Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Pohyb a sport > Recept na horko? Studená sprcha i častěji jíst

Recept na horko? Studená sprcha i častěji jíst

25.7.2006 / Rubrika: Pohyb a sport

Nepříjemné horko bylo jedním ze soupeřů tenistek při utkání Fed Cupu v Cagnes sur Mer. Teploty ve stínu se vyšplhaly na 35 stupňů, na kurtu kolem čtyřicítky. "Věděli jsme, jaké podmínky nás čekají, a připravili jsme se na ně," konstatoval fyzioterapeut českého týmu Martin Janoušek s tím, že extrémní podmínky české hráčky nezaskočily.
"Podmínky byly skutečně extrémní," připustili oba nehrající kapitáni - francouzský Georges Goven i český Tomáš Petera. "Už ráno v osm hodin bylo přes třicet stupňů," prohlásila jednička českého týmu Nicole Vaidišová, ale nijak si nestěžovala. Z tenisových turnajů i z pobytu na Floridě je zvyklá i na vyšší teploty. "Vedro je nepříjemné, ale horší je hrát v zimě," přiznala další česká tenistka Květa Peschkeová.
Pravidla Mezinárodní tenisové federace ITF na takové případy pamatují a při vysokých teplotách se prodlužují přestávky mezi sety. V Cagnes ale delší nebyly. "Delší přestávky se určují na základě koeficientu, který je kombinací teploty a vlhkosti. Pokud přesáhne číslo devadesát, pak jsou delší pauzy," vysvětlil manažer českého týmu Petr Pála.
V Cagnes se sice teploty blížily ke čtyřiceti stupňům, ale vlhkost byla minimální. Proto se přestávky nenatahovaly. "Tenis je specifický sport. Hráčky mnohokrát přeletí zeměkouli. V lednu hrají v Austrálii, kde je počasí ještě extrémnější. Důležité je se na to připravit," konstatoval Janoušek.
Při vysokých teplotách na slunci hrozí především dehydratace organismu. "Tomu se musí předcházet. Proto je nutné neustále doplňovat tekutiny. Nejen při sportovním výkonu, ale i mimo něj," řekl Janoušek. Příprava českého týmu na fedcupový zápas začala už na začátku minulého týdne v Praze na kurtech Sparty. Byla zaměřená i na extrémní podmínky v dějišti zápasu.
"Nejdůležitější je pitný režim. Drželi jsme ho celý týden. Hráčky dostávaly vše, co tělo potřebuje. Minerály, stopové prvky, iontové nápoje. Máme speciální pití před výkonem a po něm," vysvětlil Janoušek s tím, že stejně důležitá je i strava. "V takovém počasí musí hráčky jíst několikrát denně, nejen snídani, oběd a večeři. A u každé je to individuální," dodal Janoušek.
Každá z českých tenistek snášela vysoké teploty podle Janouška různě. "Malinko hůř Lucka Šafářová. Na ni bylo třeba víc dohlédnout, ale zase se s ní dobře spolupracovalo. V tomhle směru je velice dobře připravená Nicole Vaidišová. Je to takový přírodní typ. Ale dobře připravené byly všechny. Kolikrát při zápase není zátěž až tak vysoká jako při tréninku," doplnil Janoušek.
Stínu a chladu si tenistky v Cagnes příliš neužily. Maximálně v hotelu Novotel, kde český tým bydlel, kde byla klimatizace. V šatnách na kurtech stadiónu totiž klimatizace chyběla a teplota v místnosti byla během dne vyšší než venku. "V šatně bylo pětačtyřicet stupňů. Takže se vlastně chodily na kurt ochladit," prohlásil se smíchem Petera. Jediným způsobem ochlazení tak byla studená sprcha. "Hráčky ji měly ordinovanou po každém tréninku. Hodně to pomůže, ale některé do toho šly hodně nerady," přiznal Janoušek. ihned

Další články z rubriky
Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

Ve fitness centrech se zrychlí tep a zklidní mysl

4.1.2009 / Rubrika: Pohyb a sport
Ke zdravému životu patří pravidelný pohyb. Pokud někomu nestačí nebo nevyhovují tradiční sporty, jako například běhání, jízda na kole, plavání nebo tenis, může si vybrat z rozsáhlé nabídky fitness center. Zvýšenou kondici, vypracované svaly a lepší postavu - to slibují všechna fitness centra. Existují ale i takové lekce, při kterých uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si odpočinete a zbavíte se stresu.
10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

21.4.2008 / Rubrika: Pohyb a sport
Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde?
Další články z rubriky Pohyb a sport...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Pohyb a sport
dnes10:00
1 reakcí

BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY L,$,€,WHATSAPP: +4915217807365

HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY FOR SALE IN ALL CURRENCIES. WHATSAPP ME +4915217807365 Email(s):byanmark117@gmail.com Skype... (zkráceno)

drismael
včera5:05
1 reakcí

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331

Buy Fake Passports,Driver’s License,ID Cards,BUY SSD SOLUTION,COUNTERFEIT MONEY, Whatsapp.+31 68 7472331 Hello, Getting a fake and a real... (zkráceno)

thomas
16.3.14:04
5 reakcí

Lymfodrenážní zábaly

něříkám že je to špatný zábal, ale taky mi moc nepomohl. Mám raději něco jiného. Ted jsem ve stadiu detoxikace organizmu.

Renata
16.3.14:02
5 reakcí

regenerace svalu

chodítě někdo na tu regeneraci svalu? Pokud ano, kam a kolik to stojí?

Anonym
12.3.15:56
4 reakcí

Sacharidy v jaké formě?

Super tak díky moc, dívala jsem se i na ty jejich legíny vypadají opravdu famózně

Sandra
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení