Fakt, že hřebíček vyniká svou výraznou chutí (nasládlou až hořkou) a příjemnou aromatickou vůní, to je obecně známé. Věděli jste však, že první zmínky o tomto sušeném poupěti Hřebíčkovce kořenného sahají až do Číny v dobách kolem 3. století před naším letopočtem a že mimo jiné sehrál hřebíček důležitou roli v dějinách zámořských objevů? Hřebíček byl pro své vlastnosti dříve ceněn zlatem.
Především velké množství silice - sloučenina eugenol, která má nejen lokálně-anestetické, ale také antiseptické účinky (používá se často v zubním lékařství). Dále hřebíček obsahuje pryskyřice, třísloviny, flavonoidy a také olej a sliz.
Hlavní účinky hřebíčku
S čím vším hřebíček pomůže?
Koření
Asi nejznámější využití hřebíčku. Lze jej přidávat do nejrůznějších pokrmů (kompoty, zavařeniny, úprava masa, zvěřiny, do cukrovinek, perníku, do svařáku, do punče, likérů atd...). Pro svoji velkou aromatičnost je však třeba s hřebíčkem nakládat s mírou a nic "nepřehánět".
Sušený hřebíček
Takové žvýkání sušeného hřebíčku spolehlivě zajistí v ústech svěží dech, podpoří dásně a funguje jako dobrá prevence proti zubnímu kazu. Případně lze užívat i prášek z hřebíčku (stačí například špetku tohoto prášku zapít vodou).
Hřebíčková tinktura
Při bolestech zubů a/nebo paradentóze se doporučuje vyplachovat ústní dutinu tinkturou z hřebíčku. Případně lze tinkturou pokapat například kousek vaty a přiložit na postižené místo (zub, dáseň, ranku, ...). Tinkturu lze zakoupit v lékárnách (nutno dodržovat přiložený doporučený předpis) nebo si ji lze vyrobit doma svépomocí.
Jak na to? Výroba tinktury z hřebíčku po domácku: |
Olej z hřebíčku či aromaterapie
Hřebíčkový olej je zvláště vhodný, pokud trpíte bolestí kloubů. Olej je třeba na postižené místo pečlivě vmasírovat a pak už to nechat jenom na něm. Olej lze použít také vnitřně - obvykle postačí 1 kapka oleje na 2 dcl vody. Při kašli, rýmě a zánětech (dutin, plic) nebo i astma je možná také aromaterapie, která navíc precizně vydezinfikuje místnost. Aby však nedošlo například k podráždění sliznic dýchacích cest, je nutné dodržovat doporučené dávkování.
Už nějakou dobu užívám pouze omegu 3, protože je to podle mě nejdůležitější vitamín, který má největší vliv na imunitu.
Přijde mi to neuvěřitelně mimo, když je dneska k dispozici omega 3 a jsou ve formě prášků.
Já mám velmi dobré zkušenosti s jiným čajovým nápojem, a to konkrétně s kombuchou, která mi velmi chutná. Je to fermentovaný čajový nápoj, který je... (zkráceno)
Doporučte přírodní doplněk stravy na podporu imunity. Dávám si teď pozor na to, co jím takže i doplňky stravy chci užívat přírodní
Výborný je vitamín C VitasLife, je to čistě přírodní doplněk stravy ve formě prášku ze sušených plodů aceroly, takže si z něho tělo vezme co nejvíc,... (zkráceno)