

Jaká by tedy měla být naše strava?
Především vyvážená. Taková, aby všechny živiny byly v rovnováze, nikde nic nechybělo ani nepřebývalo.

Co to konkrétně znamená?
Jídelníček, ve kterém nechybí žádná složka a přitom energeticky odpovídá potřebám organismu i případné fyzické zátěži. Zastoupena by například měla být třetina živočišných tuků a dvě třetiny rostlinných, zapomínat bychom neměli na tuky z mořských ryb. Bílkoviny mají být rozděleny v poměru dvě ku jedné ve prospěch živočišných. Strava musí obsahovat veškeré vitamíny o minerály, a aby byla vyvážená, nesmí překračovat doporučenou denní dávku sodíku z kuchyňské soli.

Názory některých léčitelů mohou být z tohoto hlediska poměrně extrémní. Kterých z těchto postupů byste se rozhodně vyvaroval?
Určitě dlouhodobému hladovění, to může vést k poškození zdraví. Dále doporučení pít pouze vodu - a to déle než jeden den. Nebo pít jen slanou vodu, konzumovat jeden druh ovoce, případně pouze zeleninu déle než jeden den. Nebo dokonce pít moč.

Často jsou doporučovány očistné kúry, které zbavují lidské tělo látek vznikajících při zpracování potravy, případně po užívání léků. Tyto látky označují někteří léčitelé za jedy. Jsou takové kúry účinné?
Pokud je člověk zcela zdráv a netrpí například nízkým krevním tlakem, není důvod, proč si na jaře a případně před zimou očistnou kúru nezkusit. Nejsem však zastáncem bylinkových čistících čajů. Doporučuji spíš zeleninu, ovoce, čisté vody a ovocné čaje, zeleninové vývary a saláty. Bylinky mohou působit velmi silně a při neuváženém používání dokonce ohrozit zdraví. Byl bych proto při jejich používání velmi opatrný. Zvlášť pokud s nimi nemáte zkušenosti.

Jaký názor máte na držení kratšího půstu?
Jednodenní půst může mít velmi pozitivní vliv. Ale pouze jednodenní, nikoliv extrémní několikadenní nebo dokonce dvou - či třítýdenní. O vhodném vlivu krátkého půstu se zmiňuje již starověká medicína. V některých situacích proto lze s půstem souhlasit.

Postil jste se někdy?
Jednodenní půst jsem vyzkoušel, ale lepší zkušenosti mám se zeleninovými dny, při kterých se celý den jí pouze zelenina. Ale opět - pouze jeden den.

Může radikální změna stravovacích návyků pomoci k uzdravení i z velmi vážných nemocí? Například z těch, se kterými si medicína neumí vždy zcela poradit?
Nevěřím, že by pouze změna stravy mohla vyléčit leukémii nebo rakovinu. Ale myslím si, že strava může podpořit léčbu. Stejně tak je známo, že špatnou stravou můžeme svému zdraví uškodit. Nebo zpomalit své uzdravování, případně zeslabit působení léků.

Kde je podle vás rovnováha mezi takzvanými alternativními přístupy a principy medicíny, jak se vyučují na lékařských fakultách?
Myslím si, že bychom se mohli více inspirovat přístupy čínské medicíny. Zažil jsem na sobě například úspěšné léčení akupunkturou. Stejně tak jsem viděl, jak pomáhají čínské byliny při léčbě chronických onemocnění. Přece jenom je to medicína stará pět tisíc let - na rozdíl od naší evropské, která je stará jen pár století. Naopak nevěřím na léčebnou schopnost homeopatik.

Další články z rubriky
Paprika - "Proč ji zařazovat do jídelníčku!"

Paprika - "Proč ji zařazovat do jídelníčku!"

27.2.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík. Vlákniny, která je tak potřebná pro správné trávení, má přibližně dva gramy na sto. Obsah „céčka“ je výrazně vyšší než například u citrónu a navíc i při tepelném zpracování se ho tolik neztrácí, jako je to obvyklé u jiných plodů. Je to způsobeno mimo jiné tím, že zelenina velmi
Mandle - správná volba mlsání

Mandle - správná volba mlsání

29.1.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Mandle představují součást lidské stravy už od nepaměti. Pro svou výživou hodnotu a kulinářské vlastnosti se staly jedinečnou potravinou se širokým uplatněním.
Další články z rubriky Zdravá výživa...
Aktuálně v diskusích
včera10:03
1 reakcí

BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY L,$,€,WHATSAPP: +4915217807365

HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY FOR SALE IN ALL CURRENCIES. WHATSAPP ME +4915217807365 Email(s):byanmark117@gmail.com Skype... (zkráceno)

drismael
včera10:03
1 reakcí

BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY L,$,€,WHATSAPP: +4915217807365

HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY FOR SALE IN ALL CURRENCIES. WHATSAPP ME +4915217807365 Email(s):byanmark117@gmail.com Skype... (zkráceno)

drismael
23.3.5:08
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

Thomas
14.3.9:43
1 reakcí

Darlehen

Kredite und Darlehen!!! Kredite und Darlehen Wir bieten persönliche Kredite und Darlehen, Hypotheken und gewerbliche Darlehen zur freien Verfögung... (zkráceno)

FRANCK
14.3.9:32
7 reakcí

Jak jíst zdravě a zároveň přibrat (tuk)?

Investoren Kredite von Privat für Privat ! Sie suchen einen privaten Kredit ohne Schufa ? Egal ob Privat oder Gewerblich, mit uns finden Sie schnell... (zkráceno)

FRANCK
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení