Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Doplňky stravy > Spánkový hormon se v Česku nesmí prodávat

Spánkový hormon se v Česku nesmí prodávat

1.2.2006 / Rubrika: Doplňky stravy

Melatoninu se říká spánkový hormon, některé studie ale hovoří o tom, že navíc jako antioxidant může zpomalovat stárnutí. Má působit proti změnám, které vedou k vysokému krevnímu tlaku a srdečním záchvatům. Podle některých odborných článků melatonin také zabraňuje růstu nádorových buněk v případě určitých druhů rakovinového bujení, například rakoviny prsu. Je také doporučován u pacientů s demencemi Alzheimerova typu. Na mnoha internetových stránkách se na něj pějí chvály, ve Spojených státech je velmi populární. V Česku se nesmí prodávat. Například v sousedním Slovensku ano. Proč tomu tak je?
Na internetových stránkách českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se píše, že podle dohody se Státním zdravotním ústavem mají být přípravky obsahující melatonin zařazeny mezi léčivé přípravky, respektive léky. Tím se v podstatě myslí, že musí mít před uvedením na trh provedeny přísné testy. Nestačí jenom důkaz o nezávadnosti, jak je to například u vitamínů, které jsou prodávány jako takzvané "doplňky stravy". A jakmile je některá látka uvedena na trh jako lék, je velmi pravděpodobné, že bude muset být na lékařský předpis.

Málo důkazů
Lze tedy říci, že na Slovensku a třeba také ve Spojených státech jsou pacienti, kteří si mohou melatonin v lékárně bez jakéhokoli omezení koupit, ohroženi na zdraví, zatímco v Česku je před tímto ohrožením státní orgány chrání? Vyjádření SÚKL pro Hospodářské noviny to potvrzuje. "Není k dispozici dostatek údajů, které by ospravedlňovaly užívání této látky jako jakéhosi všeléku nebo léku mládí, jak je často uváděno v reklamách. SÚKL prozatím nebyla předložena ani žádost o registraci, která by byla podložena údaji o příznivém efektu u spánkových poruch. Naopak je známo, že podávání melatoninu způsobuje změny hladin některých hormonů, a dá se předpokládat, že tyto změny mohou dále ovlivnit fyziologické procesy, na jejichž regulaci se uvedené hormony podílejí," vysvětluje Věra Černá, vedoucí oddělení pro publicitu, informace a dozor nad reklamou SÚKL.
Co všechno tedy může melatonin ovlivnit? Především jde o prolaktin, růstový hormon a luteinizační hormon. Prolaktin například stimuluje růst prsní žlázy, tlumí vyzrávání vajíčka ve vaječníku, a tím i možnost oplodnění, a tlumí buněčné imunitní reakce. Luteinizační hormon řídí činnost pohlavních žláz - působí ve vaječnících na žluté tělísko a na tvorbu hormonů gestagenů, u mužů ovlivňuje tvorbu testosteronu ve varlatech. Růstový hormon pak ovlivňuje růst a metabolismus.
Jak dále vysvětluje Věra Černá při užívání melatoninu byl zaznamenán i výskyt nežádoucích účinků jako například zrychlení srdeční činnosti, svědění kůže či pokles tělesné teploty. "Z těch závažnějších jsou to již zmíněné změny hladin hormonů, vznik autoimunitní hepatitidy - zánět jater způsobený tvorbou protilátek vlastním tělem, či snížení citlivosti tkání na inzulín," dodává Věra Černá.

Špatná synchronizace
Zařazení melatoninu mezi léčiva je podle ní tedy v podstatě preventivním bezpečnostním opatřením. "Není doložena jeho účinnost a v současné době neexistují data o bezpečnosti dlouhodobého užívání melatoninu a nelze tak odhadnout, jaká rizika by přineslo povolení prodeje přípravků s melatoninem v kategorii potravin - doplňků stravy. S ohledem na výše uvedené důvody nedoporučili užívání přípravků s obsahem melatoninu jako doplňků stravy," říká a dodává, že tento názor nesdílí plně všechny evropské instituce. Nicméně i Evropská léková agentura se domnívá, že melatonin, který se používá pro léčení spánkových poruch u slepců, byl měl být schvalován jako lék, čili těmi nepřísnějšími testy.
Lékaři, kteří se zabývají problematikou poruch spánku, říkají, že melatonin může podle odborné literatury pomoci u některých forem nespavosti, které jsou vyvolány špatnou synchronizací vnitřního řízení denního rytmu s astronomickým časem. Vzhledem k tomu, že melatonin působí obecně jako hypnotikum, může pomáhat i u jiných forem nespavosti.
Celý lidský organismus se totiž řídí vnitřními hodinami, které jsou naprogramovány zhruba na 24 hodin. Své místo v denním rytmu má i spánek, který je umožněn právě díky hormonu melatoninu. Produkuje jej část mozku zvaná epifýza neboli šišinka. Když se hladina hormonu zvýší, dostane tělo signál - můžeš jít spát. Nejvíce melatoninu se tvoří za tmy (po předchozí bdělosti za dostatečného osvětlení). Pokud tělo svůj spánkový hormon neposlechne, cítí se ospalé.

Klesá amplituda
Řízení organismu světlem ovšem mnohem lépe funguje v létě, kdy ho je dostatek. V současném zimním období tak mohou mít lidé, především ti s nepravidelným životním rytmem, problémy s usínáním. Klesá amplituda denní křivky melatoninu, tedy v jeho produkci nejsou takové velké rozdíly, tělo tudíž nemá jasný signál. Citlivější jedinci nekvalitně spí, častěji se probouzejí, a především nemohou usnout.
Lékaři v Česku nicméně nemůžou melatonin svým pacientům podávat. Jedině v rámci "přátelské rady" jej mohou doporučit ve chvíli, kdy pacienti mají možnost si ho koupit v zahraničí. "Rizikem je, že jeho výroba a prodej nepodléhá přísné kontrole jako u léků. Takže v tabletě může být cokoliv - i nic," dodává Petr Šonka, odborník na problematiku spánku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Na jeho pracovišti se zřejmě bude v brzké době testovat přípravek s obsahem melatoninu, který by mohl být na český trh uveden jako lék. Tedy v tom nejpřísnějším režimu s podrobnými testy.
info

Co je to melatonin

Hormon tvořený v epifýze. Jeho produkce (vzniká ze serotoninu) je ovlivňována světlem, nejvíce se ho vyplavuje za tmy. Působí na produkci některých dalších hormonů, působí ospalost a má další účinky na činnost mozku.

zdroj: ihned.cz

Další články z rubriky
Jak Vám pomůže vláknina při detoxikaci?

Jak Vám pomůže vláknina při detoxikaci?

18.5.2015 / Rubrika: Doplňky stravy
Příjem vlákniny je pro tělo nezbytný. Málokdo z nás si její potřebu uvědomuje. Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Obě varianty jsou pro naše tělo důležité.
Nerozpustnou vlákninu hledejme především v ovoci, zelenině, houbách, ořechách a celozrnných potravinách. Je prevencí proti zácpě, rakovině střev a zmírňuje hemeroidy. V tlustém střevě se rozpouští vláknina rozpustná. Obsahuje ji například hrášek, fazole, ječmen a sója.
Jak vám potravinové doplňky mohou pomáhat

Jak vám potravinové doplňky mohou pomáhat

23.9.2013 / Rubrika: Doplňky stravy
Multivitaminové a multiminerální potravinové doplňky se často používají jako pojistka proti nedostatku nutričních látek, ale současný výzkum nabízí dobré důvody pro užívání potravinových doplňků a léčivých rostlin, a to preventivně i pro léčení.
Další články z rubriky Doplňky stravy...
Aktuálně v diskusích
dnes10:00
1 reakcí

BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY L,$,€,WHATSAPP: +4915217807365

HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY FOR SALE IN ALL CURRENCIES. WHATSAPP ME +4915217807365 Email(s):byanmark117@gmail.com Skype... (zkráceno)

drismael
včera5:06
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

Thomas
22.3.20:28
27 reakcí

zdravá výživa

Přesně jak píšou holky já hledala dobré fitness i s ostatními sporty, jelikož bydlím kousek od lesne tak jsem si nasla www.zone4you.cz a splnilo to... (zkráceno)

Erička
22.3.18:32
18 reakcí

Rybí olej

Můžu se zeptat na ten vigantolvit .. berete ho jen přes zimu nebo se dá brát celoročně ?

Milena
22.3.14:41
2 reakcí

Vitamíny

Rozhodně jednosložkové. Nemám ráda ty multivitamíny a jiné "směsky". Podle mě je nejdůležitější doplňovat vitamín D, který má obrovský vliv na kosti... (zkráceno)

dana
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení