Pokud jste dosud neměli problémy s dásněmi, tak je asi budete mít; tři ze čtyř dospělých nad 35 let poznají citlivé, oteklé a krvácející dásně. Je však řada opatření, která vám uleví od bolestí, pomůže dásně zahojit a uchovat pevné zuby.
Jsou dva typy onemocnění dásní: gingivitida - zánět sliznice, a periodontitida - zánět vazivové tkáně kolem zubního kořene, postihující zpravidla i kostěné lůžko a jeho okolí. Ke gingivitidě, která se projevuje citlivou zanícenou dásní, dochází, když bakterie v ústech vytvoří tenkou vrstvu (tzv. plak) pokrývající sliznici i zuby. Když si toho nevšímáte, vznikne z ní zubní kámen, tvrdá minerální skořápka, která dráždí dáseň. Časem může vést až k závažnější a hůře léčitelné periodontitidě. V pokročilejších případech tohoto onemocnění dáseň místy ustupuje a vytváří kapsy kolem zubního lůžka, v nichž mohou bakterie narušovat i kost kolem zubů. Příznakem takového vážnějšího onemocnění dásně bývá krvácení, proto tento příznak nepřehlížejte.
• krvácející dásně při čistění zubů
• zarudlé a citlivé dásně
• trvalý zápach z úst a nepříjemná pachuť v ústech
• uvolněné zuby
Hlavní příčinou je nedostatečná ústní hygiena včetně nedokonalého čistění zubů a vyplachování dutiny ústní. K dalším příčinám vedoucím k tvorbě zubního kamene patří strava s vysokým obsahem cukru, nedostatek vitaminu C a jiných látek a kouření (chemické látky v tabáku poškozují zuby i dásně). Onemocnění dásně mohou rovněž zhoršovat některé léky, protože snižují tvorbu slin, které smývají cukr a bakterie ze zubů. Ženy jsou pravděpodobně k onemocnění dásní náchylnější v těhotenství a v přechodu vlivem hormonálních změn. Také cukrovka a jiné chronické nemoci snižující odolnost proti infekci riziko onemocnění zvyšují.
Kombinace různých doplňků může pomoci léčit bolestivé a krvácející dásně. Zdraví dásní ovlivňuje mnoho činitelů; prvním krokem při léčení by mělo být užívání multivitaminů a multiminerálů. Účinky byste měli pozorovat již do dvou týdnů. Lidé s vysokým rizikem onemocnění dásní mohou tyto přípravky užívat i preventivně. Denní užívání antioxidantů, jako jsou vitamin C nebo koenzym Q10, ochrání sliznici dásní proti buněčnému poškození a urychlí hojení. Oba doplňky také zvyšují imunitu a pomáhají tak v obraně proti bakteriím. Některé studie koenzymu Q10 zjišťují, že snižuje hloubku kapes, které se vytvářejí kolem zubů. Tím také zuby upevňuje a zkracuje délku hojení po chirurgických stomatologických zákrocích. Podle dalších studií může vitamin C a flavonoidy posilovat vazivovou tkáň dásní a zklidňovat zánět. Nejlépe je užívat tyto prostředky společně. Krvácení a zánětlivé projevy dásní je možné také léčit místně.
Dobře působí vitamin E: propíchněte tobolku s jeho obsahem a olej vetřete do postižených míst. Tento postup střídejte další den s nanášením tekuté kyseliny listové na sliznici dásní vatovým tamponkem. Potom jemným zubním kartáčkem vetřete do okrajů dásní vitamin C v prášku. Tuto místní léčbu provádějte dvakrát denně po běžném vyčistění zubů.
vitamin C / flavonoidy
dávkování: 1000 mg vitaminu C a 500 mg flavonoidů dvakrát denně
doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku vitaminu C
vitamín E
dávkování: 250 mg dvakrát denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
doporučení: propíchněte tobolku a vetřete vitaminový olej do dásní; střídejte s kyselinou listovou
koenzym QIO
dávkování: 50 mg jednou denně
doporučení: užívejte při jídle, aby se lépe vstřebával
tekutá kyselina listová
dávkování: ponořte do tekutiny vatový tampon a přiložte na okraje dásní
doporučení: na potřená místa pak naneste vitamin C v prášku; obden střídejte s vitaminem E
vitamin C v prášku
dávkování: asi půl lžičky prášku si obden vtírejte do okrajů dásní
doporučení: obden střídejte s vitaminem E
Zdravé dásně udržované přírodními doplňky a pečlivou péčí o zuby znamenají víc než jen okouzlující úsměv. Studie zjišťují možnou spojitost mezi běžným typem bakterií tvořících zubní plak a vývojem srdečních onemocnění. Tato spojitost je ještě předmětem výzkumu; podle jedné teorie se mohou tyto bakterie dostat do krve a podpořit tvorbu krevních sraženin nebo poškodit přímo srdeční sval.
Přírodní zubní pasty a vody obsahující léčivku toten, která obsahuje saponiny, třísloviny a fytoncidy, pomáhají odstraňovat zubní povlaky - první krok ke vzniku zánětu dásně.
Komise E, německý spolek zdravotních odborníků zkoumajících bylinné doplňky, uznala heřmánek jako účinné kloktadlo při léčení zánětu dásně. Připravte si čaj ze 2 až 3 lžiček sušených květů na šálek horké vody; nechte 10 minut louhovat, pak sceďte a vychlaďte. Čajem si denně vyplachujte dásně a ústní dutinu. Stejným způsobem si můžete připravit sušenou šalvěj, která je rovněž velmi účinná.
Článek Dásně - onemocnění Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Ahoj Zuzanko. Jsem ráda, že píšeš a mezí mš, že mamce není aspoň trochu líp. My máme teď docela dobré období. Nová - třídenní chema. Sice cca dva -... (zkráceno)
Manžel onemocněl v prosinci loňského roku nejprve ochrnul na nohy pak ruce měl velké bolesti v zádech nemohl dýchat a měl velké bolesti v zádech... (zkráceno)
dostatek tekutin, pohybu, spánku. Já to tak měla ze sedavé práce, neseděla jsem rovně a měla jsem to od zad. Máš kvalitní židli?
Dobrý den, koukněte na tenhle článek https://medicspark.cz/priznaky/bolest-pod-pravym-zebrem-co-nam-chce-telo-bolesti-rict/ To co popisujete mi... (zkráceno)