Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Rodina a děti > Proč jsou děti nemocné?

Proč jsou děti nemocné?

16.1.2007 / Rubrika: Rodina a děti

Školka: odolnost se pěstuje nemocemi

Rýma, kašel a teploty. S nástupem do školky se u většiny dětí objevují s železnou pravidelností. Dokola a dokola. Rodiče jsou zoufalí, zaměstnavatelé nemívají pro častou péči o nemocného potomka pochopení. Opakované infekce však k tomuto věku do určité míry patří. Ve skupině malých dětí se každá nemoc šíří rychlostí blesku také proto, že imunitní systém předškoláka se s řadou infekcí ještě nikdy nesetkal - a nemá na ně tedy připravenou odpověď.
Onemocnění dítěti umožní, aby při příštím setkání s nemocí zůstalo spíše zdravé. Když je ale prodělaných infekcí příliš mnoho a příliš rychle za sebou, imunitní systém se vyčerpává a k rozvoji imunitní paměti nedochází. I když tyto běžné infekce obvykle nemívají následky, v některých případech může dojít k poškození postižených tkání nebo orgánů. Velmi typickým příkladem jsou například opakované a komplikované záněty středního ucha.
Rizikem, že brzy opět onemocní, jsou ohroženy především děti, které se vrací do školky či školy příliš brzy. Sliznice nedoléčených dětí jsou totiž k infekci citlivější, navíc jsou děti po nemoci oslabené. Když opět onemocní, dá se tedy počítat s komplikovanějším léčením.

Základní škola: za obtížemi může být alergie

Imunitní systém už se naučil proti původcům běžných nemocí účinněji bránit, a tak jsou opakovaná onemocnění už spíše neobvyklá. Není-li tomu tak, je na místě zajít za specialistou - imunologem, ale také alergologem. Škála alergických obtíží se totiž neomezuje pouze na klasickou sennou rýmu, ekzém nebo zánět spojivek.
Někdy ale ani specialista neodhalí zjevnou příčinu toho, proč dítě tráví více času doma v posteli než ve škole v lavici. A důvod? Většinou životní styl, nedostatek pohybu a nezdravá strava, která je zvlášť důležitá u menších dětí. Jak velký vliv na zdraví to může mít? Nejde o dramatické změny, které by se okamžitě projevily závažnějšími problémy. Obranné schopnosti organismu jsou nenápadně, ale účinně vyčerpávány opakovanými a chronickými onemocněními, které mohou přecházet až do dospělosti.

Střední škola: pozor na nemoci dospívajících

Po přechodu na střední školu už je imunitní systém mladého člověka natolik otužen soužitím s vrstevníky, že by měl být nemocný jen zřídka. V opačném případě je na místě specializované vyšetření, které vyloučí (nebo potvrdí) imunodeficitní onemocnění, zvláště poruchy protilátek. Na vině ale může být i některá z nemocí typických právě po dospívající - například infekční mononukleóza, která při mírném průběhu připomíná běžné virové onemocnění, nebo žloutenky typu A, B nebo C, šířící se při pohlavním styku, užívání drog, tetování i při mnohem nevinnějších aktivitách dospívajících. V takovém případě je důležité nepodcenit situaci. Pokud onemocnění přejde do chronického stadia, bude se s nimi mladý člověk vyrovnávat léta, následky se přitom dají jen těžko odhadnout. n
Odborná spolupráce: prof. MUDr. Anna Šedivá, CSc., primářka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze - ihned.cz

Další články z rubriky
Zkusme to sami - aneb jak si poradit s problémy

Zkusme to sami - aneb jak si poradit s problémy

23.3.2016 / Rubrika: Rodina a děti
Život nás dokáže někdy pěkně potrápit. Stres bývá na denním pořádku. Všichni víme, že to není dobré, ale málokdo z nás si s ním dokáže poradit. Pojďme si společně projít pár bodů, které nám pomohou vyhrát nad stresem.
Školáci potřebují dostatek energie především dopoledne

Školáci potřebují dostatek energie především dopoledne

12.8.2008 / Rubrika: Rodina a děti
Každý člověk, dítě i dospělý, má svůj specifický biorytmus. To znamená, že každé dítě je zcela jedinečné a má jiné potřeby příjmu energie. Přesto však bylo zjištěno, že maximální aktivity dosahují děti dopoledne mezi 10. a 12. hodinou.
Další články z rubriky Rodina a děti...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Rodina a děti
dnes11:51
1 248 reakcí

Potrebujete naliehavú pôžičku?

Rýchla odpoveď: anabellemartinez229@gmail.com Dobrý deň, som jednotlivec, ktorý ponúka medzinárodné pôžičky. S kapitálom ktoré budú použité na... (zkráceno)

Anabelle Martinez
včera16:57
83 reakcí

Kolika a prdíky

Dávala jsem biogaiu, ale jakmile ji dcera dobrala, tak problém byl zpět. Nakonec jsem musela vyměnit um za to speciální AR.

Mirka
včera16:44
8 reakcí

Umělá strava

Sunar dávám už druhému dítěti a vše je naprosto bez problému. Nechápu ta srovnání mlíček od lidí, co je vidět, že tomu vůbec nerozumí. Nechám tu... (zkráceno)

Alena
10.12.20:20
1 reakcí

Podpora imunity

Dáváte něco dětem na podporu imunity ? Přemýšlela jsem jestli v lékárně koupit nějaké ty marťánky nebo je to zbytečné ?

Debora
10.12.10:05
21 reakcí

Jaké odrážedlo?

Ahoj, máme taky doma, vozítko má gumový kola, takže se s ním krásně jede, nijak nehrčí a ovládá se v pohodě. Do kufru ho v pohodě hodím, když sklopím... (zkráceno)

Kája
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení