Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Drogy > Chytré drogy - na mozek nejrychleji zapůsobí kofein

Chytré drogy - na mozek nejrychleji zapůsobí kofein

29.5.2006 / Rubrika: Drogy

Velké naděje vkládají lidé do různých preparátů, které mají posílit funkci mozku. Více než pilulky však pomáhá správná strava, pohyb a dostatek spánku.
Pro fungování mozku je totiž důležité, aby byl dostatečně prokrvován. Jeho funkci tedy snižuje ateroskleróza čili ucpávání cév, k níž dochází v důsledku obezity či vysokého cholesterolu v krvi.
Správná výživa je potřebná také pro udržení stabilní hladiny krevního cukru v krvi. Pokud tedy například máte hlad, jste nesoustředění a mnohem hůře se koncentrujete.

Nezapomeňte na vodu
K lepšímu prokrvení mozku přispívá nejen pohyb, ale krátkodobě i jiné látky. Jde o takzvaná psychostimulancia, která působící proti únavě, ospalosti a povzbuzují činnost mozku.
Nejznámější je kofein. Obsažen je v kávě, čaji, kole, kakau, maté a guaraně. Pro kofein se někdy také používají označení guaranin či thein. Jedná se ale stále o stejnou chemickou látku. Spolu s nikotinem patří k legálním drogám. Obě způsobují prokrvení mozkových tkání a stimulují systém, který v centrální nervové soustavě distribuuje signály. Zrychlují tepovou frekvenci a oddalují tak únavu.
Kofein je rovněž silné diuretikum, což znamená, že odvádí z těla vodu. Jeho přebytek způsobuje podrážděnost, nespavost, třes a nesoustředěnost. Pokud si tedy dáte určité množství kávy nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu a již nedoplníte potřebné tekutiny, dostaví se únava a budete ospalí.
Odvodněný organismus potom funguje hůře, než kdyby žádný kofein nedostal. Proto je nutné každý gram kofeinu doplnit vodou. V případě běžného šálku kávy alespoň dvěma decilitry vody (nikoliv nápojů typu cola, protože v té je kofein obsažen také).
V čaji se kromě kofeinu nachází i další látka - theobromin. Působí podobně jako kofein, ovšem jeho účinek je několikanásobně nižší. Nevýhodou je fakt, že theobromin má větší močopudný účinek než kofein.

Guarana je silnější
Součástí povzbuzujících nápojů nebo preparátů je také výtažek z rostliny guarana. I ta je zdrojem přírodního kofeinu. Nápoj s obsahem guarany bývá zpravidla silnější než káva. Pokud tedy budete guaranu konzumovat v odpoledních hodinách, může vám přivodit nespavost. Pozor také na její silný močopudný účinek.
Proti užívání rozumného množství kofeinu lékaři v podstatě nic nenamítají. Studie z posledních let navíc ukazují, že jeho dříve obávaný vliv na vysoký krevní tlak je minimální.
Další stimulující látkou, kterou lékaři považují za zcela bezpečnou, je lecitin. Nachází se zejména ve vejcích a rostlinných semenech. Vzhledem k tomu, že se většinou objevuje v kombinaci se zdraví škodlivým cholesterolem, používají se dnes lecitinové sójové extrakty. Lze jej volně koupit v lékárně. Lecitin napomáhá obnově nervových spojení mozku a udržuje jeho kvalitní činnost. Do většiny výrobků se navíc přidává cholin a inositol, které mají podobné účinky jako lecitin.
Mezi povzbuzující látky patří i léky piracetam a pirabene. Mluví se o nich jako o chytrých drogách a jsou volně prodejné. Lékaři ovšem před jejich dlouhodobým užíváním bez porady s odborníkem varují, jelikož mohou vyvolat závislost. Jejich účinek navíc není okamžitý.
Odborná spolupráce: Mgr. Dagmar Bobková, odbornice na výživu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM

Látky povzbuzující a zlepšující činnost mozku
* Lecitin V mozku pomáhá při obnově nervových spojení a udržuje jeho kvalitní činnost. Nejčastěji se používají lecitinové sójové extrakty.
* Kofein Je obsažen především v kávě, čaji a nápojích jako kola. Přidává se i do dalších povzbuzujících nápojů, prodávají se rovněž tablety s obsahem kofeinu. Prokrvuje mozek, zrychluje tepovou frekvenci a oddaluje tak únavu.
* Ginseng (žen-šen) Výtažek z rostliny zlepšuje činnost mozku, koncentraci a brzdí únavu. Bývá v tabletách nebo je součástí povzbuzujících nápojů.
* Gingko biloba Extrakt z rostliny obsahuje bioflavonoidy, které zlepšují činnost mozku a prokrvují jej. Přidává se do povzbuzujících nápojů.
* Guarana Výtažek z této rostliny bývá často složkou stimulujících nápojů či jiných preparátů (tablet) proti únavě. Je zdrojem přírodního kofeinu, tedy látky, která oddaluje únavu. Je silnější než káva.
* Piracetam, pirabene Zvyšuje průtok krve mozkem, příznivě ovlivňuje látkovou výměnu nervových buněk. Tento lék se volně prodává v lékárnách. (zdroj: ihned.cz)

Další články z rubriky
Jak přestat kouřit

Jak přestat kouřit

6.1.2009 / Rubrika: Drogy
Přestat s kouřením není nikdy pozdě, ale bohužel závislost na kouření je jedním z nejobtížněji přemožitelných návyků. Celá řada přírodních doplňků může zvýšit vaše šance na úspěch
Při odvykání zvolte správnou strategii a vhodné načasování

Při odvykání zvolte správnou strategii a vhodné načasování

24.10.2006 / Rubrika: Drogy
Z různých stran slyšíte, jak je kouření škodlivé, jak dehet zanáší vaše plíce a karcinogeny se už těší, že vás sprovodí ze světa. Tak proč ještě kouříte? Že by skrytý pokus o sebevraždu?
Další články z rubriky Drogy...
Aktuálně v diskusích
včera10:09
7 reakcí

Kaufen Sie den deutschen Führerschein, Reisepass, Personalausweis, (benjack20008@gmail.com)

KAUFEN SIE 100% QUALITÄTS-COUNTERFEIT GELD, FAHRERLIZENZ, PASS, ID-KARTE, IELTS, VISA, GEBURTS-ZERTIFIKAT, SCHULDIPLOME, EHE-ZERTIFIKAT, US-GRÜNE... (zkráceno)

lion
19.7.1:22
1 reakcí

Cow /Ox Gallstones,Oyester Shell ,Tiger , Lion teeth ,Salted Donkey Skin / Donkey Hides Dry Salted Wet

Cow /Ox Gallstones,Oyester Shell ,Tiger , Lion teeth ,Salted Donkey Skin / Donkey Hides Dry Salted Wet DESCRIPTION -Full substance, -100%... (zkráceno)

Keveins
19.7.1:19
1 reakcí

Cow /Ox Gallstones,Oyester Shell ,Tiger , Lion teeth ,Salted Donkey Skin / Donkey Hides Dry Salted Wet

Cow /Ox Gallstones,Oyester Shell ,Tiger , Lion teeth ,Salted Donkey Skin / Donkey Hides Dry Salted Wet DESCRIPTION -Full substance, -100%... (zkráceno)

Keveins
19.7.1:17
1 reakcí

Jsme nejlepší výrobci autentických padělaných bankovek,

Novosti a vysoce kvalitní pasy, řidičský průkaz, průkazy totožnosti, zelená karta, certifikáty, Diplomové doklady. S více než miliardou našich... (zkráceno)

Granuts
17.7.3:36
1 reakcí

BUY SUPR NOTES UNDETECTED COUNTERFEIT BANKNOTES ONLINE (kobartechnology@gmail.com) (whatsapp +16078004675) COUNTERFEIT BANKNOTES MONEY FOR SELL, USD, EUR, GBP [http://korbatech.com]

We are reliable, quality and unique producer of excellent grade of Undetectable counterfeit Banknotes. With over a billion of our products... (zkráceno)

harmbrock
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.