Miliony lidí navštěvují každoročně lékaře, aby je zbavil nepříjemného dráždivého kašle. Přitom často domácí léčení přírodními prostředky zcela postačí k tomu, aby se podrážděné hrdlo zklidnilo, uvolnily se svaly ve stěnách dýchacích cest a průdušky se zbavily zánětlivého sekretu.
Navzdory svému nezdravému a nepříjemného zvuku je kašel životně důležitou obrannou funkcí organismu. Často si ani neuvědomujete, že zakašlete nejméně jednou či dvakrát za hodinu, abyste si očistili hrdlo a dýchací cesty od hlenu a odumřelých buněk. Kašel působí obtíže, jen když je nekontrolovatelný, vyvolaný drážděním z okolí nebo infekcí dýchacích cest.
Kašel může být suchý, neproduktivní, to znamená, že neodstraňuje hlen z dýchacích cest, nebo vlhký a produktivní; při něm se vykašlává hlen a v něm obsažené dráždivé látky a bakterie.
• kašel je sám příznakem; většinou je projevem infekce v dýchacích cestách nebo dráždění v krku a plících
• kašel bývá buď dráždivý, suchý (neproduktivní), nebo vlhký (produktivní)
Když se do dýchacího ústrojí dostane nějaká dráždivá látka, citlivé receptory v dolních i horních dýchacích cestách začnou produkovat hlen ve větším množství. To podráždí nervová zakončení a vyvolá pochod, který vyvrcholí kašlem - násilným vypuzením vzduchu a hlenu z dýchacích cest do úst. Tuto obrannou reakci mohou způsobit nejrůznější příčiny. Bakterie nebo viry, které například vyvolávají chřipku nebo běžné nachlazení, způsobují nadprodukci hlenu a následný kašlací reflex; dochází k tomu často v noci, když se vyprazdňují vedlejší nosní dutiny.
Astma, bronchitida, senná rýma a látky znečisťující prostředí, cigaretový kouř nebo chemikálie - to vše jsou další příčiny kašle. Rovněž některé trávicí poruchy mohou vyvolat kašel, zvláště u malých dětí; je to především GER (gastroezofageální reflex), při němž se dostává žaludeční obsah ze žaludku do horní části jícnu a způsobí dráždění dýchacích cest. Kašel také vyvolávají některé léky, například snižující krevní tlak. Dlouhotrvající kašel může být příznakem nádoru plic, zánětu hlasivek nebo přítomnosti tekutiny v plících při srdečním selhávání.
Při léčení kašle můžeme sledovat dvojí cíl - suchý, neproduktivní kašel je lépe mírnit a potlačovat, zvláště když je bolestivý a v noci budí nemocného; nemá totiž žádný léčebný účinek. Produktivní kašel (s vykašláváním hlenu) se potlačovat nesmí, protože odstraňuje spolu s hlenem škodlivý obsah z plic a pomáhá hojení sliznice dýchacích cest. Používáme spíše léky zřeďující hlen, který lze potom lépe vykašlat.
Andělika, podběl, jablečník a mateřídouška působí všechny jako expektorans a užívají se ve formě čaje. K čajům můžete přidat tinkturu z lékořice pro lepší uvolnění hlenu z průdušek. Většina čajů je k dostání v hotových sáčcích. Používat můžete také tinktury; řiďte se návody na obalu. Tinkturu je nejlépe přidat do sklenky s čajem nebo teplou vodou a pít třikrát denně.
Čaj připravený z jilmu amerického zklidňuje hrdlo a potlačuje suchý kašel. Můžete také užít listí proskurníku lékařského; vyluhovaný ve vodě uvolňuje sliz - rostlinnou látku podobnou gelu, která uklidňuje sliznice dýchacích cest. Prospěšný může být i květ divizny, z něhož se rovněž uvolňuje sliz. Tinktury z anýzu a planých třešní ve sklence vody lze užít k potlačení suchého dráždivého kašle.
Inhalace páry z horké vody, do níž jste přidali několik kapek eukalyptového nebo heřmánkového oleje, může pomoci otevřít ucpané dutiny, vyčistit dýchací cesty a zmenšit křeče průdušek. Některé bonbony obsahující eukalypt, mátu, fenykl nebo anýz zvyšují tvorbu slin, jejichž polykání potlačuje kašel.
andělika, podběl, jablečník, mateřídouška
dávkování: jeden šálek čaje třikrát denně
doporučení: na jeden šálek horké vody použijte 1 nebo 2 lžičky sušené léčivky; lze užívat dohromady i každou zvlášť
lékořice
dávkování: 45 kapek tinktury nebo jeden šálek čaje třikrát denně
pozor: může zvyšovat krevní tlak - pokud jím trpíte, poraďte se s lékařem
doporučení: tinkturu nakapejte do vody; na čaj louhujte lžičku léčivky s jilmem nebo proskurníkem
jílm americký
dávkování: 1 šálek čaje podle potřeby až třikrát denně
doporučení: 1 lžička sušené léčivky na šálek vroucí vody
proskurník lísty
dávkování: jako čaj jeden šálek až třikrát denně
doporučení: použijte 2 lžičky sušené léčivky na šálek horké vody; lze míchat s jilmem
PŘÍPAD Z PRAXE
Recept na uklidňující bylinkový čaj
Viky P připadalo, že od svých dětí téměř každý týden chytne nějakou infekci. Když se dočetla o uklidňujícím účinku bylinkových čajů, rozhodla se sestavit si svůj vlastní bylinkový čaj. O své volbě se poradila s lékařem, který ji ujistil, že vybrané léčivky jsou zcela bezpečné. Začala experimentovat, aby našla tu nejvhodnější kombinaci.
Po cestě pokusů a omylů přišla s čajem, na který dodnes přísahá. Je-li nachlazená nebo dostane kašel, připraví si každé ráno hrnek čaje a pije ho třikrát denně šálek.
- Pijte hodně vody, čaje a ovocné či zeleninové šťávy; musí mít pokojovou teplotu. Také polévka přispívá ke zředění hlenů.
- Používejte zvlhčovač vzduchu.
- Nekuřte, ani se nezdržujte v zakouřených prostorách.
Prosím a rozhodl o tom lékař,anebo o operaci mohu požádat? Děkuji
Ahoj Zuzanko. Jsem ráda, že píšeš a mezí mš, že mamce není aspoň trochu líp. My máme teď docela dobré období. Nová - třídenní chema. Sice cca dva -... (zkráceno)
Manžel onemocněl v prosinci loňského roku nejprve ochrnul na nohy pak ruce měl velké bolesti v zádech nemohl dýchat a měl velké bolesti v zádech... (zkráceno)
dostatek tekutin, pohybu, spánku. Já to tak měla ze sedavé práce, neseděla jsem rovně a měla jsem to od zad. Máš kvalitní židli?