Strava matky před těhotenstvím a během těhotenství se projeví na placentě, ze které děťátko dostává všechno, co potřebuje k vývoji a růstu. Jste-li těhotná nebo chcete otěhotnět, poraďte se o užívání doplňků se svým lékařem. V těhotenství je nutno bedlivě hlídat, aby nedošlo k překročení doporučených dávek; některé vitaminy se v těle ukládají a jejich vysoké hodnoty mohou poškodit plod.
Přibývá důkazů o souvislosti mezi růstem plodu v děloze a pozdějším rizikem vývoje aterosklerózy, hypertenze, cukrovky nebo rakoviny. Někteří vědci předpokládají, že u miminek označených pediatry při porodu za drobná nebo hubená existuje větší riziko vývoje koronární choroby srdeční. U dětí, které v děloze přiměřeně nerostou, je rovněž zvýšené riziko onemocnění v kojeneckém věku, a dokonce riziko náhlé smrti.
Prenatální doplňky, které obsahují nutriční látky v množství přiměřeném pro těhotenství, jsou dnes běžně k dostání a mohou prospět zvláště ženám, jejichž strava je nepostačující a nemá správné složení.
Zdá se, že vztah mezi zdravou výživou v těhotenství a zdravým dítětem je přímou úměrou, ale ženy by se neměly zbytečně bát. Tisíce žen každoročně porodí zdravé děti s normální váhou, aniž by nějak plánovaly těhotenství a staraly se o výživu plodu.
Pravidelné doplňování kyseliny listové nebo folátů před početím a po něm snižuje riziko vrozených defektů nervové trubice, jako je rozštěp páteře (spina bifida).
V době, kdy se žena pokouší otěhotnět, má denně užívat 400 mcg kyseliny listové a pokračovat až do dvanáctého týdne těhotenství. Mezi dobré zdroje v potravě patří obohacené snídaňové obilniny, růžičková kapusta, brokolice, pomeranče a kvasnicový výtažek.
V těle těhotných žen se tvoří navíc krev k zásobení placenty a plodu; k tvorbě červených krvinek je nezbytné železo. Tanin v čaji brání jeho vstřebávání a vitamin C vstřebávání výrazně zvyšuje.
Během těhotenství se schopnost vstřebávat železo u ženy zvyšuje. Dodávat dvojmocné železo v doplňcích je nutné těm ženám, které ho při otěhotnění mají jen malé zásoby (většinou kvůli stravě na železo chudé), nebo ženám, které dříve trpěly silným menstruačním krvácením. Vysoké dávky železa v těhotenství však mohou působit zácpu a ohrozit zásoby zinku, protože oba minerály si při vstřebávání konkurují. Snadno vstřebatelné železo je obsažené v živočišných bílkovinách, jako jsou ledvinky, libové červené maso, krocan, kuřata a sardinky. Játra, která jsou vynikajícím zdrojem železa, se však v těhotenství nedoporučují, protože mohou obsahovat vysoké dávky retinolu (jedna z forem vitaminu A), který může být škodlivý pro vyvíjející se plod.
Během těhotenství stoupá u ženy vstřebávání vápníku. Jsou-li zdroje tohoto minerálu v potravě dostatečné, není zapotřebí užívat doplňky. Doporučené hodnoty 700 mg denně lze dosáhnout konzumací velkého množství mléčných výrobků a olejovek.
V časných stadiích těhotenství je vápník mobilizován ze zásob v kostech, ale později se vrací zpět. Proto by měly dospívající dívky při otěhotnění užívat vápníkové doplňky: jejich kosti nejsou dosud dostatečně kalcifikované, aby se vypořádaly se zvýšenou těhotenskou spotřebou, a jejich zdraví může přece jen utrpět. Doplněk pro výstavbu kostí s poměrem vápník/hořčík 2:3 je ideální, protože pro zdraví kostí je hořčík stejně důležitý a v potravě často chybí.
Kojící matky potřebují k tvorbě mléka denně 1250 mg vápníku. Toho lze snadno dosáhnout pitím mléka a konzumováním mléčných výrobků bohatých na vápník, popřípadě užíváním doplňku s obsahem 1000 mg vápníku.
Tento minerál nezbytný pro výstavbu kostí je rovněž obsažen v mateřském mléce. Během těhotenství si ho organismus odebírá z kostních zásob, je-li jeho příjem z potravy nedostatečný. Nedostatek hořčíku může vést k tzv. preeklampsii.
Doporučený denní příjem hořčíku v těhotenství je 250 mg a během kojení stoupá na 320 mg.
K jeho zdrojům v potravě patří celozrnné obilniny, snídaňové obilniny obohacené otrubami, ořechy a fazole.
Zdravý růst a vývoj buněk není možný bez zinku. Je-li ve spermatu nedostatek zinku, snižuje se pohyblivost spermií. U žen, v jejichž potravě je málo zinku, je zvýšené riziko nedonošených dětí s nízkou porodní váhou.
"Těhotné ženy, jejichž strava obsahuje dostatečné množství zinku - například maso, ořechy, korýše, fazole a mléko, nebudou pravděpodobně doplňky zinku potřebovat, protože organismus se přizpůsobuje jeho potřebě zvýšeným vstřebáváním z potravy.
Pokud se během těhotenství užívají doplňky, mají obsahovat denní dávku 7 mg zinku. Doporučený denní příjem stoupá na 13 mg denně v prvních čtyřech měsících plného kojení. Konzumace potravy, která splňuje požadavky organismu na bílkoviny, pravděpodobně ke zvýšení příjmu zinku stačí.
Tento minerál, který je součástí mateřského mléka, je potřebný při stavbě kostí. K jeho zdrojům v potravě patří sušené meruňky, maso, rýže, celozrnné těstoviny a snídaňové obilniny. Doporučený denní příjem je 1,5 mg.
Velmi účinný antioxidant selen je obsažen v chlebu, jádrech para ořechů, rybách a některých zrnech. Mimořádné dávky selenu nejsou v těhotenství nutné, ale studie prokázaly, že nedostatek selenu může souviset s potratem. Kojící matky potřebují 75 mcg selenu denně, což mohou získat buď z potravy bohaté na selen, nebo užíváním multiminerálních doplňků.
Tento vitamin je potřebný pro buněčný růst, vývoj kůže a buněčných membrán a řadu metabolických funkcí. Hodnoty doporučeného příjmu jsou 700 mcg v těhotenství a 900 mcg pro kojící matky. Toto množství lze snadno získat z běžné stravy a doplňování se nedoporučuje.
Těhotné ženy by neměly užívat vyšší dávky vitaminu A ve formě retinolu, protože již dávky 2800 mcg denně mohou vést k vrozeným defektům plodu.
Z tohoto důvodu se během těhotenství nedoporučuje jíst játra a výrobky z nich, protože mohou obsahovat vysoké hodnoty retinolu. Rovněž prenatální a těhotenské doplňky nemají obsahovat retinol. Většina z nich obsahuje beta-karoten, který je mnohem bezpečnější, protože se přeměňuje na vitamin A podle potřeby organismu.
Mezi zeleninu a ovoce bohaté na beta-karoten patří mango, mrkev, sladké brambory, meloun kantalup, papája, broskve a tmavozelená zelenina. Vitamin A je rovněž obsažený v mléce, másle, sýru, jogurtu, žloutku a ledvinách.
Během těhotenství a kojení je vitamin D nezbytný pro využití vápníku při stavbě kostí a zubů. Většinu tohoto vitaminu dostaneme slunečními paprsky. V potravě je obsažen pouze v živočišných produktech, tučných rybách, obohaceném umělém tuku a vaječném žloutku.
U žen, které trvale zahalují svou kůži z náboženských nebo kulturních důvodů, je značné riziko jeho nedostatku.
Doporučené denní množství vitaminu C, který je nezbytný pro růst a dobrý stav všech tkání, je během těhotenství 50 mg denně a během kojení 70 mg denně. Strava bohatá na ovoce a zeleninu snadno tyto požadavky splní. Sklenice pomerančové šťávy dodá 80 mg vitaminu C.
Vitaminy B komplexu se účastní při uvolňování energie z potravy. Doplňky B komplexu mohou prospět ženám s chudou stravou, i když se potřeba vitaminů B během těhotenství nezvyšuje.
RANNÍ NEVOLNOST: Zdá se, že mezi tradičními prostředky proti ranní nevolnosti je nejtrvalejší a nejúčinnější kořen zázvoru. Lze jej užívat ve formě tobolek, tablet a jako čaj nebo zázvorovou limonádu (musí opravdu obsahovat zázvor). Jitrocel blešníkový nebo lněné semínko pomáhají odstranit zácpu, která často trápí ženy v těhotenství. Zapíjejte semínka množstvím vody, aby se zvětšil objem stolice.
PŘÍPRAVA NA POROD: Některé porodní asistentky doporučují k posílení a tonizaci dělohy malinové listí. Předpokládá se, že povzbuzuje schopnost účinných kontrakcí a zkracuje tak porodní bolesti. Má se však užívat až od 34. týdne těhotenství; před tímto obdobím by mohlo vyvolat potrat. Denně se užívají dvě nebo tři tablety o obsahu 400 mg výtažku z malinových listů nejlépe při jídle.
VITAMIN PRO NOVOROZENCE: Po porodu se podává vitamin K ke snížení rizika krvácivé choroby novorozence. Podával se nitrosvalovými injekcemi, ale obavy z možného - byť velmi vzdáleného - spojení s leukemií vedly k užívání tohoto vitaminu orálně. Kojencům se běžně podává několik dávek.
Autor: článek Těhotenství - publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Za mě je taky Bobík nejlepší, hlavně se podívejte na složení - je z poctivé smetany a tvarohu.
Moc děkuji za komentáře - kapsičky od Sunaru určitě zkusíme, líbí se mi složení a navíc je maminky na internetu hodně chválí.
Holky, Sunar je česká klasika - mě na něm vyrostly obě děti.
Taky můžu Krematorium zvířat v Brne doporučit. Co se týče chování, ale celkově služeb, které nabízejí, je určitě doporučuji. My jsme u nich nechali... (zkráceno)