Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Nemoci > Klíšťová encefalitida, klíště

Klíšťová encefalitida, klíště

30.4.2007 / Rubrika: Nemoci

V letních a podzimních měsících je třeba při pobytu v přírodě myslet na nákazy nemocemi od klíštěte - klíšťová encefalitida. Tyto choroby jsou nebezpečné zejména tím, že se zprvu podobají třeba nezávažným virózám, při nichž bolí hlava či klouby.
Lidí nakažených klíšťaty, klíšťovou encefalitidou letos s největší pravděpodobností přibude. Už po prvním měsíci prázdnin lékaři zaznamenali oproti minulému roku zvýšený počet případů.
Jak tvrdí Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu, ještě výraznější nárůst se očekává v září a říjnu. Sezónní výskyt klíšťat totiž podle jejího vyjádření začal letos později než obvykle, o to rychleji však klíšťová onemocnění svůj pozdní start dohánějí.

Klíšťová encefalitida a její vývoj

V červenci 06, ze kterého jsou k dispozici poslední hlášení, Státní zdravotní ústav evidoval 92 případů klíšťové encefalitidy (loni ve stejnému období 70). Lymskou boreliózu našli lékaři v červenci u 303 lidí (před rokem u 284). Odborníci ale odhadují, že celkový počet nemoci - klíšťová encefalitida a borelióza bude vyšší.
"Vývoj klíšťat byl letos o měsíc až měsíc a půl zpožděn," říká Dagmar Hulínská. Pravděpodobně to způsobila dlouhá zima a chladné jaro. A tak zatímco loni v srpnu počet nakažených klíšťat pomalu ustupoval, letos naopak vrcholí. Přesné statistiky ale ještě nejsou k dispozici.

Nenápadné začátky a projevy - klíšťová encefalitida

Nákaza nemocemi z klíšťat je zákeřná v tom, že se dá snadno zaměnit s jiným onemocněním. Navíc si nikdo nemůže být jistý, že nebude patřit mezi jedno procento lidí, u nichž nejnebezpečnější ze zmíněných nemocí - encefalitida - skončí smrtí.
Pokud se necítíte dobře, máte podobné potíže jako při viróze, trpíte zimnicí, bolí vás klouby a hlava, naměřili jste si zvýšenou teplotu a jste unavení, pak můžete mít některou z nemocí přenášených klíšťaty. Prvním příznakem lymské boreliózy je ohraničená několikacentimetrová (obvykle větší než pět centimetrů) červená skvrna v místě napadení. Skvrna se zvětšuje a uprostřed bledne. Pozor, nemoc nešíří jen klíště, ale - byť velmi zřídka - i ovádi a další drobný hmyz. To znamená, že jste na sobě vůbec nemuseli najít přisáté klíště. Skvrna se také nemusí objevit vůbec nebo se může vyskytnout na jiném místě, než došlo ke štípnutí. V počátečních stádiích ji lze léčit antibiotiky, později však borelie vážně poškozují celý organismus. Lymská borelióza má inkubační dobu tři až třicet dní, nejčastěji však sedm až čtrnáct dní. Při podezření je vždy nutné vyhledat lékaře.
Po několika týdnech neléčené boreliózy (zpravidla ne déle než za tři měsíce) se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Jde například o bolest hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny (a to zejména lícního nervu), bolesti v zádech i v končetinách. Postižení kloubů provázejí bolesti, které se "stěhují" po těle a trvají vždy jen krátkou dobu. Srdeční obtíže způsobují dušnost a mohou připomínat srdeční infarkt. Pozdní stadium se projevuje za více než šest až dvanáct měsíců zejména trvalým postižením kloubů a nervového systému. Lidé mohou pociťovat různé bolesti pohybového aparátu, hlavy, ale třeba také poruchy soustředění a spánku.

Týden po přisátí klíštěte

Druhá nemoc, klíšťová encefalitida (zánět mozku) probíhá zpočátku bez příznaků, jenom se v organismu vytvoří protilátky. První příznaky se obvykle objevují týden až dva týdny, kdy se klíště přisaje. Onemocnění pak probíhá ve dvou vlnách. Zprvu vypadá jako lehká chřipka. Po třech až čtyřech dnech nastává zmírnění. Zhruba po týdnu pak ale nastoupí vysoké horečky, bolesti hlavy a další neurologické projevy, například nesnášenlivost světla. Převoz do nemocnice je pak nezbytný. V tomto stadiu může být trvale poškozena nervová soustava.
Klíšťový zánět mozku způsobí podle statistik asi desetině nakažených lidí trvalé nervové obtíže (například nesoustředěnost, bolesti hlavy nebo také obrnu rukou). Choroba může být v krajním případě i smrtelná. Proti klíšťové encefalitidě je možné se na rozdíl od lymské boreliózy nechat očkovat. Nejvhodnější dobou jsou zimní měsíce, ale očkování lze absolvovat kdykoli, třeba i nyní. Cena jedné dávky je zhruba 400 korun, přičemž jsou potřeba tři. Každé tři roky je nutné podstoupit přeočkování. Některé zdravotní pojišťovny na vakcinaci přispívají.

Jak klíště odstranit? Bez oleje

Odstranit klíště - zapamatujte si, že klíště se nikdy nesmí mastit krémem ani zakapávat olejem. Tím ho totiž zadusíte, a ono vyvrhne všechny své škodlivé látky do vašeho tělního oběhu. Také není nutné přemýšlet nad tím, zda klíště vytáčet po nebo proti směru hodinových ručiček.
Postupujte tedy následovně. Klíště zakapejte alkoholovým dezinfekčním roztokem (třeba lihem či dezinfekcí z lékárny) a počkejte tři až pět minut. Vezměte speciální kleštičky (ke koupi v lékárně) nebo pinzetu, klíště chytněte hned u kůže a kývavým pohybem jej odstraňte. Nevytáčejte ho. Místo si pak znovu potřete dezinfekcí. S každým klíštětem zacházejte tak, jako by bylo nakažené. Nerozmačkávejte ho nehty, ale spláchněte do WC. Anebo ho zašlápněte. Nebojte se toho, že se klíště při odstraňování přetrhne. I v případě, že z něj na kůži malá část zůstane, nic hrozného se neděje. Rána maximálně jen zhnisá, a tím se vyčistí. Každopádně je však vždy třeba napadené místo sledovat minimálně dva týdny.

Výskyt nemocí z klíšťat ( klíšťová encefalitida, borelióza) v červenci za posledních deset let
1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006

Klíšťová encefalitida

43 48 90 66 66 103 114 48 70 92

Borelióza

203 166 207 219 319 369 380 254 284 303
Zdroj: Státní zdravotní ústav Praha

Další články z rubriky
Střevní chřipka

Střevní chřipka

17.3.2017 / Rubrika: Nemoci
Zvracení, průjem, celkový pocit slabosti a horečka, to jsou hlavní projevy nemoci, které se lidově říká střevní chřipka. I když zpravidla během několika dnů při dodržování vhodné diety a dostatečného pitného režimu sama odezní, nedoporučuje se ji podceňovat. Rizikovou skupinou jsou především děti a starší lidé.
"Pivní sirup" na kašel, který je i pro Vaše děti!

"Pivní sirup" na kašel, který je i pro Vaše děti!

6.3.2017 / Rubrika: Nemoci
Unikátní sirup z piva v sobě skrývá ingredience, které vám účinně pomohou! Potřebujete jen dvě suroviny a můžete začít s přípravou tohoto přírodního léku. Nejlepší na tomto receptu je, že je vhodný i pro děti a účinek se dostaví opravdu velmi rychle.
Další články z rubriky Nemoci...
Aktuálně v diskusích
Na téma: Nemoci
dnes22:08
1 885 reakcí

vyhřezlá plotýnka

střídej ATB tetracyklinové řady, Doxyhexal a pod. + lichořeřišnice v. a tu dlouhodobě (Y)

Anonym
dnes21:36
1 reakcí

ovesná koupel

Jsem letitý atopik, dostala jsem tip na úlevu od svědění a to ovesnou koupel. příjemně hydratuje a pokožce ulevuje.

Barča
dnes19:19
117 reakcí

hrudní páteř?

přes to vlak nejede :-D

Anonym
dnes12:19
1 reakcí

půjčku

Kontaktujte nás dnes o půjčku ve výši 2%. email: 1main@financier.com

Anonym
dnes8:45
914 reakcí

Wobenzym

Any one looking for a good and reliable hacker should contact jeajamhacker@gmail.com he is the best out there he has worked for me and my friends who... (zkráceno)

tommy jack
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení