Rýmovník(rodu Plectranthus) je pokojová rostlina čeledi hluchavkovitých - vzhled podobný listům kopřivy napadne kdekoho. Vyznačuje se velmi silnými a dužnatými listy, které smyslně voní po meduňce a mátě (i kafru), a má blahodárné účinky při rýmě a nachlazení. Aroma, které vylučuje, rovněž odpuzuje nežádoucí hmyz jako jsou mouchy, komáři, mšice nebo moli. Funguje tedy jako takový přírodní repelent.
Rýmovník je velký milovník světla - nic nepotřebuje ke zdárnému růstu více. Ideálním stanovištěm, které můžete rýmovníku dopřát, je nejsvětlejší místo ve vašem bytě. Rýmovníku se daří na okenním parapetu orientovanému na všechny světové strany, nejlépe však prospívá na východě nebo jihozápadě. Díky dužnatému listu velmi dobře snáší i přímé sluneční paprsky, za kterými se během dne natáčí a nastavuje jim své lístky. Aby rostl rovnoměrně a nenakláněl se na jednu stranu, stačí v průběhu dne sem tam lehce pootočit květináčem.
RÝMOVNÍK KAM SE PODÍVÁŠ
Už jsme zmínili, jak všestranným pomocníkem rýmovník je. Jakmile se ho dotknete nebo koelm něj jen projdete, okamžitě ucítíte silnou vůni podobnou kombinaci meduňky a máty. Vonná silice, kterou obsahují jeho dužnaté listy, má blahodárné účinky na naši dýchací soustavu, mírní alergie i projevy astmatu. Rýmovník také patří mezi čističky vzduchu, proto se hodí do každé místnosti v bytě, včetně dětských pokojů a ložnic. Jste-li nachlazení, stačí utrhnout lístek, rozemnout ho mezi prsty, vložit do kapesníku nebo dát večer pod polštář a čichat. Výsledkem je uvolnění dýchacích cest a klidný spánek. Pomocí rýmovníku lze léčit i děti, kterým zachutná ve formě čaje nebo lahodného domácího sirupu.
Vrcholové řízky vzniklé při správném zaštipování je možno zejména na jaře a v létě použít k zakořenění a pěstování dalších rostlinek. Řízky s jedním až dvěma páry lístků bez problémů a velmi rychle pustí kořínky ve sklenici s vodou, růst rostlinky přitom pokračuje dál.
Přeji klidné podzimní dny :o)
JAK DOSTAT Z RÝMOVNÍKU MAXIMUM?
Léčivé účinky nese právě již zmíněný dužnatý list. Pouhým jemným dotykem se z listů uvolňuje vonná silice, která léčí projevy rýmy a astmatu. To ale není zdaleka vše. Odvar připravený v poměru jednoho lístku na jeden šálek se používá vnitřně při bolestech hlavy, horečce, kašli, rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, malárii, ale také vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu, žaludečních křečích, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech, střevních kolice, průjmu, odčervení střev a desinfekcích zažívacího traktu. Je významným pomocníkem při otocích končetin a odvodňování organismu. Skvěle také uvolní zduřelou nosní sliznici.
Zevně lze výluhem ošetřit lehké popáleniny, drobné oděrky, pohmožděniny, poranění kůže.
V kuchyni se dají nasekané listy přidávat jako koření zejména k jehněčímu a zvěřině, ale také hovězímu nebo drůbežímu masu.
Velmi příjemné a účinné je ale i běžné oťukávání a očichávání rostliny, rovněž je možné rozemnout lístek mezi prsty a inhalovat aroma.
Listy rýmovníku v podstatě není možné usušit a uschovat je. Jsou tak dužnaté, že i dlouhou dobu po utržení zůstávají vlhké a stále svěží.
No tak u toho kolagenu jsem po dvou měsících začala pozorovat razantní zlepšení pleti a cca po 4 měsících mi kadeřnice opěvovala nové podrosty :)
Já si u toho vitamínu C nejsem tak nějak jistá. Myslíte si, že se vyplatí to kupovat pro sebe i děti? myslíte si, že to má tělo nějakým způsobem... (zkráceno)
To já jsem za klasický vitamín C protože na to se váže spoustu dalších věcí a je to jeden z nejdůležitějších vitamínů
Já jsem si koupila balíček na posílení imunity do RosenPharma, je v něm vitamín C, zinek v šumivých tabletách a Kouzelné kapky s extrakty z bylinek... (zkráceno)