Nevolnost a zvracení, i když traumatizující a nepříjemné, jsou přirozené, možná život zachraňující reakce v případech, kdy sníte něco nezdravého nebo nebezpečného. Občas se však objeví i tehdy, když vašemu zdraví nic nehrozí.
Nevolnost (nauzea) spojená se slabostí je celkový velmi nepříjemný pocit těžkého stavu opilosti. Někdy se uvádí, že přichází v jakýchsi vlnách; bývá provázena zvýšeným sliněním, pocením a někdy třesavkou a návaly na zvracení. Velmi často také vrcholí zvracením, při kterém se žaludeční svalstvo nejdříve uvolní a pak obrácenou peristaltikou vyprazdňuje tráveninu do jícnu místo do žaludku. Zvracení je obranný mechanismus, kterým se organismus zbavuje toxických látek (například alkoholu), a lidé se po něm cítí mnohem lépe
• pocení a třesavka
• nadměrná tvorba slin
• závratě, točení hlavy
• slabost
• dušnost
• bolesti břicha
• ztráta chuti k jídlu
Zkažené potraviny (obsahující někdy škodlivé bakterie), nemoci jako například chřipka a některé léky, které jinak mohou být prospěšné - antibiotika, chemoterapeutika - a také přílišné množství alkoholu, to vše může vyvolat nevolnost končící zvracením. Mezi ostatní příčiny patří přejedení nebo příliš těžká potrava, silné pachy, strach, stres a mořská nemoc. V jiných případech dojde k falešnému podráždění žaludečních nervů, které vyšlou signál do mozku, i když skutečné ohrožení zdraví neexistuje; například vysoké hodnoty hormonů uvolňovaných v těhotenství jsou v zásadě prospěšné, ale všeobecně se pokládají za příčinu ranních nevolností. Zvýšené hladiny hormonů jsou rovněž příčinou stavů nevolnosti při premenstruálním syndromu.
Cítíte-li nevolnost a nucení na zvracení, není téměř nic, co byste proti tomu mohli udělat. Pokud to je způsobeno požitou potravou, je lépe s tímto mocným reflexem nebojovat, protože škodlivé látky je nutné z těla odstranit. Jestliže však nevolnost přetrvává nebo je důsledkem těhotenství, kinetózy (mořské nemoci), stresu, léků nebo silného zápachu, mohou přírodní doplňky přinést vítanou úlevu.
První volbou v takovém případě je zázvor, ať už v tobolkách nebo v podobě čaje. Jeho kladné účinky způsobují prchavé oleje, které podporují trávení, uklidňují podrážděné sliznice a tonizují svalstvo zažívacího ústrojí. Zázvor také stimuluje tvorbu žluči v játrech, což pomáhá při trávení tuků. Je to velmi užitečné v případě přejedení. Chcete-li zvládnout mořskou nemoc, vezměte si první dávku zázvoru tři až čtyři hodiny před cestou. Při ranních nevolnostech v těhotenství můžete pravděpodobně užívat zázvor bezpečně trvale, pokud si ovšem nevezmete příliš velkou dávku - poraďte se raději s lékařem. Snažíte-li se zvládnout nevolnost provázející chemoterapii při léčení nádorů, poraďte se rovněž s lékařem. Neužívejte zázvor, máte-li příliš nízký počet krevních destiček; vysoké dávky by mohly porušit krevní srážlivost.
Olej z máty peprné nebo mátový čaj pomáhají uvolnit spazmy v zažívacím ústrojí, takže mohou být prospěšné, provázejí-li nevolnost křeče ve střevech. Mátový olej užívaný vnitřně je vysoce účinný, je proto lépe zvolit čaj, jde-li o nevolnost spojenou s těhotenstvím. Neúčinkuje-li ani zázvor, ani máta peprná a vaše nevolnost nesouvisí s těhotenstvím, zkuste heřmánkový čaj, který vyrovnává vylučování trávicích šťáva uklidňuje žaludek, střeva i játra.
zázvor
dávkování: 200 mg výtažku každé čtyři hodiny podle potřeby
doporučení: je-li zapotřebí, zvyšte dávku; jako první pomoc si můžete vzít zázvor v jakékoli podobě
olej z máty peprné
dávkování: jednu enterální tobolku třikrát denně
doporučení: každá tobolka má obsahovat 0.2 ml mátového oleje
heřmánek
dávkování: šálek čaje až třikrát denně
doporučení: 2 lžičky sušené léčivky zalijte 200 ml vroucí vody
Přehled studií hodnotících přírodní prostředky při ranních nevolnostech uzavírá, že zázvor a vitamin B6 jsou účinné, ale varuje, že jejich účinky na plod jsou velmi málo známé. Vitamin B6 je v dávkách 25 až 50 mg bezpečný a má příznivý účinek. Rovněž užívání zázvoru je bezpečné, pokud dávky nepřeženete, těhotná žena se před užíváním tohoto doplňku vždy musí poradit s lékařem.
Bylinkové čaje, které utišují zvedající se žaludek, mají dvojí příznivý účinek: kromě vlastního působení doplňují tekutinu ztracenou při zvracení. Zkuste zázvorový, heřmánkový nebo mátový čaj; pijte tři až čtyři šálky denně. Nebo přelijte 1/8 lžičky strouhaného muškátového oříšku a lžičku mleté skořice velmi horkou vodou a nechte 10 minut louhovat; pak sceďte, přislaďte medem a pijte.
Akupresura může udržet nevolnost v mezích. Přiložte pravý palec na vnitřní stranu levého předloktí asi 5 cm od zápěstní rýhy; pevně stiskněte a vydržte tlak asi minutu. Pak palec posuňte asi o půl prstu blíže k zápěstí a opět asi na minutu pevně přitiskněte. Stejný postup opakujte levým palcem na pravém předloktí.
Článek Zvracení a nevolnost Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
cvičení, joga, kvalitní matrace, v případě sedavé práce kvalitní kancelářská židle a bolest zad ustoupí
fdgnkfdnglkdflg ldf
kdjha ckjdsaf kjsd fkj df
.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,... (zkráceno)
A druhem máš zkušenost? Dívala jsem se, že je docela dost druhů meditace.