Každý člověk, dítě i dospělý, má svůj specifický biorytmus. To znamená, že každé dítě je zcela jedinečné a má jiné potřeby příjmu energie. Přesto však bylo zjištěno, že maximální aktivity dosahují děti dopoledne mezi 10. a 12. hodinou. Mnohé školy se snaží této skutečnosti přizpůsobit rozvrhy hodin a do tohoto časového úseku zařadit nejnáročnější předměty. Zvýšený výdej energie v době nejvyšší aktivity musí být kompenzován odpovídajícím příjmem. Proto je dostatek kvalitní stravy i nápojů právě v této době pro děti velice důležitý. Dětský organizmus si nedokáže vytvářet zásobu energie a z té pak v průběhu dne čerpat stejně jako dospělý člověk. Proto tedy potřebuje „častěji doplňovat palivo“.
Podobné je to i s příjmem tekutin. Dětské tělo totiž obsahuje podstatně více vody než organizmus dospělého (až 70 % oproti cca 45 %). Děti jsou proto daleko náchylnější na nedostatek tekutin, který pak vede k rychlejší únavě, bolestem hlavy a při dlouhodobějším nedostatku také k zácpě či problémům s močovými cestami.
Ačkoliv mají děti v průběhu školního vyučování minimální pohyb, přesto jejich tělo energii spotřebovává. Pokud se děti nenajedí, musí si tělo energii vyrobit z vlastních zdrojů. Tuto energii však přednostně používá na udržení základních tělesných funkcí, a zákonitě proto bude chybět jinde – na to, aby byly děti čilé, dávaly pozor ve škole nebo se s úspěchem zapojovaly do pohybových aktivit již energie nezbude. Současně se díky nepravidelnému přísunu naučí tělo s přijatou energií šetřit a její část si bude ukládat do zásob v podobě tuku, což může vést ke zvyšování tělesné hmotnosti a následnému rozvoji nadváhy a obezity. Na druhou stranu nevhodná těžká strava v dopoledních hodinách může způsobit po jídle všem jistě dobře známou ospalost a následné problémy se soustředěním. Je tedy třeba dětem dodávat energii po menších dávkách v průběhu celého dne v podobě snadno stravitelných, ale přitom energeticky dostatečně vydatných potravin.
Pokud školáci jedí nepravidelně a vynechávají dopolední jídla, mají tendence se přejídat v odpoledních a večerních hodinách. Takové přejídání ale není pro tělo výhodné. (jedná se klasická doporučení dietního jídelníčku)Sice tělo získá dostatek energie, nestihne ji však již ve zbytku dne využít, a tak se opět zahájí mechanizmus ukládání. Velký objem stravy najednou s sebou nese také problémy s trávením v podobě nadýmání, bolestí břicha, zácpy apod. Po velkém množství jídla jsou také děti snadněji unavené a celkově se nemusí cítit dobře.
Nepravidelnost ve stravovacím a pitném režimu je jednou z příčin vyšší nemocnosti nebo výskytu zácpy u školní mládeže.
Správný stravovací režim pomáhá předcházet mnoha problémům. Děti, které snídají a dopoledne svačí, mají dostatek energie pro práci ve škole, mohou se snadněji soustředit na výuku a více si zapamatují.
Svačinu ze školního bufetu či automatu má většina lidí spojenou se sladkostmi, barevnými přeslazenými limonádami, chipsy, případně s párky, chlebem a hořčicí. Podobnou svačinu ale rozhodně nemůžeme označit za vhodnou pro děti a dospívající. Ze sladkostí a limonád přijímají nadbytečné množství energie v podobě cukrů, což má nepříznivý vliv na zvyšování hmotnosti či výskyt zubního kazu. Navíc ale vysoké množství cukrů ve slazených nápojích vede paradoxně k odvodňovaní organizmu. Vysoký glykemický index zase způsobí, že zasycení nevydrží na dlouho a po chvíli se opět dostaví potřeba něco konzumovat.
Není ale možné všechny automaty a školní bufety pouze odsuzovat. Na řadě škol již byla přidána zdravá výživa nejen do osnov v podobě nového vzdělávacího programu Výchova ke zdraví, ale propojili teorii s praxí v podobě nabídky zdravých svačinek ve školních bufetech. Také automaty na školní mléko jsou s těmi na limonády a sladkosti zcela nesrovnatelné.
TIP: Ideálním nástrojem pro zjištění toho, jak na tom Vaše dítě je je BMI kalkulačka.
Velmi diskutovanou otázkou, související s problematikou školních automatů, je existence projektu „Mléko do škol“. Ministerstva školství a zemědělství zvažují, zda tento projekt nezrušit. Projektu se přitom účastní 2 600 českých škol, což je z celkového počtu více než 4 100 základních škol v České republice poměrně vysoké číslo.
Mléčné výrobky jsou nedílnou součástí zdravé školní svačiny. Zrušení celého projektu může mít za následek snížení celkové konzumace mléčných výrobků u dětí. Přepravit totiž ke svačině do školy jogurt nebo mléčný nápoj bez úhony není příliš snadné. Nedostatek mléčných výrobků v dětské stravě (připomeňme, že by denně měly přijmout 2-3 porce!), může mít za následek nedostatečnou mineralizaci kostí a zubů, a s tím spojené potíže s růstem a celkovým tělesným vývojem.
Závěr
Současná doba klade na každého z nás vysoké nároky. Mnozí proto hledají náhradní a usnadňující řešení i těch nejzákladnějších potřeb, vhodné stravování nevyjímaje. Do jídelníčku dětí i dospělých se tak vkrádá nepravidelnost, místo kvalitní stravy snadno zajistitelné náhrady v podobě sladkostí nebo pokrmů z restaurací či stánků rychlého občerstvení, pak musí nastupovat drastická dieta a to zcela zbytečně.
Taková strava ale není vyvážená, nedodává tělu dostatek kvalitních bílkovin, sacharidů, tuků ani tekutin, což může mít řadu negativních důsledků, ať již v podobě rozvoje nadváhy či obezity, cukrovky II. typu, nebo zvýšené hladiny krevních tuků. Významný je ale také vliv nesprávného stravovacího režimu na duševní vývoj, koncentraci a únavu.
ahoj všichni. Umíte mi poradit nějaký kvalitný krarohový krem pro male děti? je něco, co není přeslazené a dobře chutna?
Bylinný sirup mě hodně zaujal, až bude potřeba dceři posílit imunitu určitě ho vyzkoušíme.
Jestli chceš kvalitní plínky, co jsou cenově dostupné, tak doporučuju plínky Nappy. Objednávám si je z levnepleny.cz mají tam víc druhů od té značky... (zkráceno)
Dobrý den, kupujete někdo malým dětem ovocné kapsičky, jsou dobré?