Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Zvracení a nevolnost

Zvracení a nevolnost

28.12.2006 / Rubrika: Bolesti

Nevolnost a zvracení, i když traumatizující a nepříjemné, jsou přirozené, možná život zachraňující reakce v případech, kdy sníte něco nezdravého nebo nebezpečného. Občas se však objeví i tehdy, když vašemu zdraví nic nehrozí.

Co to je zvracení a nevolnost

Nevolnost (nauzea) spojená se slabostí je celkový velmi nepříjemný pocit těžkého stavu opilosti. Někdy se uvádí, že přichází v jakýchsi vlnách; bývá provázena zvýšeným sliněním, pocením a někdy třesavkou a návaly na zvracení. Velmi často také vrcholí zvracením, při kterém se žaludeční svalstvo nejdříve uvolní a pak obrácenou peristaltikou vyprazdňuje tráveninu do jícnu místo do žaludku. Zvracení je obranný mechanismus, kterým se organismus zbavuje toxických látek (například alkoholu), a lidé se po něm cítí mnohem lépe

Nevolnost a její příznaky

• pocení a třesavka
• nadměrná tvorba slin
• závratě, točení hlavy
• slabost
• dušnost
• bolesti břicha
• ztráta chuti k jídlu

Příčiny zvracení a nevolnosti

Zkažené potraviny (obsahující někdy škodlivé bakterie), nemoci jako například chřipka a některé léky, které jinak mohou být prospěšné - antibiotika, chemoterapeutika - a také přílišné množství alkoholu, to vše může vyvolat nevolnost končící zvracením. Mezi ostatní příčiny patří přejedení nebo příliš těžká potrava, silné pachy, strach, stres a mořská nemoc. V jiných případech dojde k falešnému podráždění žaludečních nervů, které vyšlou signál do mozku, i když skutečné ohrožení zdraví neexistuje; například vysoké hodnoty hormonů uvolňovaných v těhotenství jsou v zásadě prospěšné, ale všeobecně se pokládají za příčinu ranních nevolností. Zvýšené hladiny hormonů jsou rovněž příčinou stavů nevolnosti při premenstruálním syndromu.

Jaké doplňky proti zvracení a nevolnosti

Cítíte-li nevolnost a nucení na zvracení, není téměř nic, co byste proti tomu mohli udělat. Pokud to je způsobeno požitou potravou, je lépe s tímto mocným reflexem nebojovat, protože škodlivé látky je nutné z těla odstranit. Jestliže však nevolnost přetrvává nebo je důsledkem těhotenství, kinetózy (mořské nemoci), stresu, léků nebo silného zápachu, mohou přírodní doplňky přinést vítanou úlevu.
První volbou v takovém případě je zázvor, ať už v tobolkách nebo v podobě čaje. Jeho kladné účinky způsobují prchavé oleje, které podporují trávení, uklidňují podrážděné sliznice a tonizují svalstvo zažívacího ústrojí. Zázvor také stimuluje tvorbu žluči v játrech, což pomáhá při trávení tuků. Je to velmi užitečné v případě přejedení. Chcete-li zvládnout mořskou nemoc, vezměte si první dávku zázvoru tři až čtyři hodiny před cestou. Při ranních nevolnostech v těhotenství můžete pravděpodobně užívat zázvor bezpečně trvale, pokud si ovšem nevezmete příliš velkou dávku - poraďte se raději s lékařem. Snažíte-li se zvládnout nevolnost provázející chemoterapii při léčení nádorů, poraďte se rovněž s lékařem. Neužívejte zázvor, máte-li příliš nízký počet krevních destiček; vysoké dávky by mohly porušit krevní srážlivost.
Olej z máty peprné nebo mátový čaj pomáhají uvolnit spazmy v zažívacím ústrojí, takže mohou být prospěšné, provázejí-li nevolnost křeče ve střevech. Mátový olej užívaný vnitřně je vysoce účinný, je proto lépe zvolit čaj, jde-li o nevolnost spojenou s těhotenstvím. Neúčinkuje-li ani zázvor, ani máta peprná a vaše nevolnost nesouvisí s těhotenstvím, zkuste heřmánkový čaj, který vyrovnává vylučování trávicích šťáva uklidňuje žaludek, střeva i játra.

zázvor
dávkování: 200 mg výtažku každé čtyři hodiny podle potřeby
doporučení: je-li zapotřebí, zvyšte dávku; jako první pomoc si můžete vzít zázvor v jakékoli podobě

olej z máty peprné
dávkování: jednu enterální tobolku třikrát denně
doporučení: každá tobolka má obsahovat 0.2 ml mátového oleje

heřmánek
dávkování: šálek čaje až třikrát denně
doporučení: 2 lžičky sušené léčivky zalijte 200 ml vroucí vody

Co ještě můžete dělat zvracení a nevolnosti

  • Chcete-li zmírnit nevolnost, lehněte si se studeným obkladem na čele. Soustřeďte se na dýchání a snažte se nemyslet na to, jak vám je.
  • Vyhýbejte se silným a nepříjemným pachům, které mohou nevolnost a zvracení vyvolat; například hustému tabákovému kouři, zápachu chemických látek, čisticích prostředků nebo silných parfémů
  • Po zvracení nejméně dvě hodiny nic nejezte, ale pijte po malých doušcích tolik, kolik můžete, abyste nahradili ztracené tekutiny - nejlépe chladnou minerální vodu, která současně nahrazuje i ztrátu solí. Vhodná je i čistá voda, slabý čínský čaj a nekofeinové nápoje. Někdy se doporučuje při opětovném zvracení cucat kostky ledu.

Přehled studií hodnotících přírodní prostředky při ranních nevolnostech uzavírá, že zázvor a vitamin B6 jsou účinné, ale varuje, že jejich účinky na plod jsou velmi málo známé. Vitamin B6 je v dávkách 25 až 50 mg bezpečný a má příznivý účinek. Rovněž užívání zázvoru je bezpečné, pokud dávky nepřeženete, těhotná žena se před užíváním tohoto doplňku vždy musí poradit s lékařem.

Bylinkové čaje, které utišují zvedající se žaludek, mají dvojí příznivý účinek: kromě vlastního působení doplňují tekutinu ztracenou při zvracení. Zkuste zázvorový, heřmánkový nebo mátový čaj; pijte tři až čtyři šálky denně. Nebo přelijte 1/8 lžičky strouhaného muškátového oříšku a lžičku mleté skořice velmi horkou vodou a nechte 10 minut louhovat; pak sceďte, přislaďte medem a pijte.

Akupresura může udržet nevolnost v mezích. Přiložte pravý palec na vnitřní stranu levého předloktí asi 5 cm od zápěstní rýhy; pevně stiskněte a vydržte tlak asi minutu. Pak palec posuňte asi o půl prstu blíže k zápěstí a opět asi na minutu pevně přitiskněte. Stejný postup opakujte levým palcem na pravém předloktí.

Článek Zvracení a nevolnost Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Úleva od bolesti pro miminka i babičky

Úleva od bolesti pro miminka i babičky

7.12.2008 / Rubrika: Bolesti
Patříte k těm, kteří se neradi ládují léky ztišujícími bolest? Máte doma malinké miminko, které sužuje „bolení“? Spolehněte se na své instinkty, jistě vám napoví, že úlevu vám přinese teplo. Určitě jste to již někdy sami vyzkoušeli, možná vám v dětství maminka na bolavé bříško přikládala termofor naplněný horkou vodou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
včera13:59
52 reakcí

ČÍNSKÁ MEDICÍNA

Do you need a Loan? Are you looking for Finance? Are you looking for a Loan to enlarge your business? I think you have come to the right... (zkráceno)

Dr Kanke
4.5.20:36
492 reakcí

Interupce

Here comes an Affordable loan that will change your life for ever, I am Mr. Scott Watson a certified loan lender, I offer loan to individual and... (zkráceno)

USA
3.5.23:30
20 reakcí

Rychlá pomoc při bolesti v krku

Rapheale,to sem nepatri,neumis cist?

Eva
3.5.16:38
94 reakcí

roztroušená skleroza

Predstavujem vám Pani francoise, som najmä Francúzsky. Pobyt vo Francúzsku som prísť túto správu podeliť sa s vami môj ponúka pôžičky. Som... (zkráceno)

lorettatrotta12societedaide
3.5.14:21
62 reakcí

Opakovaná angína

Bactoral mi poradila kamarádka. Obě jsme se potkávali u lékaře s angínou. Ona ho začala brát a byla v pohodě. Taky jsem ho zkusila a musím říct, že... (zkráceno)

Bětka
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení