Horečka je spíše příznak než samostatná nemoc. Je to známka, že tělo bojuje s nějakou infekcí. Normální tělesná teplota je u většiny lidí 37 stupňů Celsia, i když u některých jedinců může být až o 0,6 stupně vyšší či nižší. Na začátku mnoha dětských infekcí může horečka vystoupat až na 40 stupňů Celsia. U dospělých stoupá méně.
U starších lidí však může dojít k infekci, zatímco teplota - horečka zůstane na normální hodnotě. To znamená, že schopnost těla vypořádat se s infekcí je oslabena.
Má-li pacient prudké chvění, třese se a cvakají mu zuby - stav nazývaný zimnice, je nutné ihned zavolat lékaře. Tyto příznaky mohou být známkou ZAPALU PLIC, pyelonefritidy (infekce ledvin) nebo malárie.
Svépomoc proti horečkám se doporučuje celá řada bylinných čajů. Z nich Pálivá paprika Malé množství pálivého červeného prášku se přidá do mléka, vody nebo čaje Užívá se také želatinová kapsle obsahující papriku. Zapíjí se sklenicí vody. Vrbová kůra Tato látka se rovněž považuje za účinnou při snižování teploty Používali ji již staří Řekové i američtí Indiáni. Vnitřní kůra se uvaří a "čaj" se pije v silných dávkách. Vrbová kůra obsahuje látku, jež se v lidském organismu přemění na kyselinu salicylovou, která je základní složkou acylpyrinu
Sadec konopáč Je další z léčebných prostředků amerických Indiánů. Jedna až dvě lžičky usušené natě se v hrnku s vařící vodou louhují 10-15 minut. Pije se každou půlhodinu až do opadnutí horečky.
Stejně jako mnozí další alternativní léčitelé i fytoterapeuti vidí horečku jako proces, při kterém tělo "spaluje" jedovaté odpadní látky z organismu. Silné pocení je považováno za dobré znamení toho, že nepotřebné látky jsou z těla vylučovány Léčení tedy nemusí být nutně zaměřeno na potlačování horečky.
Léčitel může doporučit nejrůznější přípravky, podle intenzity a konkrétní fáze horečky. Vedle již zmíněných látek mohou fytoterapeuti doporučit také např brutnák lékařský, heřmánek pravý, eukalyptus nebo měsíček v podobě nálevu, odvaru či tinktury
Terapeuti chápou horečku jako "krizový okamžik" léčení, čili jako proces, při kterém se přirozené ochranné funkce organismu pokoušejí zotavit tělo z infekce. Doporučují vyhnout se pevné stravě a naopak vypít čtyři až šest sklenic přírodního neslazeného džusu denně.
Jestliže se pacient cítí slabý, ale přesto má chuť k jídlu, můžeme mu připravit masovou polévku s rozmixovanou zeleninou. Jakmile horečka ustoupí a chuť k jídlu se obnoví, můžeme podávat opět pevnou stravu.
Jde-li o dítě mladší pěti let, doporučuje se omývat krk, tvář a končetiny vlažnou vodou. Tělo ovšem musí být zahaleno, aby se předešlo zimnici. Starším dětem a dospělým prospěje zábal trupu nebo břišní krajiny. Provádí se pomocí prostěradla namočeného ve vlažné vodě, druhou vrstvu tvoří suché prostěradlo. Zábal ponecháme asi tři hodiny, případně přes noc. Jinou možností je podávat pravidelně studené obklady na čelo.
Homeopatie Při prvních známkách horečky, doprovázené neklidem a intenzivním pocitem žízně, se předepisuje Aconite; při pocitu "horkosti", horkých, zčervenalých tvářích a rozšířených zřítelnicích Belladonna; při suchosti v ústech, doprovázených palčivým pocitem žízně po velkých dávkách vody, a při podrážděnosti Bryonia je-li dítě neklidné, mnoho pláče a neustále vyžaduje pozornost, lze mu předepsat Pulsatilla. V případě, že pacient je extrémně podrážděný, přecitlivělý a cítí se zimničně, může pomoci Nux vomica. Pokud je stav doprovázen zvýšenou slinivostí a zhoršeným dýcháním, zvláště v noci, předepíše se Mercurius solubilis. Jestliže nemocný nepociťuje žízeň, ale běhá mu po zádech zimničný mráz, trpí bolestmi hlavy a sebemenší pohyb mu působí potíže, má pocit ztěžklých očních víček a končetin a chce ležet v temnu a nemluví, předepisuje se Gelsemium. Biochemické tkáňové soli Při zrychleném pulzu, zčervenalé tváři, mrazení a zvracení požité potravy se doporučuje užívat fosforečnan železitý (Ferrum phosphoricum) po půlhodinách až do ústupu horečky. Při horečkách spojených s nervozitou a celkovou slabostí se doporučuje fosforečnan draselný (Kalium phosphoricum).
Podobně jako alternativní terapeuti i lékaři považují horečku za příznak boje organismu s infekcí. První radou každého lékaře bude zůstat v teplé, a přitom nepřetopené místnosti a pít hodně tekutin. Pravděpodobně také předepíše některé léky na bázi acylpyrinu či léky proti infekci. Příčiny horečky je nutné zjistit vyšetřením.
HOREČKA - Autor: Publikace – Rodinná encyklopedie alternativní medicíny Reader’s Digest Výběr
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Dobrý den nevím v jakých intervalech se mají aplikovat injekce iscador qu 5 mg jestli každý den či obden
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Opravdu pomůže, tak pokud na tom budu stejně, tak Ti budu nesmírně vděčná, protože jsem z toho už zoufalá.