Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Představujeme: Rafting – adrenalin na vodě

Představujeme: Rafting – adrenalin na vodě

31.5.2005 / Rubrika: Pohyb a sport
Proud se žene rychle dopředu, času není nazbyt. Příď gumového člunu naráží do masy vody, a každý z posádky cítí její sílu. O zlomek vteřiny později letí příď do výše i se svým osazenstvem. Tak krásně se vznáší nad hladinou, nechává strhávat víry proudů a tančí po vlnách. To je rafting – adrenalin, který přináší divoká voda.

Obtížnost a bezpečnost
     Na raftu můžeme pádlovat i po klidné tekoucí vodě, ale skutečný rafting začíná tam, kde jsou nějaké peřeje, takzvaná „chlupatá voda“. Při hodnocení obtížnosti řek se pak používá mezinárodní stupnice se stupni WW I až WW VI (WW - wild water)
     Začátečníci a posádka, která se ocitla ve člunu poprvé společně, by měla začít na řece s obtížností WW II. Na WW III by se pak měli pustit alespoň pasivní vodáci, kteří nějakou tu vodu nepravidelně jezdí. Stupeň WW IV pak je vrcholem toho, do čeho se pouštějí profesionální raftaři s klienty při komerčním raftingu. WW V je pro velice zkušené vodáky, kteří jsou kvalitně vybaveni jak výbavou, tak zkušenostmi. Na stupni WW VI se pak i velice zkušení vodáci stávají jakousi hříčkou divokých proudů. Zde se již nejedná o žádné umění, ale spíše o osud a štěstí.
     Na každé řece bychom si měli obtížná místa předem prohlédnout. Ověřit, zda na nás nečeká nějaká past a vyhlédnout si trasu pro správný průjezd. Ještě než na řeku vůbec vyplujeme, neměli bychom opomenout ověřit si aktuální stav vody- Vyšší vodní stavy a průtok mohou obtížnost jízdy zvýšit až o 2 stupně. Vzhledem k tomu, že většinou se sjíždí horské řeky, které svou sílu čerpají z ledovce či tajícího sněhu, nelze se spolehnout ani na ranní prohlídku řeky při jízdě autem na místo startu. Poránu může řeka vypadat klidněji, než-li během dne, když slunce začne rozehřívat sníh a led v horách, což se projeví zvýšením vodní hladiny.
     Na raftu se snadno podlehne falešnému pocitu bezpečí. Člun je veliký a široký, což vypadá, že jej zdánlivě nelze převrátit. Opak je pravdou. Nejenže člun lze převrátit, ale člověk z něj snadno vypadne a ztratí se ve vlnách. Proto jedinou podmínkou raftingu jsou dokonalé plavecké schopnosti.

Čluny a vybavení
     V Česku se nejčastěji setkáme s dvěma typy člunů, které oba vyrábí břeclavský Gumotex. Klasickým raftem, odpovídajícím zahraničním zvyklostem, je model Pulsar, který má symetrický oválný tvar, boční válce většího průměru a je vyroben z vysoce odolného materiálu.
     Levnější, lehčí a skladnější alternativou je model Colorado, který má otevřenou záď pro odtok vody, boční válce menšího průměru a není těžké jej na divoké vodě převrátit.
     Pro rafting v Evropě lze určitě doporučit použití neoprenu, a to i v nejparnějším létě. Voda je stí¨ále stejně studená, a tak je neopren i významným prvkem bezpečnosti. Klidně postačí pouze neoprenový oblek bez rukávů a neoprenové ponožky nebo botičky. K tomu stačí vodácká bunda, záchranná vesta, přilba a pádlo. Pro jeden raft pak alespoň jeden záchranný házecí pytlík s karabinou pro případ, že by někdo vypadl z člunu a a lodní pytel na lékárnu, svačinu, mobily a doklady.

Jak vyrazit?
     Pokud nemáme vlastní raft a vybavení, ani partu vodácky zkušených kamarádů, máte několik možností:

 • koupit si zájezd s raftingem u některé cestovní kanceláře,
 • zaplatit si rafting u místní agentury,
 • půjčit si člun a vybavení a vyrazit na vlastní pěst.


       V prvních dvou případech se jedná o tzv. komerční rafting. Zaplatíme nejen za zprostředkování služby, ale i za nezaplatitelné vědomosti, které bude provozovatel mít. Nevýhodou je, že s cestovkou musíme jet tak, jak je plán cesty. S agenturou jsme také časové svázání, minimálně na jeden celý den. Takže nejlepší, ale i nejnebezpečnější je vyrazit na cestu s půjčeným vybavením. Program si můžeme udělat podle sebe.
       Já osobně bych upřednostnil získat nějaké zkušenosti na cestě s přáteli, cestovkou či agenturou a pak se v druhém kole zkusit vydat na vlastní pěst.

  zdroj: http://vyziva.danjutsu.com

 • Další články z rubriky
  Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

  Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

  4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
  Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
  10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

  10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

  21.4.2008 / Rubrika: Pohyb a sport
  Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde?
  Další články z rubriky Pohyb a sport...
  Aktuálně v diskusích
  Na téma: Pohyb a sport
  včera5:05
  1 reakcí

  Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331

  Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

  thomas
  16.3.14:04
  5 reakcí

  Lymfodrenážní zábaly

  něříkám že je to špatný zábal, ale taky mi moc nepomohl. Mám raději něco jiného. Ted jsem ve stadiu detoxikace organizmu.

  Renata
  16.3.14:02
  5 reakcí

  regenerace svalu

  chodítě někdo na tu regeneraci svalu? Pokud ano, kam a kolik to stojí?

  Anonym
  12.3.15:56
  4 reakcí

  Sacharidy v jaké formě?

  Super tak díky moc, dívala jsem se i na ty jejich legíny vypadají opravdu famózně

  Sandra
  6.3.22:28
  4 reakcí

  Která kloubní výživa je pro klouby nejlepší?

  Já ji kupuji online z eshopu https://www.fitness4u.cz/evris-flex-blend-450g/

  Petr
  Přihlaste si odběr našich novinek:
  E-mail: 
  Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
  (c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení