Proč studené počasí zvyšuje počet lidí, kteří jsou nachlazeni? Vysvětlení je jednoduché. Jestliže se málo oblečete, budou vás například studit nohy a ruce. V těchto místech se pak tělo špatně prokrvuje, čili není dobře zásobeno kyslíkem. V tu chvíli je organismus náchylnější k tomu, aby pustil do svého těla viry.
Škodlivých virů způsobujících potíže horních dýchacích cest je mnoho. Navíc mají velkou schopnost se měnit, takže si organismus nevytvoří vhodné protilátky, tak jako u některých jiných nemocí. Například neštovic, jež člověk prodělá jen jednou. Šíří se kapénkami, které se do prostředí dostávají při kašlání, kýchání i při mluvení.
Na virech je zákeřná jejich už zmíněná schopnost se měnit. Představte si třeba podnik, kde pracuje padesát lidí. Jeden je nemocný, ale chodí do práce, takže nakazí deset kolegů. Mezitím se uzdraví. Postupně se ovšem nakazí polovina společnosti. První nositel viru však může třeba za tři týdny onemocnět znovu - dostane se k němu totiž virus, který původně sám roznesl, jenže nyní už trochu změněný.
Jedinou možností, jak se virům bránit, je posilovat imunitu. Někteří lidé ji mají dobrou, a proto neonemocní, ani když kolem nich bude kýchat deset spolupracovníků. Jak toho docílit? Rady jsou jednoduché, ale výsledek nejistý.
Jak vysvětluje Vít Petrů, vedoucí lékař Centra alergologie a imunologie nemocnice Na Homolce v Praze, imunita do značné míry závisí na tom, jak máte náročnou práci nebo jak se dokážete vyrovnat se stresem. A třeba i na genetické výbavě či místě, kde žijete. "Je jasné, že člověk, který právě prožívá stres v práci a ještě k tomu bydlí uprostřed města vedle rušné silnice plné zplodin, na tom bude hůře," říká lékař.
Co tedy může pomoci? Dostatek vitamínů ze zeleniny a ovoce, kvalitní bílkoviny (maso, sýry), vhodný odpočinek i pohyb na čerstvém vzduchu. Ten totiž otužuje tím, že si organismus zvyká na změny teplot. Naopak jen malý význam mají syntetické multivitamíny kromě vitamínu C.
A co dělat, pokud už vás choroba přemůže? Nejlepší je ležet v posteli, pít hodně tekutin a spát. Člověk, který nemoc přechází, může jediné: léčit se volně prodejnými léky určenými na potlačování příznaků viróz (například paralen plus, nurofen stopgrip, modafen). V jedné tabletě nebo sáčku, jehož obsah se rozpouští ve vodě, bývají obsaženy zároveň lék proti bolesti, vitamín C a někdy také látky tlumící kašel či snižující otok nosu postiženého rýmou.
Antibiotika proti virům nepomáhají
Mnoho lidí, které bolí v krku, si zcela špatně myslí, že jim od nemoci pomohou antibiotika. Není to pravda. Obvyklou příčinou marodění zvláště v chladných měsících bývá viróza. To jsou všechny ty rýmy, kašle, bolesti v krku či bolesti kloubů a hlavy. Viróza je způsobena viry a na ně antibiotika nezabírají. Jsou určena proti baktériím, které nevyvolávají virózu, ale třeba angínu. (mag)
Prosím a rozhodl o tom lékař,anebo o operaci mohu požádat? Děkuji
Ahoj Zuzanko. Jsem ráda, že píšeš a mezí mš, že mamce není aspoň trochu líp. My máme teď docela dobré období. Nová - třídenní chema. Sice cca dva -... (zkráceno)
Manžel onemocněl v prosinci loňského roku nejprve ochrnul na nohy pak ruce měl velké bolesti v zádech nemohl dýchat a měl velké bolesti v zádech... (zkráceno)
dostatek tekutin, pohybu, spánku. Já to tak měla ze sedavé práce, neseděla jsem rovně a měla jsem to od zad. Máš kvalitní židli?