Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Menstruace

Menstruace

20.8.2006 / Rubrika: Bolesti

Křehká hormonální rovnováha menstruace může být snadno porušena. Někdy za to může stres, změna tělesné váhy nebo výživy, jindy nedostatek tělesného pohybu, nebo naopak příliš pohybu a přehnaný trénink. K menstruačním obtížím patří bolestivé křeče, nadměrné krvácení, nepravidelné krvácení a někdy zcela vynechávající krvácení. Léčení bývá hormonální, dosti složité, ale často lze obtíže zmírnit přírodními prostředky, bez použití léků.

Víte, že...
Podle výzkumů mohou stahy během menstruace někdy vytlačit buňky děložní sliznice do pánevní dutiny, kde způsobují příznaky endometriózy. Pokud silně při menstruaci krvácíte, používejte raději vložky místo tamponů, aby krev (s buňkami) mohla rychleji odcházet.

Cvičení
proti bolestem Plavání, stejně jako jiné aktivity, které procvičí svaly celého tělo, pomáhá zabránit menstruačním křečím.

Nejběžnějším menstruačním problémem jsou bolesti během menstruace (dysmenorea), zvláště v době po pubertě a u mladých žen. Obvykle tyto obtíže mizí ve věku kolem 25 let nebo po porodu. Kruté bolesti, které většinou začínají bezprostředně před krvácením a trvají až 12 hodin, mohou být tak intenzivní, že narušují normální život postižené ženy.

Menstruační bolesti se projevují křečemi v podbřišku, přicházejí ve vlnách a mohou být provázeny bolestmi v bederní krajině, nevolností s nucením na zvracení a dokonce i zvracením. Křeče jsou způsobovány děložními stahy a jsou spojeny s vysokou hladinou prostaglandinů - látek podobných hormonům. Nezdravá výživa a nedostatek pohybu obtíže ještě zhoršují.

Pokud začnete mít podobné potíže po čtyřicítce nebo se objeví znovu po letech nebolestivých menstruací, může být jejich příčinou skryté onemocnění, například endometrióza, nemoc, při které ostrůvky děložní sliznice vycestují z dělohy do dutiny břišní a uchytí se na jiných vnitřních orgánech. Každý měsíc tyto buňky zbytňují a krvácejí stejně jako buňky děložní. Vyvolávají většinou záněty hostitelských tkání.

Silné menstruační krvácení se nejčastěji objevuje brzy po nástupu menstruace a ve věku kolem čtyřiceti let. K možným příčinám patří hormonální nerovnováha z nezdravé výživy, stres, zánětlivé procesy v malé pánvi, myomy (nezhoubné nádory dělohy) nebo endometrióza.

Nepravidelné a řídké menstruace jsou obvyklé v prvních letech po začátku menstruace, než se upraví pravidelná ovulace. Nepravidelnosti v menstruaci se objevují rovněž několik let před datem poslední menstruace. Různé poruchy, a hlavně krvácení mimo dobu menstruace, mohou být také u žen spojeny s neplodností. Tyto poruchy bývají způsobeny hormonální dysfunkcí, hormonální nerovnováhou vyvolanou stresem nebo mnohočetnými cystami na vaječnících (ty se často tvoří při přírůstku na váze), kdy dochází k poruše tvorby hormonů.

K dalším příčinám nepravidelné menstruace patří děložní polypy a rakovina děložního hrdla nebo dělohy. Krvavé skvrny mezi menstruacemi (takzvané špinění) se mohou objevit při užívání antikoncepčních pilulek nebo při substituční (náhradní) hormonální léčbě v období klimakteria. Intenzivní cvičení, úbytek na váze a poruchy v příjmu potravy (anorexie a bulimie) bývají rovněž příčinou narušení normálního menstruačního cyklu.

LÉČENÍ BOLESTI OD MENSTRUACE

Výživa: V týdnu před očekávanou menstruací věnujte mimořádnou pozornost zdravé výživě. Můžete tak předejít nerovnováze prostaglandinů v děložní stěně. Jezte potravu bohatou na esenciálnímastné kyseliny, vápník, hořčík, zinek a vitaminy B, CaE. Pijte hodně tekutin a jezte denně zeleninu, ovoce a celozrnné potraviny, abyste zabránily zácpě. Vyhýbejte se pokrmům z bílé mouky, cukru a nasycených (živočišných) tuků.

Masáž: Každodenní masáž břicha a bederní krajiny v týdnu před menstruací pomáhá předcházet křečím tím, že podporuje svalovou relaxaci. Břicho si můžete masírovat samy, a někoho požádejte, aby vám namasíroval záda (viz obrázek dole). K masáži použijte slunečnicový olej nebo olej ze sladkých mandlí - buď čistý, nebo s přidáním tří kapek levandulového oleje na


Léčba menstruace sexem:
Orgasmus pomáhá zmírňovat menstruační bolesti a rychleji je ukončit. Může to být proto, že stahy dělohy během orgasmu zabraňují překrvení a nahromadění tkáňové tekutiny a tlumí svalové křeče.

Cvičení: Cvičte pravidelně, procvičujte celé tělo. Výborné je plavání, jóga nebo aerobik. Máte-li křeče, klekněte si, opřete se rukama o zem a opakovaně napínejte a vyhrbujte záda; stahujete a uvolňujete tím hýžďové svaly, procvičujete celou pánev a zvyšujete v ní krevní oběh; pomáháte tak zabránit městnání v děložní stěně.

Teplo: Udělejte si teplou koupel nebo zůstaňte v posteli a na podbřišek nebo pod křížovou krajinu si dejte zabalenou láhev s horkou vodou. Můžete si také na dvě až tři minuty přikládat na dolní polovinu břicha horké obklady a potom je na půl minuty vystřídat studeným obkladem. Dvakrát až třikrát postup opakujte. Při krutých bolestech u menstruace si na podbřišek a křížovou krajinu přiložte obklad namočený v horké vodě, do níž jste přidaly po čtyřech kapkách šalvějového a majoránkového oleje a tři kapky oleje z římského heřmánku.

Rostlinné léky: Při křečích spojených s poměrně mírným krvácením pijte čaj připravený ze žlutodřevu, kaliny, ploštičníku (při silných bolestech), drmku, heřmánku a zázvoru; čaj můžete připravovat z kterékoli z těchto léčivek nebo jejich kombinací. Pijte třikrát denně šálek.

 • Homeopatie: Při přetrvávajících obtížích se poraďte s lékařem homeopatem. Jinak si můžete vybrat prostředek, který nejvíce odpovídá vašim obtížím.
 • Belladonna: při prudkých bolestech provázených krvácením jasně červené krve se sraženinami a pocity horka;
 • Colocynthis: při bolestech, které zmírňuje teplo, stočení do klubíčka, a při nervozitě;
 • Lachesis: při menstruačních křečích, které začínají ještě před krvácením a jsou silnější na levé straně podbřišku, zvětšují se při tlaku a zmírňují se, jakmile nastane krvácení;
 • Magnesia phosphorica: při vystřelujících bolestech, které se zmírňují opatrnou masáží;
 • Nux vomica: při křečích a bolestech v bederní krajině, podrážděnosti a zácpě;
 • Pulsatilla: při bolestech provázených plačtivostí, pocity psychické přecitlivělosti a beznaděje;
 • Sepia: při bolestech provázených podrážděním a lhostejností k okolí.

LÉČENÍ SILNÉHO KRVÁCENÍ U MENSTRUACE

Pokud silně krvácíte, poraďte se se svým lékařem. Musí zjistit, nejste-li chudokrevná a nemáte-li jiné onemocnění, například myomy nebo endo¬metriózu.

Výživa: Jezte potravu bohatou na vitamin C a flavonoidy, abyste posílily cévní stěny, dále potraviny bohaté na železo jako ochranu před anémií, která může být důsledkem velkých krevních ztrát.

Aromaterapie: Během menstruace si masírujte každý večer břicho touto směsí: do dvou lžic olivového oleje nebo oleje ze sladkých mandlí přidejte po dvou kapkách oleje z růžových květů, římského heřmánku a šalvějového oleje a čtyři kapky majoránkového oleje.

Rostlinné léky: Užívejte třikrát denně čaj nebo tinkturu, připravené ze stejného množství trojlistu, ploštičníku, řepíku, vodilky a malinového listí. Účinný je i drmek a andělika čínská.

LÉČENÍ NEPRAVIDELNÉHO KRVÁCENÍ U MENSTRUACE

Výživa: Snažte se udržovat si váhu úměrnou své výšce, hlavně se vyhněte nárazovým odtučňovacÍm dietám i přejídání. Přílišnízká tělesná váha brání ovulaci, a proto dochází k nepravidelné menstruaci. Příliš vysoká váha může nadměrně stimulovat vaječníky, což má vliv na tvorbu mnohočetných cyst a na menstruační poruchy. Potřebujete-li zhubnout, vyhledejte odbornou pomoc a upravte svůj jídelníček.

Cvičení: Cvičte pravidelně, ale začnete-li mít nepravidelnou menstruaci nebo se krvácení přestane objevovat, snižte intenzitu cvičení.

Menstruace - kdy vyhledat lékaře?

 • Při silném a nepravidelném krvácení.
 • Při krutých menstruačních bolestech, trvajících pravidelně několik dnů.
 • Při problémech s otěhotněním.
 • Při krvácení mezi menstruacemi.
 • Pokud se krvácení přestalo objevovat.

Menstruace - Autor: Publikace – Léčíme se s přírodou. Reader’s Digest Výběr

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes9:12
1 reakcí

KOUPIT falešný / skutečný řidičský průkaz, průkaz totožnosti a cestovní pas atd. ..WhatsApp: +4915143513404

KOUPIT falešný / skutečný řidičský průkaz, průkaz totožnosti a cestovní pas atd. ..WhatsApp: +4915143513404 Nejlepší kvalita Fake / real ID, Pasy,... (zkráceno)

joris
dnes7:24
68 reakcí

Power Matrix

veľmi by som chcela poradiť pri výbere výrobkov power metrix, na vitiligo. Ak bude niekto taký láskavý a chcel by mi pomôcť, píšte na mail... (zkráceno)

klarika
dnes2:46
1 reakcí

kupiti vozačku dozvolu, kupiti putovnicu, kupiti id karticu, kupiti ielt rezultate, (Jackhool111@yahoo.com) WHATS APP # 1 (9109863818) . https://www.fastdocuments.net/

kupiti vozačku dozvolu, kupiti putovnicu, kupiti id karticu, kupiti ielt rezultate, (Jackhool111@yahoo.com) WHATS APP # 1 (9109863818) web... (zkráceno)

solemnweb
včera1:01
156 reakcí

Zápal trojklanného nervu SOS

Jste v jakékoli financní krizi? Potrebujete úver na refinancování svého domu nebo rozšírení svého podnikání? Potrebujete úver k vyporádání naléhavých... (zkráceno)

Arda Selim
14.7.20:36
456 reakcí

Praskající žíly

Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through... (zkráceno)

WE OFFER ALL KIND OF LOANS
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.