Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Dobře léčený astmatik může sportovat bez omezení

Dobře léčený astmatik může sportovat bez omezení

28.9.2005 / Rubrika: Pohyb a sport

Astma a sport? Dnes už se to nevylučuje. Dokazuje to příklad desetibojaře a astmatika Tomáše Dvořáka. S astmatem bojuje také hokejista Jiří Šlégr. "Když mě to chytlo poprvé, opravdu jsem si myslel, že umírám. Netušil jsem, že mám astma," řekl v jednom z rozhovorů. "Najednou jsem nemohl dýchat. Hlavou se mi honily myšlenky, jak je možné, že může umřít takhle mladý člověk."
Nejnovější léky už dokáží do života, ale také na stadión vrátit skoro každého. Astma je však třeba léčit správně - a tak tomu u většiny lidí není. Kvůli nevhodné léčbě nejen nemohou sportovat, ale jsou i častěji nemocní a jejich plíce pracují stále hůř.

S návštěvou lékaře neváhejte
Co se vlastně v těle při astmatu děje? V plicích, přesněji v průduškách, se tvoří zánět a následně trvalé poškození. Nemocnému se špatně dýchá a má další potíže při dýchání. Zánět může vzniknout jako reakce na vnější podněty, na něž je nemocný alergický. Jsou to třeba prach, peří, pyly, roztoče, zvířata, plísně, ale také některé potraviny jako ořechy, ryby, sýr či ovoce.
Pokud máte astma nebo podezření, že byste jím mohli trpět, pak s návštěvou lékaře neváhejte. Jedině moderní léky dovedou astma zcela utlumit. To znamená, že většina nemocných pak nemusí pociťovat potíže a může dělat cokoli - včetně rekreačního či dokonce vrcholového sportu. Nemoc sice dosud nelze úplně vyléčit, je možné ale potlačit její projevy a zabránit jejím následkům, tedy vážnému poškození plic. A to je pro kvalitu života astmatika velmi důležité.
Má-li pacient astma zcela pod kontrolou, pak ho netrápí žádné denní ani noční obtíže a záchvaty dušnosti. Stejně tak není omezen ve svých aktivitách. Nemusí ani používat úlevové léky pro první pomoc, tedy pro chvíle, kdy bude mít příznaky astmatu. Velká část astmatiků však svou nemoc tak dobře nezvládá.

Kombinovaná léčba
Základní terapií jsou protizánětlivé léky, hlavně kortikosteroidní hormony, které se zpravidla inhalují. Pro většinu pacientů bývají výhodnější než léky podávané v tabletách, protože fungují rychle a při inhalování působí přímo v průduškách. Jejich dávka tudíž může být nižší.
V léčbě se uplatňují také preparáty, které uvolňují stažené hladké svaly v plicích. Po vdechnutí začínají účinkovat do tří minut a pomáhají nejméně čtyři ale také dvanáct hodin.
V poslední době se ukazuje, že nejúčinnější formou léčby je kombinace obou těchto způsobů. Dávku kortikosteroidů je pak dokonce možné díky obsahu léčiva roztahujícího průdušky snížit. Léky lze aplikovat buď ze dvou inhalátorů, nebo nově existují i přípravky, v nichž jsou oba léky již kombinovány v jednom inhalátoru. To je výhodnější, protože tím, že se do plic dostávají naprosto současně, se zvyšuje se i efekt léčby.

V lese a podél potůčku
Alergie se přitom nemusí hned projevit astmatem. Nejčastěji má podobu takzvané alergické rýmy, která se nepřesně označuje jako senná. Způsobuje ji pyl mnoha druhů rostlin.
Pokud máte alergii na jarní rostliny, ale nevadí vám pyl jehličnanů nebo olší, pak je pro vás nejlepším místem ke sportování les. Zvláště pak cesty a cyklostezky podél potoka. Koruny stromů zachytí mnoho pylových alergenů, jejichž koncentraci ještě snižuje vlhký vzduch. Navíc je dobré vzít si s sebou do přírody nejlépe lokální antihistaminika (kapky do očí, sprej do nosu), která jsou jak na lékařský předpis, tak volně prodejná.
Kromě lokálních antihistaminik musí alergici užívat i ta celková. S léčbou je dobré začít zhruba čtrnáct dnů před předpokládaným vykvetením rostlin, na jejichž pyl alergicky reagují. Informace jsou k nalezení v pylovém kalendáři například na
www.pylovasluzba.cz.
Lidé, u nichž se příznaky pylové alergie objeví poprvé, mohou jako první pomoc užít některé z volně prodejných antihistaminik. Co nejdříve by však poté měli vyhledat svého praktického lékaře. Ten posoudí, zda se jedná skutečně o alergii, nebo o jiné onemocnění a pacienta pošle ke specialistovi. Jednoduchá poučka zní: Máte-li pocit, že u vás propukla alergická rýma, a pokud vám na potíže zabral lék na alergii, pak zřejmě nejde jen o nachlazení - alergii zřejmě skutečně máte.
Alergickou rýmu nepodceňujte, ze špatně léčené vznikne v 60 procentech případů astma. n
Odborná spolupráce: MUDr. Viktor Kašák, Česká iniciativa pro astma (ČIPA o.p.s.)

Nemoc na celý život

Odhaduje se, že mezi obyvateli Česka je až 800 tisíc astmatiků, přitom ale zhruba čtvrt miliónu z nich vůbec neví, že astma má. Tahle nemoc se přitom může projevit v každém věku, klidně i po 65. roku života. Trpí-li někdo občasnou dušností, má suchý dráždivý kašel, může být právě oním "nenalezeným astmatikem".
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, spojené s projevy zvýšené dráždivosti průdušek. Mezi příznaky nekontrolovaného astmatu patří dušnost po námaze, ale někdy i v klidu, kašel, pískot na hrudníku nebo pocit tíže na hrudníku, časté opakování potíží, noční probouzení zaviněné astmatemu, zhoršení celkového stavu, užívání "záchranných" přípravků pro tyto obtíže či neplánované návštěvy lékaře nebo pohotovosti. Za úplnou kontrolu astmatu se považuje stav, kdy pacient neměl žádné příznaky po dobu alespoň sedmi z osmi týdnů. Astma je však nemoc na celý život.
Vznik astmatu je ovlivněn dědičnými vlohami. Nejrizikovější skupinou jsou lidé s atopií, která se projeví alergií. Ne každé astma je však alergické. Častěji se nemoc vyskytuje v ekonomicky vyspělejších oblastech. Lze to vysvětlit vyšší pravděpodobností styku s alergeny i některými změnami způsobu života. Nárůst výskytu astmatu je dán nejen skutečným rozšířením nemoci, ale i lepší diagnostikou. (mag)

Astma jako záminka pro doping

Léky na astma neužívají jen lidé postižení touto chorobou. Různé kontroly ukazují, že mezi sportovci jsou i takzvaní "falešní astmatici". Preparáty, kterými se astma léčí, totiž zjednodušeně řečeno rozšiřují plíce a zvyšují tak jejich výkon. Některé - zvláště pak ty v tabletách - mohou mít celkové povzbuzující účinky. Odborníci se proto velmi často pozastavují nad tím, že mezi sportovci - například cyklisty nebo lyžaři - je tolik astmatiků. Občas se ukáže, že sportovec astmatem vůbec netrpí a lék používá jen jako doping. (mag)
Díky nejnovějším lékům mohou sportovat i astmatici. (zdroj: ihned.cz)

Další články z rubriky
Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

21.4.2008 / Rubrika: Pohyb a sport
Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde?
Další články z rubriky Pohyb a sport...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Pohyb a sport
10.2.13:45
3 reakcí

regenerace svalu

ano má, jednou jsem na to byla a je to supeeeeer, fakt chvím. Podívej se na bodywraps.cz do sekce partnersé salony a vyber si.

Marta2605
6.2.21:29
5 reakcí

Vitamíny a minerály

Já si je kupovala z eshopu www.fitness4u.cz/

Klárka
25.1.13:52
4 reakcí

Lymfodrenážní zábaly

Radko, nevíte,zda jsou i v Olomouci?

Otilie
23.1.12:18
1 reakcí

půjčku

Kontaktujte nás dnes o půjčku ve výši 2%. email: 1main@financier.com

Anonym
22.1.19:01
243 reakcí

Klouby, kosti

Eriku, za mě doporučuji tyto kapsle - www.flexiharpan.cz/ Za mě to nej, co lze na trhu sehnat... V rodině je dost užíváme a jsme spokojeni...

Hanka
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení