Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bylinky > Aloe vera

Aloe vera

8.11.2005 / Rubrika: Bylinky

Co je to Aloe vera

Aloe vera patří mezi sukulenty z čeledi liliovitých. Má dužnaté listy, které poskytují gel hojně užívaný při léčení kožních nemocí. Byl známý již v době 1500 let př. Kr., kdy ho popsali egyptští lékaři. Rostlina původně pochází od mysu Dobré naděje a divoce roste v Africe a na Madagaskaru. Komerčně se pěstuje v Karibiku, ve Středomoří, v Japonsku a v USA.

Jak působí Aloe vera

vědci ještě zcela přesně nevědí. jakým způsobem aloe působí. ale
identifikovali již řadu jejích účinných složek. Gel je bohatý na protizánětlivé látky, obsahuje gumovitou hmotu působící na kůži jako změkčovadlo, stejně jako bradykinináza, složka, jež pomáhá snižovat bolest a otoky. Obsahuje také látku zmírňující svědění. Aloe vera rovněž rozšiřuje krevní vlásečnice a umožňuje tak zvýšený přítok krve do poškozených tkání. čímž urychluje proces hojení. Některé studie dokázaly, že ničí nebo přinejmenším tlumí růst některých bakterií, virů a plísní.

HLAVNI PŘIZNIVÉ ÚČINKY Aloe vera

Gel z aloe vera silně působí na poškozenou kůži. Pomáhá při léčení lehčích popálenin, slunečních spálenin, menších ran a zmírňuje bolesti a svědění při pásovém oparu. Gel také vytváří neprodyšný zvlhčující film, takže rány nevysychají. Svou schopností rozšiřovat vlásečnice zvyšuje přítok krve a urychluje hojení a regeneraci kůže Přináší také úlevu při lehčích omrzlinách a svým antivirovým působením podporuje léčení bradavic.
Přestože je aloe vera vhodná k léčení oděrek a malých ran, nehodí se pro léčbu větších a infikovaných ran. Ve studii 21 žen v nemocnici v Los Angeles, u nichž došlo k infekci v ráně po císařském řezu, se při aplikaci gelu z aloe prodloužila doba hojení z 53 na 83 dny

DALŠI PŘIZNIVÉ ÚČINKY Aloe vera

Gel z aloe vera se také používá k přípravě roztoku k léčení zánětlivých zažívacích potíží včetně vředového onemocnění. Její vnitřní použití je však poměrně málo prozkoumané. V Japonsku zjistili, že purifikované složky aloe potlačují žaludeční sekreci a zabraňují poškození sliznice. Podle jedné studie se šťávou z aloe vera podařilo úspěšně vyléčit 17 z 18 nemocných s peptickým vředem. Chybělo však srovnání se skupinou nemocných užívajících placebo. Jedna komerční laboratoř v USA provádí pokusy s léčením pacientů s ulcerózní kolitidou (běžným typem zánětu tlustého střeva) směsí látek z aloe vera.
Jiné vědecké práce zkoumají účinnost aloe jako možného protivirového a imunitu posilujícího prostředku při léčbě AIDS, jako terapii při leukemii a jiných zhoubných onemocněních a jako podpůrnou léčbu při cukrovce.

Jak Aloe vera užívat

DÁVKOVÁNI: Pro zevní použití: Na postiženou kůži bohatě naneste gel nebo krém z aloe. Pro vnitřní použití: Denně užívejte půl až tři čtvrtě šálku šťávy z aloe vera. Také můžete brát každý den půl tobolky podle návodu na etiketě.

NÁVOD K UŽIVÁNI: Místně lze užívat gel z aloe opakovaně, zvláště u spálenin. Vetřete jej do postižené kůže a opakujte podle potřeby Nejúčinnější a nejekonomičtější je čerstvý gel z živých listů aloe Máte-li rostlinu doma, vyřízněte z listu několik kousků a podélně je rozřízněte. Vytékajícím gelem potřete postižené místo. Vnitřně užívejte šťávu z aloe mezi jídly. jinou lékovou formou je tzv. latex, žlutý výtažek z vnitřních listů, který je silným projímadlem, a musí se proto užívat šetrně a pod dohledem lékaře.

Možné vedlejší účinky Aloe vera

Při místní léčbě je aloe vera velmi bezpečná. Zřídka může dojít
k léhké alergické reakci se svěděním nebo zarudnutím kůže; pak stačí přerušit léčení. Sťáva z aloe však může při nedokonalém zpracování obsahovat malé množství projímavých složek z latexu. Pokud by se objevily křeče, průjem neqo jen řídká stolice, ihned užívání šťávy přerušte, popřípadě nahraďte jiným přípravkem. Nikdy neužívejte šťávu v těhotenství nebo při kojení.

Při nákupu výrobků z aloe dbejte na to, aby v seznamu uváděných přísad byla aloe vera uvedena hned na začátku. Krémy a masti mají obsahovat nejméně 20 procent aloe. Pro vnitřní užívání vyhledejte roztok obsahující nejméně 98 procent aloe vera a žádný aloin nebo emodin.

Když kupujete šťávu z aloe, hledejte na etiketě pečeť "IASC-certified", která je osvědčením pro kvalitní výrobek zhotovený podle standardních směrnic. Tento certifikát vydává mezinárodní dobrovolná společnost

Autor článku - Aloe vera Publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Sléz přehlížený

Sléz přehlížený

8.9.2017 / Rubrika: Bylinky
Sléz přehlížený (malva neglecta wallr.) má malé listy a roste při plotech, okrajích cest, při starých zdech a na rumištích, vždy však jen v blízkosti obývaných prostorů. Kdybychom jej někdy nalezli dále od obce, potom je vcelku jisté, že tam bylo kdysi hospodářství nebo dům.
Hřebíček nejen do punče

Hřebíček nejen do punče

23.8.2016 / Rubrika: Bylinky
Bolí vás zub? Zakousněte se do hřebíčku!
Je to starý a osvědčený lidový recept, jak utlumit jednu z nejnepříjemnějších bolestí - bolest zubů a dásní. A jak nám dokáže hřebíček ještě pomoci, o tom více v článku.
Další články z rubriky Bylinky...
Aktuálně v diskusích
včera12:50
118 reakcí

Bylinky na hubnuti?

Bzenko, jo? Tak to moc děkuji, to jsem nevěděla, ani o ní ještě neslyšela. Tak to já tam hned zítra naklušu :-)

Denisa
21.10.21:42
96 reakcí

Vápník

Jo, ty šumivky maxi kalz mají citronovu příchut :)

Moly
10.10.14:45
30 reakcí

5-HTP

Firma Woykoff vyrábí doplněk s 5-HTP. Jmenuje se allegra 5-HTP, je to docela novinka a má velký úspěch.

Tamara
3.9.14:10
21 reakcí

zdravá výživa

Já mám nejradši Wellness výrobky od Oriflame.Nápoje,tyčinky,polévky a také vitamíny. Jsem s nimi velmi spokojená. ... (zkráceno)

Sofie
28.8.8:42
52 reakcí

lactobacily s probiotiky

Ještě že ty probiotika máme, jinak by po náporu antibiotik byla naše těla úplně zničená...

Lenička66
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení