Filosofie zdraví

Od pradávných dob člověk hledá léky – látky, které ovlivňují stav a činnost orgánů -, aby překonal vyčerpání a zbavil se nepříjemných pocitů a bolesti. Naši předkové dobře znali byliny - čerstvé, sušené, uvařené či rozdrcené, v nálevu, mazání, mastech, balzámech, obkladech, plackách či sirupech.

používejte ložnici i postel jen ke spánku a k sexu; do postele uléhejte, až když jste ospalá/ý, ale pokud možno každý den ve stejnou dobu; nesledujte hodiny (odstraňte je z ložnice);

Uspěchaně, ve stresu, se stravovacími zlozvyky, občas také s alkoholem a bez dostatku spánku - tak žije v Česku mnoho lidí. Velká část z nich tvrdí, že nemá možnost se svým životním stylem nic zásadního udělat. Přitom stačí malé změny a cítili by se mnohem lépe.

Cestování může znepříjemnit onemocnění nazývané kinetóza (mořská nemoc). Nepříjemná je i nemoc vznikající změnami časových pásem. Potíže bývají naštěstí jen krátkodobé. Točení hlavy a závratě mívají delší trvání, ale přírodní prostředky mohou přinést úlevu.

Každodenní stres řeší sladkostmi. Především v době, kdy uzavírá výplaty, dokáže sníst naráz celou tabulku čokolády, i když si to opakovaně zakazuje. Za poslední tři roky tak Anna přibrala osm kilogramů a nemůže se jich zbavit.

Víte, jaký je váš biologický věk? Možná byste se divili, protože často neodpovídá věku kalendářnímu. Vysoký cholesterol, krevní tlak, životní styl, strava, kouření, stres a množství pohybu totiž výrazně ovlivňují opotřebovanost našeho organismu. Především pak jeho hlavní motor - srdce. A právě onemocnění srdce a cév jsou v Česku nejčastější příčinou úmrtí.

Líbí se Vám AbecedaZdraví.cz? Pokud ano, nominujte nás v anketě Křišťálová Lupa 2006. V anketě soutěží internetové projekty, nominované čtenáři serveru Lupa.cz. Projekty čtenáři do jednotlivých kategorií nejprve nominují a poté svým hlasováním určí pořadí pěti nejčastěji nominovaných.

Kvalitní spánek a vhodný odpočinek jsou nezbytnou podmínkou pro udržení duševního i tělesného zdraví. Mnoho lidí na to v posledních letech zapomínalo. Někteří skončili v ordinacích psychiatrů, jiní se zatím jen nedokáží soustředit na svou práci. Nejtragičtěji dopadli ti, kdo následkem mikrospánku pramenícího z dlouhodobé únavy havarovali v autě.

Vážení čtenáři serveru AbecedaZdraví.cz. Připravili jsme pro Vás novinku - online poradny předních specialistu v oblastech: homeopatie, hubnutí, kineziologie, oční poradnu a poradnu přírodního léčitele. Níže jsou odkazy na jednotlivé poradny, kde se můžete zeptat a odpověď očekávat během několika dní.

1. Rádio a otevřené okno zabrání mikrospánku při řízení auta
Spolehnout se na to nemůžete. Cítíte-li se ospalí, zastavte, skloňte sedadlo a dopřejte si 15 až 45 minut krátkého spánku. Pomohou i kofeinové nápoje, ale jen na krátkou dobu. Navíc se jejich vliv projeví až po půlhodině. Nejlepší prevencí mikrospánku je dostatečný noční odpočinek před delší jízdou.