Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bylinky > Aloe vera

Aloe vera

8.11.2005 / Rubrika: Bylinky

Co je to Aloe vera

Aloe vera patří mezi sukulenty z čeledi liliovitých. Má dužnaté listy, které poskytují gel hojně užívaný při léčení kožních nemocí. Byl známý již v době 1500 let př. Kr., kdy ho popsali egyptští lékaři. Rostlina původně pochází od mysu Dobré naděje a divoce roste v Africe a na Madagaskaru. Komerčně se pěstuje v Karibiku, ve Středomoří, v Japonsku a v USA.

Jak působí Aloe vera

vědci ještě zcela přesně nevědí. jakým způsobem aloe působí. ale
identifikovali již řadu jejích účinných složek. Gel je bohatý na protizánětlivé látky, obsahuje gumovitou hmotu působící na kůži jako změkčovadlo, stejně jako bradykinináza, složka, jež pomáhá snižovat bolest a otoky. Obsahuje také látku zmírňující svědění. Aloe vera rovněž rozšiřuje krevní vlásečnice a umožňuje tak zvýšený přítok krve do poškozených tkání. čímž urychluje proces hojení. Některé studie dokázaly, že ničí nebo přinejmenším tlumí růst některých bakterií, virů a plísní.

HLAVNI PŘIZNIVÉ ÚČINKY Aloe vera

Gel z aloe vera silně působí na poškozenou kůži. Pomáhá při léčení lehčích popálenin, slunečních spálenin, menších ran a zmírňuje bolesti a svědění při pásovém oparu. Gel také vytváří neprodyšný zvlhčující film, takže rány nevysychají. Svou schopností rozšiřovat vlásečnice zvyšuje přítok krve a urychluje hojení a regeneraci kůže Přináší také úlevu při lehčích omrzlinách a svým antivirovým působením podporuje léčení bradavic.
Přestože je aloe vera vhodná k léčení oděrek a malých ran, nehodí se pro léčbu větších a infikovaných ran. Ve studii 21 žen v nemocnici v Los Angeles, u nichž došlo k infekci v ráně po císařském řezu, se při aplikaci gelu z aloe prodloužila doba hojení z 53 na 83 dny

DALŠI PŘIZNIVÉ ÚČINKY Aloe vera

Gel z aloe vera se také používá k přípravě roztoku k léčení zánětlivých zažívacích potíží včetně vředového onemocnění. Její vnitřní použití je však poměrně málo prozkoumané. V Japonsku zjistili, že purifikované složky aloe potlačují žaludeční sekreci a zabraňují poškození sliznice. Podle jedné studie se šťávou z aloe vera podařilo úspěšně vyléčit 17 z 18 nemocných s peptickým vředem. Chybělo však srovnání se skupinou nemocných užívajících placebo. Jedna komerční laboratoř v USA provádí pokusy s léčením pacientů s ulcerózní kolitidou (běžným typem zánětu tlustého střeva) směsí látek z aloe vera.
Jiné vědecké práce zkoumají účinnost aloe jako možného protivirového a imunitu posilujícího prostředku při léčbě AIDS, jako terapii při leukemii a jiných zhoubných onemocněních a jako podpůrnou léčbu při cukrovce.

Jak Aloe vera užívat

DÁVKOVÁNI: Pro zevní použití: Na postiženou kůži bohatě naneste gel nebo krém z aloe. Pro vnitřní použití: Denně užívejte půl až tři čtvrtě šálku šťávy z aloe vera. Také můžete brát každý den půl tobolky podle návodu na etiketě.

NÁVOD K UŽIVÁNI: Místně lze užívat gel z aloe opakovaně, zvláště u spálenin. Vetřete jej do postižené kůže a opakujte podle potřeby Nejúčinnější a nejekonomičtější je čerstvý gel z živých listů aloe Máte-li rostlinu doma, vyřízněte z listu několik kousků a podélně je rozřízněte. Vytékajícím gelem potřete postižené místo. Vnitřně užívejte šťávu z aloe mezi jídly. jinou lékovou formou je tzv. latex, žlutý výtažek z vnitřních listů, který je silným projímadlem, a musí se proto užívat šetrně a pod dohledem lékaře.

Možné vedlejší účinky Aloe vera

Při místní léčbě je aloe vera velmi bezpečná. Zřídka může dojít
k léhké alergické reakci se svěděním nebo zarudnutím kůže; pak stačí přerušit léčení. Sťáva z aloe však může při nedokonalém zpracování obsahovat malé množství projímavých složek z latexu. Pokud by se objevily křeče, průjem neqo jen řídká stolice, ihned užívání šťávy přerušte, popřípadě nahraďte jiným přípravkem. Nikdy neužívejte šťávu v těhotenství nebo při kojení.

Při nákupu výrobků z aloe dbejte na to, aby v seznamu uváděných přísad byla aloe vera uvedena hned na začátku. Krémy a masti mají obsahovat nejméně 20 procent aloe. Pro vnitřní užívání vyhledejte roztok obsahující nejméně 98 procent aloe vera a žádný aloin nebo emodin.

Když kupujete šťávu z aloe, hledejte na etiketě pečeť "IASC-certified", která je osvědčením pro kvalitní výrobek zhotovený podle standardních směrnic. Tento certifikát vydává mezinárodní dobrovolná společnost

Autor článku - Aloe vera Publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Heřmánek - doma nikdy nesmí chybět

Heřmánek - doma nikdy nesmí chybět

11.12.2017 / Rubrika: Bylinky
Bližší popis této známé rostliny určitě není nutný. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne. Nikoho nepřekvapím tvrzením, že heřmánek je „všelékem“, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.
Rýmovníkem proti nachlazení

Rýmovníkem proti nachlazení

30.10.2017 / Rubrika: Bylinky
Podzim patří mezi nejbarevnější roční období. Vnímání přírodních krás vám, ale může překazit nachlazení a rýma, které číhají na každém rohu. Jak se říká: Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. A s nosem neustále zabořeným do kapesníku si moc radosti neužijete.
Další články z rubriky Bylinky...
Aktuálně v diskusích
včera23:01
63 reakcí

Zkušenost s doplňky stravy Revitanerv?

Tak doplňky od světa zdraví jsou právě na přírodní bázi proto jsem také volila pouze ty jejich

Olina
včera22:30
7 reakcí

Vitamíny

vitámíny, doplňky stravy jsem brala jenom v těhotenství, jinak ne.

Hanka
včera21:27
33 reakcí

zdravá výživa

Já zdravou výživu dodžuji/nedodržuji, snažím se hodně hýbat a cvičit a k tomu si dopřeji někdy ten zákuseček

martin
včera19:25
25 reakcí

Antilipidový čaj - DETOX

Nabízíme půjčku s nízkou úrokovou sazbou ve výši 3%. (abdullatifjameel120@gmail.com ) Požádejte o rychlou a pohodlnou půjčku na zaplacení účtů a... (zkráceno)

Abdul-Latif Jameel
včera16:53
6 reakcí

DETOX

chodím na proceduru a k tomu piju čaje. Má to malinko silnější účinek, než jen něco pít.

Katka
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení