Psychologie

Za šestnáct let kapitalismu v Česku se ve společnosti objevily zcela nové fenomény. Máme nezaměstnané, workholiky a stres z daní. Někteří lidé jsou movití, jiní bohatí a někteří dokonce opravdoví boháči. Peníze se staly všudypřítomným měřítkem. A podle něj se poměřují i lidé. Cítíte se bohatí? Kolik peněz byste potřebovali k "bohatství"? Stačil by vám milión, deset miliónů nebo miliarda?

Četli jste někdy nějakou psychologickou příručku s cílem přelstít šéfa, přestat se hádat se svým partnerem nebo pochopit pubertální dítě? A mělo to smysl? Běžně se setkáte se dvěma krajními přístupy. Na jedné straně jsou zarytí odpůrci příruček, kteří nikdy žádnou populárně naučnou knihu nečetli. Na straně druhé jsou vyznavači těchto rukovětí pro život.

Bolí vás často hlava, oběhali jste všechny lékaře a příčina je stále neznámá? Užívali jste nejnovější léky, prodělali vyšetření mozku, byli u léčitele i "opravdové" čarodějnice? Nic nepomohlo? Pak vyzkoušejte psychosomatický přístup. Podstatou je komplexní pohled na zdraví člověka. Na rozdíl od medicíny hlavního proudu se psychosomatika současně zabývá souvislostmi mezi stavy těla (soma), duše (psyché) i vlivy životního prostředí.

Máte sebevědomí na rozhazování? Všechno znáte, všechno umíte? Jste prostě nejlepší? Na každou výtku máte odpověď? Tak proč tolika lidem lezete na nervy? V rámci školení jsem měl během posledních let příležitost položit stovkám manažerů stejnou otázku. S jakým typem lidí se vám špatně spolupracuje? Získal jsem tak určitý "top ten" žebříček nevhodného chování na pracovišti.

Kdo je podle vás krásný? Obecné sexsymboly naší doby jsou zřejmé. Jsou to krasavice z módních přehlídek a mužní hrdinové z filmů. Začnete-li pozorovat sebe, snadno posmutníte. Co s tím?
Prototypy krásy na vás hledí uhrančivě z titulních stran časopisů. Ženy jsou na nich v miniaturních šatech, které téměř popírají reálnou stavbu těla.

Už snad definitivně skončila doba, kdy byl úspěch symbolizován uštvaností, permanentním řešením telefonátů bez ohledu na denní dobu a sobotním vysedáváním v kanceláři. Stále více manažerům se daří organizovat si práci tak, aby jim zbyl čas na odpočinek. Ne vždy ho však umí správně využít.
![Světlo pro zdravé očí, tělo i psychiku]()
Nedostatek přirozeného světla může narušit nejen psychickou rovnováhu, ale i různé fyziologické funkce našeho organizmu. Naprostá většina umělých zdrojů světla nemůže nahradit sluneční paprsky, existuje však výjimka.

Nedostatek přirozeného světla může narušit nejen psychickou rovnováhu, ale i různé fyziologické funkce našeho organizmu. Naprostá většina umělých zdrojů světla nemůže nahradit sluneční paprsky, existuje však výjimka.

Vědci během svých experimentů zjistili, že duševní stres prožívaný v raném dětství způsobuje určité změny v mozku. To má pak za následek ztrátu poznávacích funkcí v dalších letech života.

Dnes patří deprese mezi deset nejčastějších onemocnění, kterými trpí lidé na této planetě. Z odhadů Světové zdravotnické organizace vyplývá, že v roce 2020 již bude druhou nejčastější nemocí hned po chorobách srdce a cév.