Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Zdravá výživa > Zdravá výživa: Žádné extrémy, důležitá je vyváženost

Zdravá výživa: Žádné extrémy, důležitá je vyváženost

9.10.2006 / Rubrika: Zdravá výživa

Alternativní medicína staví do těsné souvislosti kvalitu stravy a stav lidského organismu. Je to pro tělo opravdu tak důležité?
I když nejsem zastáncem alternativní medicíny, s tímto pohledem souhlasím. Strava a její kvalita, výběr potravin, ale i správná pohybová aktivita se zásadním způsobem podepisují na fungování organismu. Nesmíme ale zapomínat ani na vliv genetiky.

Jaká by tedy měla být naše strava?
Především vyvážená. Taková, aby všechny živiny byly v rovnováze, nikde nic nechybělo ani nepřebývalo.

Co to konkrétně znamená?
Jídelníček, ve kterém nechybí žádná složka a přitom energeticky odpovídá potřebám organismu i případné fyzické zátěži. Zastoupena by například měla být třetina živočišných tuků a dvě třetiny rostlinných, zapomínat bychom neměli na tuky z mořských ryb. Bílkoviny mají být rozděleny v poměru dvě ku jedné ve prospěch živočišných. Strava musí obsahovat veškeré vitamíny o minerály, a aby byla vyvážená, nesmí překračovat doporučenou denní dávku sodíku z kuchyňské soli.

Názory některých léčitelů mohou být z tohoto hlediska poměrně extrémní. Kterých z těchto postupů byste se rozhodně vyvaroval?
Určitě dlouhodobému hladovění, to může vést k poškození zdraví. Dále doporučení pít pouze vodu - a to déle než jeden den. Nebo pít jen slanou vodu, konzumovat jeden druh ovoce, případně pouze zeleninu déle než jeden den. Nebo dokonce pít moč.

Často jsou doporučovány očistné kúry, které zbavují lidské tělo látek vznikajících při zpracování potravy, případně po užívání léků. Tyto látky označují někteří léčitelé za jedy. Jsou takové kúry účinné?
Pokud je člověk zcela zdráv a netrpí například nízkým krevním tlakem, není důvod, proč si na jaře a případně před zimou očistnou kúru nezkusit. Nejsem však zastáncem bylinkových čistících čajů. Doporučuji spíš zeleninu, ovoce, čisté vody a ovocné čaje, zeleninové vývary a saláty. Bylinky mohou působit velmi silně a při neuváženém používání dokonce ohrozit zdraví. Byl bych proto při jejich používání velmi opatrný. Zvlášť pokud s nimi nemáte zkušenosti.

Jaký názor máte na držení kratšího půstu?
Jednodenní půst může mít velmi pozitivní vliv. Ale pouze jednodenní, nikoliv extrémní několikadenní nebo dokonce dvou - či třítýdenní. O vhodném vlivu krátkého půstu se zmiňuje již starověká medicína. V některých situacích proto lze s půstem souhlasit.

Postil jste se někdy?
Jednodenní půst jsem vyzkoušel, ale lepší zkušenosti mám se zeleninovými dny, při kterých se celý den jí pouze zelenina. Ale opět - pouze jeden den.

Může radikální změna stravovacích návyků pomoci k uzdravení i z velmi vážných nemocí? Například z těch, se kterými si medicína neumí vždy zcela poradit?
Nevěřím, že by pouze změna stravy mohla vyléčit leukémii nebo rakovinu. Ale myslím si, že strava může podpořit léčbu. Stejně tak je známo, že špatnou stravou můžeme svému zdraví uškodit. Nebo zpomalit své uzdravování, případně zeslabit působení léků.

Kde je podle vás rovnováha mezi takzvanými alternativními přístupy a principy medicíny, jak se vyučují na lékařských fakultách?
Myslím si, že bychom se mohli více inspirovat přístupy čínské medicíny. Zažil jsem na sobě například úspěšné léčení akupunkturou. Stejně tak jsem viděl, jak pomáhají čínské byliny při léčbě chronických onemocnění. Přece jenom je to medicína stará pět tisíc let - na rozdíl od naší evropské, která je stará jen pár století. Naopak nevěřím na léčebnou schopnost homeopatik.

Další články z rubriky
Kouzlo kokosového oleje

Kouzlo kokosového oleje

9.4.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Studie prokázaly, že kokosový olej může zabíjet škodlivé bakterie díky 50 % obsahu kyseliny laurové, která se používá pro léčení virových infekcí. Také bylo prokázáno, že tato látka ničí bakterie stafylokoka, což je velmi nebezpečný patogen.
Paprika - "Proč ji zařazovat do jídelníčku!"

Paprika - "Proč ji zařazovat do jídelníčku!"

27.2.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík. Vlákniny, která je tak potřebná pro správné trávení, má přibližně dva gramy na sto. Obsah „céčka“ je výrazně vyšší než například u citrónu a navíc i při tepelném zpracování se ho tolik neztrácí, jako je to obvyklé u jiných plodů. Je to způsobeno mimo jiné tím, že zelenina velmi
Další články z rubriky Zdravá výživa...
Aktuálně v diskusích
včera17:15
18 reakcí

Kvalitní kloubní výživa

Prostudovala jsem si stránky www.alavis.cz a opravdu veterinární přípravek pomůže i lidem.

Thea
16.7.9:20
1 reakcí

KOUPIT falešný / skutečný řidičský průkaz, průkaz totožnosti a cestovní pas atd. ..WhatsApp: +4915143513404

KOUPIT falešný / skutečný řidičský průkaz, průkaz totožnosti a cestovní pas atd. ..WhatsApp: +4915143513404 Nejlepší kvalita Fake / real ID, Pasy,... (zkráceno)

joris
9.7.18:46
9 reakcí

Zdravé hubnutí

Přeci tu saunu :). Ty si nemůžeš vybrat, CO budeš propagovat? Nebo zkrátka musíš psát blbosti na to co ti zadají?

Anonym
23.6.16:53
1 reakcí

Kaufen sie echten Führerschein,Pass,Ausweise,Führungszeugnis,usw..Website: globaldocumentsinc.com Whatsapp: +971554335076 / +4915211969656

Kaufen sie echten Führerschein,Pass,Ausweise,Führungszeugnis,usw Wir sind Hersteller von hochwertigen und authentischen Dokumenten. Wir garantieren... (zkráceno)

globaldocuments
19.6.11:54
1 reakcí

Kaufen Sie ein Führerschein, Reisepass, (njamesmake@yandex.com) Visum Kaufe (https://erhaltendokonline.com/) hohe Qualität und echten... (zkráceno)

hanzerphy
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.