Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Hlava nejčastěji bolí ze stresu. Tablety pak nejsou řešením

Hlava nejčastěji bolí ze stresu. Tablety pak nejsou řešením

15.9.2006 / Rubrika: Bolesti

Bolestmi hlavy trpí čas od času 99 procent žen a 93 procent mužů. Nejobávanější je migréna, ale nejvíce lidí má potíže s takzvanou tenzí. To je bolest, která souvisí s nahromaděným stresem.
Léčba migrény v posledních letech výrazně pokročila. Existují i léky, které jí dokáží předejít. Jenže na ostatní a přitom častější problémy s bolestmi hlavy žádná zázračná léčba neexistuje. Zejména proto, že nejvíce potíží vzniká ze stresu a špatného životního stylu. A ten nelze změnit polknutím pilulky.
Takzvanými tenzními bolestmi trpí asi 88 procent žen a 69 procent mužů. Problémy vznikají z tenze, čili napětí - nejčastěji psychického.
Příběh Jany K., která pracuje jako účetní, je typickým případem. Bolesti mívala už v dětství. Ve čtrnácti netušila, že vznikají následkem stresu ve škole, hádek rodičů či z nevyspání. Dnes už přesně zná situace, kdy potíže přicházejí, někdy jim dokáže zabránit, ale vždy se to nepovede.
"Nejčastěji mě bolí hlava při nesrovnalostech v zaměstnání. Nemusí se týkat zrovna mě, stačí, když se třeba hádají kolegové v kanceláři," popisuje Jana. V takových situacích jí nejlépe pomůže, když si do sluchátek pustí nějakou oblíbenou hudbu nebo si vyjde na půlhodinku na procházku. Vždycky to ale není možné. "Pak polykám prášky. Vyzkoušela jsem snad už všechny - od paralenu přes ibuprofen, nurofen a jejich všemožné varianty, ale také ataralgin či saridon. Pokaždé, když se něco nového objeví, hned si to koupím, protože mám pocit, že ty nové léky zabírají lépe," říká Jana. Když má problémy, spolkne i čtyři tablety.
Podobně ji dokáží vykolejit hádky s dětmi nebo třeba strach o ně, když se pozdě večer vracejí z kina: "Moc dobře vím, že bych se v takových chvílích měla uklidnit a nenervovat se, ale většinou mi to nejde. Když je všechno v pořádku, nic mě nevyrušuje ani nerozčiluje, tak mě hlaví třeba měsíc nebolí. Celé je to do značné míry dáno tím, jak dokážu zvládat náročné psychické situace."
Vyzkoušela už různé relaxační techniky, přičemž nejlépe jí pomáhají dlouhé procházky v přírodě: "To se vždy tak unavím, že nemám sílu nad ničím přemýšlet."

Pocit těsné obruče

Jak přesně se tenzní bolesti hlavy projevují? Jde o tupou bolest, která probíhá jakoby po pásu kolem hlavy a zahrnuje přitom i temeno a krk. Trvá třicet minut, ale třeba i týden. Někdy hlava nejvíc bolí ve spáncích nebo v oblasti čela. Častěji ale lidé mluví o bolesti naprosto neurčité či spíše o nejasném "tlaku v hlavě". Někteří zažívají pocit, jako by měli hlavu "sevřenou v obruči". Pokud pacienty zároveň bolí svalstvo krku i ramen a bolest vystřeluje ze zátylku do očí, stává se, že své problémy mylně přičítají očnímu onemocnění.
Občas bývá tenzní bolest velmi intenzívní, zcela výjimečně ji může provázet i lehká nevolnost či přecitlivělost na světlo. V takovém případě připomíná migrénu. Nejzávažnější, chronická, každodenní bolest tohoto typu zpravidla vzniká jako následek mnohaletého nadměrného užívání léků proti bolesti a s tím související závislosti. Pak trvá opravdu 365 dní v roce, obvykle čtyřiadvacet hodin denně a potlačuje se jen velmi těžko.
Tenzní bolesti si lidé léčí běžnými léky proti bolesti, z nichž většina je volně k dostání v lékárně. Podle slov neuroložky Hany Fučíkové z Neurologického oddělení pražské Nemocnice Na Františku pak pacient často zvyšuje dávky a kombinuje preparáty do všelijakých koktejlů. A to je cesta do pekel - hrozí mu, že se stane na lécích závislý. Při další léčbě je potom velmi složité tento problém odstranit. Proto léky nikdy neužívejte nadměrně a trpíte-li potížemi pravidelně, zhruba každý týden, jděte se nechat vyšetřit na neurologii.

Relaxace a sport

Při léčbě tenzních bolestí hlavy je důležitá i takzvaná nefarmakologická léčba (tedy bez použití léků). Hlavní je změna životního stylu, především rozumné a účelné rozvržení pracovního rytmu. Je nutné soustředit se na prevenci a nespoléhat pouze na potlačení už vzniklé bolesti obvyklým práškem.
Pravděpodobnost vzniku tenzní bolesti lze zmírnit relaxačním cvičením, které slouží k odčerpání psychického napětí i k uvolnění bolestivě stažených svalů. Velmi vhodné je také cvičení aerobní - například běh, plavání nebo jízda na kole. Tím se totiž zlepšuje výkonnost oběhového a dýchacího systému, a tudíž i celková fyzická kondice. Člověk pak dokáže snáze zvládat stejné množství každodenní námahy s většími fyzickými rezervami. Cvičit je ale třeba pravidelně a dlouhodobě, nepřestávat ve chvíli, kdy potíže s bolestí hlavy ustoupí.
Pacienti, u kterých je rozhodujícím faktorem nemoci nejen nahromaděný stres, ale také nevyřešené problémy v zaměstnání či v rodině, musí vyhledat i pomoc psychoterapeuta. Nejdůležitější totiž je, aby si uvědomili příčinu bolesti. Ta tkví ve způsobu myšlení, chování a rovněž v tom, jak odpočívají a zvládají náročné situace. Psychoterapie a změna životního stylu sice nepřinášejí výsledky ihned jako polknutí tablety, zato je však jejich pozitivní vliv zásadní a dlouhodobý. n
Stres někdy vyvolá i bolestivé stažení svalů. Potom pomůže fyzioterapie.

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
včera22:41
853 reakcí

Interupce

Do you need hackers for hire? Do you need to keep an eye on your spouse by gaining access to their emails? As a parent do you want to know what your... (zkráceno)

mark
včera14:59
4 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

Hello Dear, We issue all financial/bank instrument such as: BG/SBLC, BANK DRAFT, MT103, MT103/202, MT799 POF/BLOCK FUND ETC. The issuing bank... (zkráceno)

Mark Philip
15.12.2:00
147 reakcí

Praskající žíly

NO UPFRONT FEE INVOLVE ROTARY INTERNATIONAL Do you need an urgent loan to solve your financial needs,we provide loan ranging from $ 5,000.00 to $... (zkráceno)

GEORGE WILLIAMS
14.12.17:18
28 reakcí

úvěrová nabídka

Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého podnikání? Potřebujete úvěr k vypořádání naléhavých... (zkráceno)

Heinz Munkel
13.12.12:48
12 reakcí

Colostrum

bublina: Protože kravské Colostrum je tomu lidskému podobné z 99% a asi s 40x větší biologickou aktivitou než lidské, tak proto je vhodné jej užívat.... (zkráceno)

Rosťa
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení