Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. Z její velmi široké škály uplatnění slouží dnes v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy.
Další osvědčené použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Bylina je dobrá i na játra a žlučník.
Inhalace levandulové silice urychluje léčení katarů (zánětů) průdušek (bronchitidy), chřipky, angíny. Silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo, čistí drobné vřídky ústní dutině, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkání.
Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů.
Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
Levandule se může v pytlíku s kozlíkem, tymiánem a chmelem a položit pytlík vedle polštáře pro dobrý, klidný spánek. Levandulová droga nemá žádné nepříjemné účinky, ale v silných dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání platí zásada, že se musí užívat s mírou (nesmí předávkovat).
Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkostech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levandule považována za antidepresivum.
Úzkostné stavy – levandulový olej má tišící a protikřečové účinky a zvyšuje i účinek jiných sedativ. Dokonce bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.
Nespavost – levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Vyrobte si plátěný polštářek ze sušených levandulových květů!
Poranění – levandulový olej má účinky proti mikrobům – má desinfekční účinek na rány a podporuje jejich hojení. Použít lze i levandulový nálev na obklad a omývání.
Potíže s trávením – uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podporuje tvorbu žluči, tím zlepšuje trávení tuků. Působí i proti nadýmání.
Repelent proti hmyzu – již naše babičky používaly levanduli na odpuzování molů.
Nálev z levandulových květů:
1-3 malé lžičky levandulových květu na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně.
Levandulový olej:
Do 0,5-0,7 litru olivového oleje ( slunečnicového, jojobového či mandlového ) sypeme za stálého míchání čerstvé, nadrobno nasekané levandulové květy nebo drogu z lékárny, dokud nedostaneme homogenní, hustou, ale ještě tekutou směs. Dáme ji do vhodné nádoby a za občasného promíchání ji necháme stát na tmavém místě 6-8 týdnů. Přecedíme, ale scezené byliny ještě mírně zahřejeme a olej z nich vytlačíme. Olej vtíráme do pokožky po celém okolí bolavých míst. Při bolestech hlavy a při migréně ho vtíráme do pokožky na spáncích a na čele a zároveň užíváme několikrát denně 10 kapek na lžičce; olej zapijeme troškou teplého čaje. Při nervových bolestech kombinujeme masáž bolavých míst levandulovým olejem s vnitřním užíváním černého bezu.
PÁR TIPŮ NA VYZKOUŠENÍ
Levandulová koupel
2 hrsti čerstvých nebo 1 hrst sušených levandulových květů přelijeme vroucí vodou (1,5 L) a necháme louhovat 20 minut. Nálev přecedíme a čistý nálev vlijeme do koupele. Samotný koupel trvá 20 minut. Výluhem si také můžete opláchnout vlasy po umytí. Účinkuje proti lupům a pomáhá při regeneraci mastných vlasů.
Levandulový cukr
Postup:
Cukr smíchejte s levandulovými květy, dejte do skleničky, uzavřete, umístěte na tmavé místo a je hotovo. Už len chvilku trpělivého čekání a po týdnu můžete krásně voňavý levandulový cukr použít na pečení moučníků, sušenek, zdobit ním dezerty nebo nápoje.
Levandulová limonáda:
Levandulový čaj:
1 lžičku levandulových květů přelít horkou vodou a nechat 5 minut louhovat, scedit. Levandule nám prospěje především po namáhém dni.
TIP: Levanduli vždy skladujte na suchém a hlavně tmavém místě v dobře uzavřených obalech (ideálně tmavé uzavíratelné sklo, méně vhodný je plast).
Rozmarýnovo-levandulový repelent proti klíšťatům:
V konvici svaříme litr vody, odstavíme a přisypeme hrst levandulové nati a hrst rozmarýny. Necháme luhovat až do vychladnutí nálevu. Scedíme a přidáme asi lžíci vinného octa. Repelent skladujeme v ledničce. Můžeme ho použít nejen na sebe, ale také na ochranu domácích mazlíčků.
NEBO
Čerstvé levandulové květy a lístky také můžete jednoduše rozemnout v ruce a potřít si jimi místa na těle, kde nejvíc tepe krev (krk, zápěstí, kotníky)
Levandulová voda do žehličky:
Destilovanou vodu smícháme s levandulovou esencí. Prádlo je krásně provoněné a ve skříni krásně zůstane voňavé.
Osvěžovač vzduchu:
Smíchejte 20 kapek levandulového oleje s 50 ml destilované vody a 50 ml žitné. Nalijte do rozprašovače a vdechujte.
ŠTÍPNUTÍ A BODNUTÍ:
V momentech vysokého výskytu komárů se vyplatí mít malou lahvičku Levandulového éterického oleje stále u sebe Stačí nanést 1 kapku prstem přímo na postižené místo, uvidíte, že štípanec přestane rázem svědět, pálit i otékat. Navíc předejdete infekci. Použití neředěné Levandule je zcela bezpečné i pro malé děti (od 1. roku).
Už nějakou dobu užívám pouze omegu 3, protože je to podle mě nejdůležitější vitamín, který má největší vliv na imunitu.
Přijde mi to neuvěřitelně mimo, když je dneska k dispozici omega 3 a jsou ve formě prášků.
Já mám velmi dobré zkušenosti s jiným čajovým nápojem, a to konkrétně s kombuchou, která mi velmi chutná. Je to fermentovaný čajový nápoj, který je... (zkráceno)
Doporučte přírodní doplněk stravy na podporu imunity. Dávám si teď pozor na to, co jím takže i doplňky stravy chci užívat přírodní
Výborný je vitamín C VitasLife, je to čistě přírodní doplněk stravy ve formě prášku ze sušených plodů aceroly, takže si z něho tělo vezme co nejvíc,... (zkráceno)