Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Bolesti hlavy

Bolesti hlavy

8.9.2006 / Rubrika: Bolesti

Téměř každý člověk mívá občas bolesti hlavy, ale jen asi šest procent bolestivých stavů je skutečná migréna. Některé potravinové doplňky mohou být v prevenci i léčení bolesti hlavy stejně účinné, nebo dokonce účinnější než klasické léky.

Bolesti hlavy a migréna

Nejčastějším typem bolesti hlavy jsou tzv. tenzní nebo vazomotorické bolesti, tvořící téměř 90 procent bolestí hlavy. Bývají velmi silné a často se mohou vracet. Migréna je těžká pulzující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy; záchvat může trvat hodiny nebo i dny a často mu předcházejí varovné příznaky.

Bolesti hlavy a jejich příznaky

Tenzní bolesti hlavy
. trvalá bolest celé hlavy nebo její části
. bolestivá místa na šíji a v horních zubech

Nakupené tenzní bolesti hlavy
. intenzivní pulzující bolesti na jedné straně hlavy, k níž dochází několikrát denně v období i několika měsíců

Migréna

. intenzivní pulzující bolesti, nejdříve v blízkosti jednoho oka nebo ve spánku, pak v celé polovině hlavy či v celé hlavě
. nevolnost a zvracení, bolestivá světloplachost
. časné varovné příznaky - barevné mžitky před očima, vlnité obrysy, výpadky zorného pole, pocity chvění, zvonění v uších, závratě, pocení, mrazení, únava, otok tváře a podrážděnost

Příčiny bolesti hlavy

Většina bolestí hlavy je vyvolávána svalovým napětím (proto název tenzní). Přesná příčina bolesti hlavy není dosud známá, předpokládá se však, že podnětem k ní jsou spazmy tepen, které zásobují mozek krví. Může to souviset s nízkou hladinou serotoninu obsaženého v mozku. Migrény bývají dědičné onemocnění a ženy k nim bývají náchylnější než muži.
Vyvolávající faktory, které mohou být příčinou tenzích i migrenózních bolestí, jsou velmi rozmanité. Patří k nim určité druhy potravin, stres, nedostatek spánku, změny počasí nebo ostré světlo. Dalšími příčinami bolesti hlavy mohou být výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, bolesti zubů, hormonální změny, chemické látky ze zevního prostředí, kouření a pobyt v zakouřených prostorách aj.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky při bolesti hlavy

Doplňky dokážou zabránit počátečním příznakům bolesti hlavy, ale k potlačení rozvinutých bolestí hlavy jsou většinou nutná klasická analgetika. Každý, kdo trpí silnými bolestmi hlavy nebo migrénou, by měl dlouhodobě užívat hořčík a vápník k udržení zdravých céva snížení svalového napětí. Řimbaba dokáže snížit frekvenci a intenzitu bolestí hlavy, užíváte-li ji několik měsíců. 5-HTP, jedna z forem aminokyseliny triptofanu a základní stavební kámen serotoninu, může zabránit příznakům stejně účinně jako klasický lék: například nauzea (nevolnost s pocity na zvracení) vymizí asi během dvou týdnů, léčba však musí trvat několik měsíců.
Máte-li časté bolesti hlavy nebo migrény, může být riboflavin, jeden z vitaminů B, účinnější než řimbaba nebo 5-HTP. Vysoké dávky riboflavinu pravděpodobně zvyšují rezervy energie v mozkových buňkách. zkuste také pít heřmánkový čaj, všeobecné nervové tonikum ke zmírnění stresu a utišení bolestí hlavy. Pomoci vám může i kozlík (valeriana), který zlepšuje krevní oběh a uklidňuje úzkostné stavy, svalové napětí a bolesti. Bobule drmku léčí řadu menstruačních potíží včetně bolestí hlavy. Pampeliškový kořen může pomoci, mají-li příznaky souvislost se zácpou (působí jako mírné projímadlo) nebo s poruchami jaterní funkce.
Nepomůže-li žádný z těchto uvedených prostředků, zvažte přidání vitaminu C a kyseliny pantotenové. Oba vitaminy povzbuzují tvorbu hormonů, které pomáhají tělu zvládat nepříznivé účinky stresu.

Kdy vyhledat s bolesti hlavy lékaře

. Při náhlém nástupu krutých bolestí hlavy, zvláště objeví-li se poprvé ve věku asi 35 let a později.
. Objeví-li se intenzivní bolesti hlavy po fyzické námaze.
. Je-li bolest hlavy provázena horečkou, ztuhlostí šíje, zmateností, ztrátou řeči nebo slabostí jedné poloviny těla.
. Je-li migréna stále častější a úpornější.

Co ještě můžete udělat s bolesti hlavy

- Najděte a odstraňte vyvolávající faktory migrény nebo bolestí hlavy.
- Zkuste jógu ke zvládnutí stresu.
- Pijte šest až osm sklenic vody denně, hodně choďte a cvičte.
- Cvičte hluboké dýchání, které zvyšuje zásobení mozku kyslíkem.
- Zkuste jíst ovoce nebo zeleninu pětkrát denně.

Nové poznatky o bolesti hlavy
Podle nedávné belgické studie se při denním podávání 400 mg riboflavinu snížila frekvence (ne však závažnost a délka trvání) záchvatů chronické migrény asi o jednu třetinu. Studie uvádí, že riboflavin může být prospěšný u pacientů, kteří trpí průměrně čtyřmi záchvaty migrény měsíčně.

Fakta o bolesti hlavy

. Určité potraviny a nápoje, zvláště ty, které obsahují sloučeniny známé jako aminy, jsou nechvalně známé jako vyvolávající příčiny migrény. Trpíte-li migrénou, zkuste vynechat zralé sýry, cibuli, nakládanou zeleninu, ořechy, uzené maso, červené víno, pivo, kyselou smetanu, čerstvé kynuté pečivo, citrusové ovoce, rajčata, kofeinové nápoje a vejce. Často bývá za příčinu vyvolání záchvatu považována čokoláda, ale podle nových studií tomu tak není.

. Zařazení ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny může pomáhat v prevenci migrény. Omega-3 mastné kyseliny pozměňují chemické látky obsažené v krvi a snižují riziko cévních spazmů spojovaných s migrénou.

VÍTE, ŽE Léčení bolestí hlavy acylpyrinem nebo jinými analgetiky porušuje časem přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest.

Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes11:23
13 reakcí

Buy Real/Fake Passports,Drivers license,ID cards,Birth certificate,Visa etc.(donmarkos855@gmail.com).

never know if you need a financial loan fast,it is possible to contact this gentleman.he made me a loan financial of 20000 euros that I... (zkráceno)

MARIA
dnes10:57
1 002 reakcí

Interupce

My name is gary there is a good PI that can hack into any form of problem contact him he just finished working for me. my wife had been a big time... (zkráceno)

Gary Bachuss
dnes10:22
410 reakcí

Praskající žíly

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To... (zkráceno)

SuiteCapitals@gmail.com
dnes9:47
7 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your... (zkráceno)

Osman Ibrahim
dnes4:16
44 reakcí

úvěrová nabídka

Vážený pane / paní, Před jakýmikoli dalšími slovy jste nejprve vítáni na Kelvin Luis Loan Domov. Potřebujete finanční pomoc? Potřebujete půjčku k... (zkráceno)

Kelvin luis
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení